Jak zostać protetykiem dentystycznym?
Jak zostać protetykiem dentystycznym? Zgłębiamy to zagadnienie.
Zdarza się, że obok dentysty w gabinecie stomatologicznym spotkamy również protetyka dentystycznego. Jest on potrzebny dlatego, że lekarz dentysta nie jest w stanie wykonać wszystkich zabiegów samodzielnie. Współpraca między dentystom a protetykiem odbywa się, na przykład przy wykonywaniu odlewów zębów do protezy czy wybielania. Czym jeszcze zajmuje się protetyk, jak zacząć i ile zarabia?
Czym zajmuje się protetyk dentystyczny?
Technik protetyczny, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje w głównej mierze protezy dentystyczne. Większość protetyków prowadzi swoje własne gabinety, które współpracują z gabinetami stomatologicznymi. Tak więc poza pracą właściwą muszą wykazać się również umiejętnością zdobycia zleceń, a więc nawiązywania kontaktów.
Praca technika protetyka we własnym gabinecie to po prostu prowadzenie pełnoprawnej działalności gospodarczej w zakresie wyrobów stomatologicznych.
Protetyk dentystyczny – droga do zawodu
Żeby zostać protetykiem dentystycznym, należy ukończyć szkołę średnią, a następnie uzyskać średnie wykształcenie medyczne. Takie wykształcenie jest konieczne, żeby obsługiwać sprzęt potrzebny do pracy protetyka. Istnieją trzy podstawowe ścieżki kariery:
– Średnia szkoła medyczna, która oferuje podstawowe wykształcenie medyczne. Jest to absolutne minimum i zdecydowanie warto do tego zrobić dodatkowe kursy i szkolenia.
– Szkoła policealna, to rozwiązanie, z którego możemy skorzystać, w przypadku gdy liceum nie miało profilu medycznego, a więc nie daje nam podstaw wykształcenia do wykonywania zawodu protetyka.
– Studia techniki dentystycznej w formie dziennej lub zaocznej. Takie studia trwają od 5 do 6 semestrów, a więc od 2,5 do 3 lat. Jest to najlepszy wybór, żeby zdobyć pełną kwalifikację zawodową do pracy protetyka.
Zdecydowanie warto zacząć od pracy w istniejącej już pracowni protetycznej w celu zdobycia doświadczenia i środków na ewentualne otwarcie swojej pracowni. Zaleca się uzyskanie stażu co najmniej 5 lat przed otworzeniem własnego gabinetu.
Otworzenie własnej działalności w dziedzinie protetyki dentystycznej wymaga kupna odpowiedniego sprzętu, bez którego wykonywanie zawodu jest niemożliwe. Sprzęt taki nie należy do najtańszych, jednak można próbować uzyskać dofinansowanie.
Przed „przejściem na swoje” warto zbudować dobre relacje z lokalnymi stomatologami, żeby zapewnić sobie pierwsze zlecenia, a następnie rozszerzać ofertę, w celu zachowania ciągłości zleceń. Technik dentystyczny współpracuje zwykle z co najmniej kilkoma gabinetami stomatologicznymi jednocześnie.
Zarobki protetyka dentystycznego
Zarobki protetyka są zależne przede wszystkim od formy zatrudnienia. Najmniej zarobią ci, którzy są zatrudnieni w placówkach publicznych, bo ich zarobki nie przekraczają 3000 złotych miesięcznie. Zdecydowanie więcej, do 5000 złotych miesięcznie, mogą zarobić protetycy zatrudnieni w przychodniach prywatnych. Natomiast najwięcej mogą zarobić ci, którzy zdecydowali się na własną działalność gospodarczą w zakresie protetyki i uzyskali ciągłość zleceń. Ich zarobki wahają się od 5000 do nawet 10000 złotych miesięcznie, a zależą od ilości i jakości zleceń oraz zatrudnionego personelu.