Obniżanie się dziąseł – leczenie

Obniżanie się dziąseł - leczenie

Obniżanie się dziąseł – leczenie

Uwarunkowane genetycznie może być cofanie się dziąseł. Wśród innych przyczyn recesji dziąsłowych można wymienić stany zapalne, parodontozę oraz kamień nazębny.

Jak zapobiec obniżaniu się dziąseł?

Warto mieć na uwadze, że nieprawidłowe szczotkowanie także może wywołać obniżanie się dziąseł leczenie jest dosyć skomplikowane. Najpierw pojawia się krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje ten objaw, przez co zbyt późno udają się do lekarza stomatologa. Należy pamiętać, żeby regularnie szczotkować zęby odpowiednią szczoteczką. Najlepiej robić to po każdym posiłku, ale jeśli nie mamy takiej możliwości to przynajmniej dwa razy dziennie. Podrażnione dziąsła zaczynają odsłaniać zęby, które w rezultacie wydają się być większe. Później następuje obniżanie się dziąseł leczenie, należy rozpocząć jak najszybciej. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób można się zabezpieczyć przed recesją dziąseł. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć, zwłaszcza obniżanie się dziąseł leczenie domowymi sposobami czasami może przynieść pozytywny skutek. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że dziąsła to niezwykle wrażliwa tkanka. Na ich recesję może wpływać tak naprawdę wiele czynników. Należy podkreślić, że recesja to inaczej obniżanie się dziąseł leczenie powinno być przeprowadzone przez prawdziwego specjalistę.

Przyczyny i objawy

Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne, żeby ich tkanki się obniżały. Jednak czynniki środowiskowe także odgrywają istotną rolę. Przede wszystkim palenie papierosów mocno się do tego przyczynia. Niezwykle szkodliwe dla dziąseł są zawarte w nich toksyny i to w bardzo dużej ilości. Warto dodać, że cierpią także palacze bierni, którzy również są narażeni na wdychanie dymu tytoniowego. Toksyny skutkują często zmniejszeniem ukrwienia, a w efekcie powstaje martwica. Dym tytoniowy wspiera także rozwój bakterii, które niszczą korzenie zębów oraz dziąsła. Nieprawidłowe mycie zębów jest kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim ważny jest sposób szczotkowania. U osób, które używają twardej szczoteczki dziąsła są mocno podrażnione. Najlepiej używać miękkich szczoteczek z gęstym włosiem. Technika mycia zębów także odgrywa istotną rolę. Powinna opierać się na ruchach wymiatających. Lepiej zrezygnować z ruchów szorujących, które podrażniają dziąsła. Kamień nazębny jest kolejną przyczyną cofania się dziąseł. Powstaje on na skutek bakterii, które gromadzą się na płytce nazębnej. Niestety zwykłą szczoteczką nie da się usunąć kamienia. Niezbędne może być profesjonalne usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym. Warto takie czyszczenie wykonywać raz na pół roku. Warto dodać, że jest on refundowany przez NFZ, ale można go też wykonać w prywatnej placówce za 100 zł. Można wyróżnić zapalenie przyzębia oraz zapalenie dziąseł – są to dwa różne schorzenia. Zapalenie przyzębia ma bardziej długotrwałe skutki. Nieleczona parodontoza postępuje niestety w ekspresowym tempie. Do obniżenia poziomu kości o 3 mm w ciągu kilku miesięcy dochodzi w stanie zaostrzonym tej choroby. Z reguły jest to choroba przewlekła, dlatego powinna być kontrolowana przez stomatologa. Ważne jest przede wszystkim szybkie postawienie diagnozy, żeby od razu rozpocząć leczenie chorób przyzębia. To sprawi, że możliwe będzie opóźnienie lub całkowite wyeliminowane skutków tego schorzenia. Pacjent może uchronić się przed obniżaniem kości, jeżeli zdecyduje się na kontrolowaną terapię.

Leczenie

Obniżanie się kości skutkuje później utratą zębów, dlatego warto to wziąć pod uwagę. Krwawienie dziąseł w czasie mycia zębów jest z reguły pierwszym i podstawowym objawem, którego nie można bagatelizować. Gdy wystąpi stan zapalny, to dziąsła bardzo szybko stają się ciemno-czerwone lub nawet sine. Mogą być również obrzęknięte, a do tego są bardzo napięte. Ból dziąseł podczas jedzenia występuje z reguły na początku choroby. Czasami może też wystąpić nadwrażliwość na ciepłe lub zimne pokarmy. Im dłużej zwlekasz z wizytą u dentysty, tym bardziej dziąsła zaczynają się obniżać. Warto mieć na uwadze, że jest to idealne schronisko dla bakterii, które rozmnażają się niezwykle szybko. To tylko pogłębia stan zapalny. Choroba na tym etapie jest jeszcze całkowicie odwracalna. Jeśli zostanie zastosowane odpowiednie leczenie to jest duża szansa, że dziąsła się jeszcze podniosą. Obniżenie się kości otaczającej zęby jest najpoważniejszym objawem, jeśli już dojdzie do recesji dziąseł. Jednak, żeby to zobaczyć trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie. Osoby, u których zdiagnozowano choroby dziąseł powinny regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać zdjęcie panoramiczne. Niestety domowe sposoby mogą nie być wystarczające, dlatego należy podchodzić do nich z dystansem. To co należy zrobić, to umówić wizytę u periodontologa. Kamień odkładający się po dziąsłem jest kolejnym częstym problemem. Może się okazać, że po zabiegu skalingu pojawi się nadwrażliwość zębów. Po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już czym jest obniżanie się dziąseł leczenie należy wdrożyć bardzo szybko.