Jak zregenerować szkliwo zębów?

Jak zregenerować szkliwo zębów?

Mocne zęby to zdrowe zęby! Faktem jest, że osoby, które nie przykładają dużej wagi do prawidłowej higieny zębów, często mogą cieszyć się piękniejszym i zdrowszym uzębieniem, niż osoby, które mocno o nie dbają. Nie da się ukryć, że jest to uzasadnione właśnie tym, że te pierwsze osoby mają mocniejsze szkliwo. Czasem nie mamy na to wpływu – może to wynikać na przykład z faktu, że nasze zęby wyrżnęły się później, co znacząco przełożyło się na ich wytrzymałość, gdyż miały one więcej czasu na rozwój. Jeśli zęby wyszły na powierzchnię wcześniej, to możliwe, że nie są one tak wytrzymałe.

Jeśli masz słabe szkliwo – ze względów genetycznych, czy też po prostu osłabiło się ono na skutek różnych czynników życiowych, to powinieneś podjąć pewne działania, mające na celu zregenerowanie go. Jedną z przyczyn, która powoduje, że szkliwo ulega degradacji, jest także bruksizm, czyli choroba powiązana z życiowym stresem i nie tylko. Dowiedz się, jak wzmocnić szkliwo zębów i jak zregenerować szkliwo zębów.

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Szkliwo zdziera się z czasem i jest to normalne, choć u niektórych osób z różnych powodów postępuje to zdecydowanie szybciej. Nie jest to pożądane u młodych osób, gdyż w ich przypadku może to się skończyć odsłonięciem zębiny. Do powodów, dla których szkliwo ulega zdarciu, można zaliczyć wcześniej wspominany bruksizm, ale także wady zgryzu, brak lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także braki w uzębieniu.

Trudno jest uniknąć ścierania zębów – nawet mając na uwadze, że szkliwo to najtwardsza tkanka w naszym organizmie. Niemniej jednak, jest to poważny defekt estetyczny, który można zauważyć gołym okiem. Tak naprawdę, na przykład w przypadku bruksizmu, jeśli nie śpimy sami, to najczęściej osoba nam towarzysząca może dostrzec wcześniej nie sam efekt choroby, czyli zdarte szkliwo, a to, jaki jest powód zdartego szkliwa. Bruksizm to choroba, która może utrudniać prawidłowy sen osobie nam towarzyszącej.

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda zdarte szkliwo, odpowiadamy – jest to absolutnie niepożądany efekt, który w miarę możliwości trzeba możliwie szybko zrekonstruować. Warto wiedzieć jak wzmocnić szkliwo zębów, aby podejść do tego profesjonalnie i z głową.

Jak uzupełnić szkliwo na zębach?

W kwestii tego, jak zregenerować szkliwo zębów, warto jest mieć na uwadze, że sama regeneracja nic nam nie da długofalowo. Owszem, przez chwilę nasze szkliwo znowu będzie w dobrej kondycji, ale czynnik powodujący jego ścieranie nadal pozostanie. Dlatego nim zaczniesz podejmować działania z zakresu „jak zregenerować szkliwo zębów”, to uważamy, że przede wszystkim powinieneś zacząć od zwalczenia szkodliwych nawyków.

Jeśli już uda ci się to, to najczęściej w dalszym ciągu będzie trzeba przeprowadzić leczenie protetyczne. Oznacza to konieczność odbudowy uzębienia z wykorzystaniem na przykład korony protetycznej. Szkliwa niestety nie da się zregenerować, można opcjonalnie zdecydować się na zabieg fluoryzacji, który wzmocni posiadane szkliwo zębów.