Jak zlikwidować zajady? Poznaj nasze sposoby!
Kiedy skóra w kącikach ust jest zaogniona i rozdarta, boli, uśmiech, ziewanie, jedzenie czy pocałunek sprawiają ból i dyskomfort — to mogą być zajady. Jak zlikwidować zajady oraz co powoduje zapalenie kącików ust (łac. cheilitis angularis), które potocznie są nazywane zajadami?
Jak powstają zajady i jak z nimi walczyć?
Domowym sposobem walki z zajadami jest miód, który ma działanie przeciwzapalne i łagodzące.
Skórę ust i kącików ust warto zmiękczać i uelastyczniać. Mogą w tym pomóc, takie substancje jak mocznik, wosk pszczeli czy masło shea, które zawarte są w odżywczych maściach, kremach lub sztyftach do pielęgnacji ust.
Olejek kokosowy łagodzi podrażnioną skórę, a także jest idealny jako tłusty produkt do pielęgnacji ust. Alternatywnie można użyć oliwy z oliwek.
Zapalenie kącików ust można również leczyć naparem z rumianku. Aby to zrobić, zaparzyć kwiaty rumianku i pozostawić je na dziesięć minut, a następnie kilka razy dziennie przecierać nimi obszary objęte stanem zapalnym. Podobny efekt leczniczy mają również napary z melisy, nagietka lub szałwii. Zamiast naparu działają również nalewki z roślin, które można kupić w aptekach w gotowej postaci.
Zawsze należy dbać o odpowiednią podaż płynów i zróżnicowaną, zbilansowaną dietę.
Zapalenie kącików ust jest bardzo niewygodne i bolesne. Jeżeli nie znika po użyciu odżywczej maści lub domowych środków, należy skontaktować się z lekarzem i wyjaśnić przyczynę. W ten sposób można w odpowiednim czasie zapobiegać chorobom wtórnym, a poważniejsze przyczyny można wcześnie rozpoznać.
Czemu robią się zajady?
Zajady to małe szczeliny w skórze w kącikach ust, które stanowią więcej niż tylko problem kosmetyczny. Uszkodzona jest bariera skórna i skóra właściwa jest narażona na czynniki zewnętrzne. Każdy kontakt z kwaśnymi lub słonymi pokarmami powoduje dyskomfort. Tworzą się strupy i stany zapalne. Zajady rozwijają się, gdy skóra nie jest wystarczająco elastyczna i często źle się goją, ponieważ usta są w ciągłym ruchu.
Przyczyny pękniętych kącików ust mogą być bardzo różne. Może to być tylko przesuszona skóra, która straciła elastyczność i łatwo pęka. Zapalenie kącików ust czasami pojawia się po prostu, gdy usta są zbyt suche. Ze względu na brak gruczołów łojowych skóra ust nie może tworzyć ochronnego filmu tłuszczowego.
Zwłaszcza zimą, kiedy różnice temperatur i suche ciepłe powietrze obciążają delikatną skórę ust, tłusty balsam do ust, wazelina lub maść przeciwzapalna mogą zdziałać cuda.
Kąciki ust to miejsca podatne na gromadzenie się śliny, stanowią idealną pożywkę dla wielu patogenów. Oblizywanie ust sprzyja powstawaniu zajadów, ponieważ ślina jeszcze bardziej wysusza skórę.
Niezakaźne przyczyny zajadów mogą również obejmować warunki anatomiczne. Silne powstawanie zmarszczek w kącikach ust oraz nadmierne ślinienie sprzyjają tworzeniu się wilgoci w tych obszarach. Źle dopasowane protezy lub aparaty ortodontyczne oraz nadmierne używanie płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej mogą prowadzić do powstawania zajadów.
Jak usunąć zajady na ustach?
Chociaż są nieprzyjemne, pęknięcia w kącikach ust są często tylko problemem przejściowym. Jeśli stan zapalny kącików ust nie może być wyeliminowany w domu za pomocą kojących maści i tłustej pielęgnacji ust, należy skonsultować się z lekarzem.
To jak zlikwidować zajady nie jest proste, ale przy odpowiedniej terapii jest duża szansa na szybkie pozbycie się chronicznych zajadów. Po dokładnym wywiadzie lekarz może zastosować odpowiednie leki lub złagodzić bolesne stany zapalne odpowiednim produktem do pielęgnacji skóry.
Dopóki masz problemy z pękniętymi kącikami ust, unikaj drażniących potraw, takich jak ostre, słone lub kwaśne potrawy. Podczas mycia zębów należy uważać na obszary objęte stanem zapalnym i unikać kontaktu z pastą do zębów.
Aby zapobiec przedostawaniu się bakterii do obszarów objętych stanem zapalnym, należy zachowywać odpowiednią higienę. Przed przystąpieniem do pielęgnacji lub leczenia kącików ust zawsze trzeba umyć ręce.
Jaka witamina na zajady w kącikach ust?
Rozwojowi zajadów sprzyjają liczne choroby. Należą do nich cukrzyca czy choroby błony śluzowej żołądka, AZS, łuszczyca, choroba Parkinsona, marskość wątroby, niedobór żelaza lub cynku.
Inne możliwe przyczyny chronicznie pękających kącików ust to reakcje alergiczne i niedobór witaminy B12 lub niedobór witaminy B2. Jak zlikwidować zajady przy pomocy witamin? Warto stosować dietę zawierającą witaminy z grupy B i bogatą w witaminę C.
Jeśli za objawami kryje się osłabiony układ odpornościowy, przyjmowanie cynku, rokitnika zwyczajnego lub jeżówki może mieć działanie wspomagające.
Czy zajad to opryszczka?
Infekcje grzybicze mogą również prowadzić do pękniętych kącików ust. Po zakażeniu wirusem opryszczki pospolitej pewne czynniki wyzwalające – takie jak stres – mogą prowadzić do powstawania zajadów. Oznaką tego są skórki w kącikach ust, które mają biały nalot, towarzyszą temu typowe pęcherze opryszczkowe na ustach. Lekarz w tym przypadku wykona badanie, aby dokładnie określić czynnik sprawczy i przepisać lek przeciwgrzybiczy.