Striping w ortodoncji – wady i zalety

Striping w ortodoncji - wady i zalety

Striping w ortodoncji – wady i zalety

Posiadanie pięknych i zdrowych zębów wymaga odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także regularnych wizyt u stomatologa. Bardzo często jednak wyżej wymienione działania nie wystarczają, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Wiele osób boryka się z problemami z uzębieniem, które jest w stanie naprawić wyłącznie ortodonta, za pomocą odpowiedniego leczenia. Do takich problemów można zaliczyć m.in. wady zgryzu, stłoczenia zębów, diastemę i wiele innych.

Ortodonta zajmuje się korekcją wyżej wymienionych wad, najczęściej poprzez odpowiednie założenie aparatu ortodontycznego, który ma za zadanie przywrócić odpowiednie ustawienie zębów w jamie ustnej. Jeśli chodzi o zabiegi ortodontyczne, można spotkać się z wieloma nazwami, które dla laików mogą brzmieć całkowicie obco. Jednym z takich zabiegów jest stripping. Jeśli chodzi o striping w ortodoncji wady tego zabiegu mogą być dość odczuwalne dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów. Czym jest stripping, jakie są jego wady i zalety oraz kiedy warto poddać się takiemu zabiegowi? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest stripping i czy boli?

Stripping jest zabiegiem, który polega na zmniejszeniu szerokości zębów. Odbywa się to poprzez usunięcie niewielkiej warstwy szkliwa w miejscu kontaktu zębów. Najczęściej jest to około 0,2 mm na każdej powierzchni stycznej. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stłoczenia zębów, czyli sytuacji, w której dwa zęby nachodzą na siebie. Taki stan rzeczy może powodować osłabienie zębów i przyczyniać się do częstszego występowania ubytków próchnicowych. Zabieg strippingu pozwala pozbyć się tego problemu przy pomocy niewielkiej ingerencji lekarskiej.

Zabieg ten można wykonać miejscowo oraz na szerszym zakresie uzębienia, w zależności od potrzeb pacjenta. Najczęściej zabieg ten stosuje się w połączeniu z leczeniem ortodontycznym. Jeśli chodzi o striping w ortodoncji wady są szczególnie odczuwalne dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów. W takim przypadku zabieg ten może sprawić duży ból, ponieważ polega on na spiłowaniu części zęba. U osób, które nie borykają się z takim problemem, zabieg jest raczej bezbolesny lub ból nie jest na tyle uciążliwy, aby konieczne było stosowanie znieczulenia. Lekarze jednak najczęściej wykonują ten zabieg w znieczuleniu miejscowym, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta i ułatwić sobie pracę.

Czy stripping jest bezpieczny

Jeśli chodzi o striping w ortodoncji wady potrafią być odczuwalne dla pewnej części osób, jednak w ogólnym rozrachunku jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych jest stosunkowo niewielkie. Największym problemem strippingu jest to, że może on być bolesny w niektórych przypadkach. W takiej sytuacji jednak wystarczy poprosić ortodontę o zastosowanie znieczulenia miejscowego, które natychmiastowo zmniejszy odczuwany dyskomfort i pozwoli przetrwać zabieg bezboleśnie.
Wiele osób zastanawia się nad wadami strippingu. Można to wywnioskować po wynikach wyszukiwania, z których wynika, że „striping w ortodoncji wady” jest bardzo popularną frazą w wielu przeglądarkach internetowych.

Osoby, które zastanawiają się nad wykonaniem strippingu, najbardziej obawiają się bólu oraz tego, że stripping może uszkodzić ich szkliwo. Jeśli chodzi o uszkodzenie szkliwa, nie należy się obawiać, ponieważ stripping wykonuje się w ściśle kontrolowanych warunkach i usuwa się jedynie niewielką część szkliwa. Nie istnieje zatem ryzyko całkowitego uszkodzenia zęba. W wyniku strippingu spiłowany ząb może nawet ulec wzmocnieniu ze względu na związku fluoru wydzielane przez ślinę. Znajdują się one również w pastach do zębów, które należy stosować po wykonaniu zabiegu.

Czy piłowanie zębów jest szkodliwe?

Zabieg strippingu nie jest szkodliwy, ponieważ podczas piłowania zębów usuwa się bardzo niewielką warstwę szkliwa. Nie istnieje zatem ryzyko uszkodzenia zęba. Nie należy więc obawiać się tego zabiegu i warto z niego skorzystać, jeśli borykamy się z problemem stłoczenia zębów. Zaletą tego zabiegu jest to, że można wykonać go przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz po jego zakończeniu. Zabieg w większości przypadków jest bezbolesny oraz nie wymaga okresu rekonwalescencji. Ponadto stripping pozwala uzyskać naturalny wygląd zębów. Osoby, które obawiają się uszkodzenia szkliwa w wyniku przeprowadzenia takiego zabiegu, powinny zdać sobie sprawę z tego, że stłoczenia zębów są znacznie bardziej szkodliwe dla ich kondycji, niż wykonanie zabiegu strippingu.

Jeśli chodzi o striping w ortodoncji wady to przede wszystkim możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych, w przypadku nadwrażliwości zębów. Jeśli jesteśmy świadomi tego, że cierpimy na nadwrażliwość, powinniśmy poprosić lekarza o zastosowanie znieczulenia miejscowego, które zmniejszy dyskomfort. W większości przypadków jednak lekarze sami decydują się na zastosowanie znieczulenia, nawet jeśli pacjent nie cierpi na nadwrażliwość zębów.

Reasumując, stripping jest zabiegiem dość bezpiecznym i szybkim. Wykonanie takiego zabiegu pozwala pozbyć się problemu ze stłoczeniami zębów, które wyglądają nieestetycznie i są szkodliwe dla ich zdrowia.