Krzywy zgryz dwulatka

Krzywy zgryz dwulatka

Olbrzymim problemem, który obserwowany jest przez wielu stomatologów, jest powstawanie coraz większych kłopotów z zębami u małych dzieci, w tym nawet u dwulatków. Powoli powszechna robi się sytuacja, gdy dopiero wyrastające ząbki są już zaatakowane próchnicą, a oprócz tego ich pozycja w jamie ustnej jest daleka od prawidłowej. Krzywy zgryz dwulatka — jakie mogą być tego przyczyny i jak powinno wyglądać leczenie zębów u tak małego dziecka?

Rodzaje wad zgryzu u dzieci

Krzywy zgryz dwulatka — od czego zacząć zdobywanie wiedzy na ten temat? Zanim przejdzie się do omawiania szczegółów związanych z leczeniem, a także potencjalnymi komplikacjami zdrowotnymi zaniedbań na tym polu, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, z jakiego rodzaju wadą można mieć do czynienia.

Do zdecydowanie najczęściej występującej wady zębów u dwulatka zaliczyć można ich stłoczenie. Jest to sytuacja, gdy zęby wyrastają w zbyt małej odległości od siebie, co powoduje ich wzajemne oddziaływanie na siebie. Innym często występującym problemem jest szparowatość, czyli powstawanie między zębami zbyt dużych szpar. Oprócz tego wspomnieć trzeba także o przechyleniach zębów i zbyt dużej różnicy pomiędzy pozycją zębów górnych i dolnych.

Wady zgryzu u dwulatka – przyczyny

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w zakresie problemów z pozycją zębów w jamie ustnej, jest powód powstawania takich defektów. Krzywy zgryz dwulatka — jakie są jego przyczyny?

Zdecydowanie najczęściej powodem wady zgryzu u tak małego dziecka jest po prostu jego uwarunkowanie genetyczne. Jeśli przynajmniej jeden z rodziców miał problem z pozycją zębów, najprawdopodobniej dziecko również taką wadę odziedziczy.
Wiedzieć jednak trzeba, że wada zgryzu może być również spowodowana działaniami rodziców i popełnianym przez nich błędami. Doskonałym tego przykładem jest podawanie dziecku nieodpowiedniego smoczka, którego ssanie przez malucha będzie rodziło patologiczne zmiany w jamie ustnej, co przekładać się będzie na zmianę położenia zębów. Co ciekawe, za takie zmiany odpowiedzialne może być także zbyt długie karmienie dziecka z butelki lub podawanie mu nadmiernie rozdrobnionego pokarmu.

Wada zgryzu u dwulatka – leczenie

Bez względu jednak na to, jaka jest konkretnie przyczyna pojawienia się o dwulatka wady zgryzu, konieczne jest jej jak najszybsze skorygowanie. w przypadku osób dorosłych, a także dzieci w wieku przedszkolnym powszechnie stosuje się aparat ortodontyczny. Noszony jest on przez kilka lat i w tym czasie dochodzi do usunięcia wady. Co jednak stosowane jest w przypadku dwulatka, któremu przecież nie można założyć stałego aparatu?

W takim wypadku wykorzystywane są aparaty ruchome. Nie są zakładane na stałe, lecz noszone są przez malca jedynie przez niewielką część dnia. Często wielu specjalistów zaleca zastosowanie specjalnego smoczka, który również może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Jeśli jednak nic to nie da, w takim wypadku zakładany jest stały aparat, gdy dziecku zaczną wyrastać zęby stałe.