Proteza akrylowa czy elastyczna?

Proteza-akrylowa

Proteza akrylowa czy elastyczna?

Proteza akrylowa czy elastyczna? Doradzamy, którą wybrać.

Czasami z różnych powodów ktoś traci ząb, kilka a nawet całe uzębienie. Najczęściej jest to spowodowane jakimiś nieszczęśliwymi wypadkami lub niewłaściwą higieną jamy ustnej powodującą rozwój próchnicy. Bez względu na przyczyny, ubytki w uzębieniu powodują duży dyskomfort. Powstają problemy z gryzieniem pokarmów, trudniej jest także o uśmiech. Rozwiązaniem tych problemów może być proteza zębowa.

Jakie występują protezy zębowe?

Zadaniem protez zębowych jest przejęcie funkcji pełnionych przez zęby oraz oczywiście poprawa estetyki uśmiechu. Obecnie protetyka stomatologiczna oferuje kilka rozwiązań w tym zakresie, ich wybór zależy głównie od wielkości ubytków oraz preferencji pacjenta. Do wyboru są protezy stałe lub ruchome.

Wśród protez stałych można wybrać implanty, mostki lub korony. Ich zaletą jest trwałość i bardzo duża stabilność, doskonale zastępują funkcje zębów naturalnych. Niestety ich cena okazuje się dość wysoka.

Ze względu na niższe koszty protezy ruchome są znacznie popularniejsze. Zalecane są zwłaszcza w przypadku dużych ubytków w uzębieniu. Pacjent może ściągać protezę na noc i do jej pielęgnacji. Stomatologia protetyczna oferuje dwa rodzaje protez ruchomych:

protezy akrylowe,
protezy elastyczne.

Proteza akrylowa – cechy i właściwości

Ten typ protezy wykonany jest z akrylu, który jest łatwy w modelowaniu, potem jednak twardnieje. Proteza górna wykonywana jest wraz z podniebieniem, dolna jest trochę mniejsza ze względu na konieczne miejsce dla języka.

Proteza akrylowa jest jedyną protezą refundowaną przez NFZ, ale musi być spełnione kilka warunków. Przede wszystkim musi obejmować ubytek co najmniej 4 kolejnych zębów na jednym łuku, refundacja przysługuje co 5 lat.

Wadą protez akrylowych jest ich niedostateczne przyleganie do szczęki, przez co gromadzą się pod nią drobinki jedzenia. Przy niewłaściwej higienie może doprowadzić to do stanów zapalnych, a nawet grzybicy.

Niestety akryl nie jest materiałem odpornym na ścieranie, dlatego protezy akrylowe wymagają wymiany co kilka lat, zęby tracą swoją ostrość, gryzienie pokarmów jest coraz trudniejsze.

Zalety protezy elastycznej

Alternatywą dla protezy akrylowej jest proteza elastyczna, nazywana także protezą miękką. Wykonywana jest z acronitu, czyli wynalazku polskich naukowców.

Acronit to materiał jednorodny i zupełnie obojętny dla organizmu. Protezy acronitowe idealnie przylegają do szczęki, dzięki temu nie gromadzą się pod nimi drobiny jedzenia i nie dochodzi do rozwoju próchnicy na pozostałych zębach.

Proteza elastyczna zapewnia także pacjentowi znacznie większy komfort użytkowania. Proteza jest znacznie mniejsza, obejmuje tylko dziąsła, dzięki temu pacjent znacznie szybciej przyzwyczaja się do jej noszenia, nie występuję proces „szeleszczenia” przy mówieniu. W przypadku mocowania na sąsiednich zębach nie wymaga montowania metalowych haczyków, to idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na metal.

Bez względu na rodzaj wybranej protezy, pacjent musi odwiedzić gabinet stomatologiczny 4-5 razy, pozwoli to na właściwe jej dopasowanie.