Jakie są rodzaje plomb?
Plomby stanowią materiał zastępczy dla tkanki zęba, która została utracona w wyniku rozwoju próchnicy. Plomby charakteryzują się różnymi materiałami, z których są wykonane, przez co różnią się one właściwościami i ceną. Za sprawą plomby pacjent jest w stanie uzyskać doskonały efekt, pozwalający na przywrócenie właściwości zęba, dodatkowo zostanie on uchroniony przed dalszym rozwojem próchnicy. Dowiedz się, kiedy plomba powinna zostać zastosowana i jaka jest trwałość plomby.
Kiedy stosuje się plomby dentystyczne?
Zastosowanie plomby dentystycznej znajduje uzasadnienie w przypadku, kiedy leczenie zachowawcze wymagało borowania zęba. Usuwanie próchnicy wymaga dalszego zabezpieczenia zęba, a konkretnie – odsłoniętego fragmentu, który jest szczególnie narażony na działanie bakterii. Plomba dentystyczna jest w stanie uchronić pacjenta od dalszego działania bakterii, a także od reakcji bólowych – odsłonięte tkanki zęba są niezwykle nadwrażliwe na zmianę temperatur, działanie bakterii.
Prócz tego, plomba pełni również funkcję estetyczną – za jej sprawą można przywrócić normalny wygląd zęba. Plomba może być użyta także w przypadku częściowej utraty korony zęba na skutek drobnego złamania.
Jakie są rodzaje plomb?
Stosowane plomby dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od tego, z czego dane plomby zostały wykonane. Plomby dzieli się na:
- plomby amalgamatowe – plomba amalgamatowa jest połączeniem stopu metalu i rtęci; ich zaletą jest stosunkowo niska cena, a także wysoka trwałość. Ze względów estetycznych, stosuje się ich na zęby znajdujące się w tylnej części jamy ustnej – plomby amalgamatowe mają ciemny kolor
- plomby porcelanowe – plomba porcelanowa znajduje zastosowanie w przypadku dużych ubytków; ten rodzaj plomby jest niezwykle trwały, a dodatkowo oferuje wysoki poziom naturalności
- plomby kompozytowe – plomba kompozytowa jest kolorystycznie zbliżona do zęba, przez co stosuje się ją coraz powszechniej. Dodatkowo, plomby kompozytowe mogą być także kolorowe – tym wariantem są zainteresowane szczególnie dzieci
- plomby z cementu glasjonomerowego – wspomniana plomba wykorzystywana jest głównie w zębach mlecznych
Trwałość plomb
Plomba docelowo ma służyć przez wiele lat. Może jednak zdarzyć się, że plomby wypadną – przez nawrót próchnicy, spożywanie twardego posiłku, a także po prostu przez przekroczenie terminu jej przydatności. Na szczęście, w takim przypadku można założyć nowe plomby – wystarczy skontaktować się ze stomatologiem i przedstawić mu sytuację.