Podniesienie dna zatoki szczękowej – jak wygląda zabieg?

Podniesienie dna zatoki szczękowej – jak wygląda zabieg?

Gdy usłyszymy o tym, że w naszym przypadku konieczne jest podniesienie dna zatoki, możliwe jest wystąpienie dyskomfortu… o co w tym wszystkim chodzi? Otóż zanik kości, który ratuje podniesienie dna zatoki szczękowej, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem, jeżeli interesuje nas dalsza odbudowa protetyczna. Tak więc podniesienie dna zatoki jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, który umożliwia otwarcie zatoki szczękowej wraz z wypełnieniem go specjalnym materiałem kościozastępczym. Jak się je wykonuje? Co zrobić w momencie, gdy podniesienie dna zatoki szczękowej zostanie wykonane poprawnie? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Wskazania do zabiegu

 

Do zaleceń kwalifikujących pacjenta do wykonania zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej możemy zaliczyć:

  • Poważną utratę zębów
  • Konieczność odbudowy protetycznej z zastosowaniem implantów
  • Zbyt mała ilość i grubość kości w obrębie jamy ustnej i zatoki szczękowej

 

Metody podniesienia dna zatoki szczękowej

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej może być wykonane na podstawie dwóch metod: otwartej i zamkniętej. Czym się one różnią od siebie? Spieszymy z tłumaczeniem!

 

Metoda otwarta zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej, jest znacznie bardziej inwazyjna i podczas jej trwania chirurg uzyskuje dostęp do zatoki od strony przedsionka jamy ustnej i oddziela od kości błonę śluzową zatoki. W tak przygotowane miejsce możliwe jest umieszczenie materiału kościozastępczym. Jest to metoda polecana do poważnych zaników kostnych. Dzięki niej możliwe jest także zastosowanie implantacji. Jest to także znacznie skrócony zabieg! Należy także pamiętać, że wykonywanie dwóch zabiegów jednocześnie wiąże się z pewnym ryzykiem.

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej i jej metoda zamknięta polega na wytworzeniu dostępu do zatoki od strony wyrostka zębodołowego, dokładnie w miejscu zęba. Z uwagi na swoją zmniejszoną inwazyjność, zalecamy jej wykorzystanie przy małych ubytkach kostnych. Poza tym jego wykonanie nie różni się niczym od tradycyjnej metody.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej to przede wszystkim wcześniejsze zastosowanie wszczepów śródkostnych, niejako uniemożliwiających wykonanie działania, takiego jak podniesienie dna zatoki. Poza tym, podniesienie dna zatoki jest uniemożliwione, gdy pacjent jest chory na cukrzycę, przyjmuje leki bifosfonianowe, stwierdzono u niego obecność chorób nowotworach czy też są one świeżo wykryte. Co więcej, jeżeli, pacjent zmaga się z chorobami psychicznymi, lekarz także może odmówić wykonania tego zabiegu.

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej — zalecenia po zabiegu

 

Co zrobić po wykonaniu tego zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki? Otóż zalecenia po tym, jak wykonane zostanie podniesienie dna zatoki szczękowej są stosunkowo podobne jak w przypadku otwarcia zatoki po wyrwaniu zęba. Po podniesieniu zatoki, powstałą opuchliznę można swobodnie redukować przy pomocy tradycyjnych zimnych kompresów, lecz co najważniejsze — nie można absolutnie zaprzestać wykonywania zabiegów z zakresu higieny jamy ustnej, gdyż jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia, zwiększając ryzyko wystąpienia zakażenia bakteryjnego. Co więcej, zalecamy, aby unikać podróży samolotem z uwagi na występowania znaczących różnic ciśnień. Jeżeli jednak dojdzie do powstania dolegliwości bólowych, warto udać się do stomatologa celem przepisania odpowiednich środków przeciwbólowych. Sami widzicie, że podniesienie dna zatoki szczękowej jest bardzo poważnym zabiegiem!