Jak wyleczyć tyłozgryz? Podpowiadamy

tyłozgryz

Jak wyleczyć tyłozgryz? Podpowiadamy

W całym życiu możemy mieć różne problemy z uzębieniem. Do takich wad można zaliczyć tyłozgryz, czyli wadę, która charakteryzuje się cofnięciem dolnego łuku zębowego względem górnego. W zależności od przypadku pacjenta, tyłozgryz może przejawiać się tylko częściowo, cofnięcie może być także całkowite lub rzekome. Zalicza się ono do jednej z najczęstszych wad zgryzu, a także do wad dotylnych. Z tego artykułu dowiesz się, jak można wyleczyć tyłozgryz. 

 

Jak wygląda tyłozgryz?

 

Aby być w stanie prawidłowo zdiagnozować tę wadę, warto jest wiedzieć, jak wygląda tyłozgryz. Warto zacząć od tego, że może on pojawić się już na etapie rozwoju dziecka. Najczęstszą przyczyną rozwoju tej choroby jest posiadanie szkodliwych nawyków, takich jak nawyk ssania kciuka czy dolnej wargi. 

 

Tyłozgryz najczęściej można zauważyć w czasie wyrzynania się zębów stałych. Można go zaobserwować już wtedy, gdy dziecko ma 7 lat – i tak naprawdę to jest najlepszy czas na reakcję. To udowadnia, że najlepszym czasem na pierwszą wizytę u ortodonty jest właśnie wiek 7-8 lat, gdy szczęka dziecka jeszcze rozwija się. Ortodonta doskonale wie, jak wyleczyć tyłozgryz i będzie w stanie zaplanować dziecku skuteczne leczenie.

 

W kwestii tego, jak wygląda ta wada – można ją zauważyć, gdy dana osoba ma znacząco wysuniętą szczękę górną względem szczęki dolnej. Dodatkowo może się to łączyć z brakiem styczności zębów dolnych i górnych. Obecność tej wady u dziecka przekłada się zarówno na samo ułożenie zębów, jak i na jego wygląd – w dzieciństwie i w życiu dorosłym. Warto zaznaczyć, że tyłozgryz może przejawiać się zaburzeniami rysów twarzy, a także nieprawidłowym ułożeniem uśmiechu. 

 

Warto także zaznaczyć, że tyłozgryz może się różnić. Wyróżnia się m.in. tyłozgryz rzekomy – polegający na wysunięciu części podnosowej i górnej wargi. Wynika on z tego, że szczęka nie rozwijała się prawidłowo względem całej czaszki. Prócz tego, tyłozgryz całkowity to całkowite cofnięcie łuku dolnego. Ostatnią kategorią tyłozgryzu jest tyłozgryz częściowy, który oznacza częściowe cofnięcie tylko dolnych zębów przednich. W następnej części artykułu dowiesz się, jak wyleczyć tyłozgryz.

 

Jak można wyleczyć tyłozgryz

 

Kwestia tego, jak wyleczyć tyłozgryz u dorosłych może się znacząco różnić od tego, jak wyleczyć tyłozgryz u dzieci. Przede wszystkim, leczenie u dorosłych jest bardziej czasochłonne i droższe, niż w przypadku dzieci. Rosnące zęby u dzieci są łatwe do leczenia, dlatego szczególnie zalecane jest przeprowadzenie leczenia w dzieciństwie. 

 

Do leczenia tyłozgryzu najczęściej wykorzystuje się aparat ortodontyczny. U dzieci aparat ten przyjmie formę aparatu ruchomego, który dziecko może ściągnąć w dowolnej chwili. U dorosłych najczęściej stosuje się aparaty stałe, gdyż są one w stanie wywrzeć większą siłę na zęby, co jednocześnie przełoży się na skuteczność leczenia.

 

W niektórych przypadkach może okazać się, że konieczna będzie operacja tyłozgryzu. Dotyczy to jednak sytuacji, w których tyłozgryz jest szczególnie nasilony i charakteryzuje się m.in. tym, że żuchwa prawidłowo nie rozwinęła się.