Jak rozpoznać ubytek w zębie?

Jak rozpoznać ubytek w zębie?

Jak rozpoznać ubytek w zębie?

Choroby zębów spędzają nam sen z powiek. Leczenie dentystyczne może być długie i drogie. Dlatego warto pamiętać o częstych kontrolach u stomatologa, aby wyłapać jak najmniejsze zmiany i zapobiec dalszym problemom. Główne schorzenie dotyczące zębów to ubytki. Mogę być one spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, ale najczęstszy powód ich powstawania to próchnica. Bakterie osadzają się w postaci płytki nazębnej, żywią się cukrem a wytwarzane przez nie kwasy powodują dziury w naszym uzębieniu. Oprócz tego, że ubytki są nieestetyczne to często są również bardzo bolesne. Warto też pamiętać, że nieleczone zmiany próchnicze mogą powodować dalsze konsekwencje takie jak ropnie. Czy da się wykryć ubytek wystarczająco wcześnie aby uniknąć leczenia kanałowego?

Jak rozpoznac ubytek w zębie?

Czy samodzielne oględziny jamy ustnej wystarczą? Jak rozpoznac ubytek w zębie? Ubytki powstają często w miejscach niewidocznych i do ich wykrycia potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Jeśli próchnica jest już zaawansowana zauważymy ciemne dziury na powierzchni zębów. Rozwija się ona najczęściej:

  • przy linii dziąseł
  • pomiędzy zębami w przypadku zębów trzonowych na ich powierzchniach żujących,
    dlatego bardzo łatwo je przeoczyć jeśli są to dopiero początki próchnicy.

 Wykrywanie ubytków

Najlepszym sposobem na wykrycie ubytków w zębach są częste kontrole w gabinecie dentystycznym, dzięki którym możemy zdusić problem w zarodku, omijając bolesne i kosztowne leczenie. Jak rozpoznac ubytek w zębie? Pierwszą oznaką, że dzieje się coś niedobrego są białe plamy pojawiające się na szkliwie. Gdy pojawiają się jakieś ubytki nasze zęby mogą stać się bardziej wrażliwe na temperaturę spożywanych pokarmów czy napojów. Możemy również odczuwać bolesność przy gryzieniu twardszego jedzenia. Kolejny sposób jak rozpoznac ubytek w zębie to wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Jeśli na zdjęciu zęba pojawią się białe plamy, oznacza to, że mamy do czynienia z próchnicą.

Wczesne oznaki problemów z zębami

Jak rozpoznac ubytek w zębie na jak najwcześniejszym etapie? Pierwszy etap rozwoju próchnicy przebiega najczęściej bezobjawowo. Kolejny to wcześniej wspomniane małe białe plamki na szkliwie bądź jego niewielkie pęknięcia. Powodować to może lekką nadwrażliwość zębów. Lekki ból może zacząć się pojawiać, gdy próchnica dotrze do zębiny. Najczęściej pacjenci w takich przypadkach zaczynają stosować leki przeciwbólowe, aby uniknąć wizyty w gabinecie dentystycznym. Nie jest to dobre posunięcie, ponieważ na kolejnym etapie rozwoju próchnica dociera do miazgi, co może prowadzić do powikłań i infekcji. Objawami takiego stanu mogą być: gorączka, obrzęk twarzy czy zaczerwienienia dziąseł. W przypadku zaawansowanej próchnicy mogą powstać ropnie, które mogą prowadzić do tego, że stomatolog zadecyduje o usunięciu chorego zęba. Dlatego tak ważne są kontrole stomatologiczne nawet jeśli nie odczuwamy bólu ani dyskomfortu.

Rozpoznawanie i leczenie głębokich ubytków

Gdy już wiemy jak rozpoznac ubytek w zębie oraz że najczęściej ich występowanie może stwierdzić stomatolog, pora dowiedzieć się jak wygląda ich leczenie. Po starannym przeglądzie jamy ustnej i wykonaniu potrzebnych zdjęć rentgenowskich dentysta ocenia skalę problemu. Im szybsza będzie diagnoza i na wcześniejszym etapie próchnicy tym leczenie będzie prostsze i krótsze. Profilaktyka ma tutaj kluczowe znaczenie. Gdy próchnica spowodowała już głęboki ubytek, pierwszym krokiem będzie jego wypełnienie. W przypadku gdy zaatakowana została miazga zębowa, leczenie będzie kilkuetapowe. Pierwszy etap to usunięcie zepsutej miazgi, następnie oczyszczenie i zamknięcie kanałów. Jest to tak zwane leczenie kanałowe. Może być ono stosowane zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Aktualnie jest przeprowadzane praktycznie w bezbolesny sposób.

Zastosowanie takich metod leczenia sprawia, że ząb jest osłabiony i bardziej podatny na następne zniszczenia. W przypadku kiedy na skutek nieleczonej próchnicy powstaje ropień, jedyną opcją może być ekstrakcja zęba. Oczywiście decyzja należy to dentysty, który fachowo ocenia stan zębów i podejmuje odpowiednie działanie.
Warto również pamiętać o tym, że mimo tego, że próchnica to choroba, która obejmuje zęby, nieleczona może spowodować szkody w całym organizmie. Bakterie próchnicze mogą przedostawać się przez krwiobieg do innych narządów i powodować wiele chorób. Konsekwencją może być cukrzyca, zapalenie wsierdzia, udar czy problemy z trzustką. Warto mieć to na uwadze jeśli kolejny raz będziemy chcieli odwołać naszą wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Czy wiedza jak rozpoznac ubytek w zębie i szybko zareagować to wszystko co możemy dla siebie zrobić? Oczywiście, że nie! Ważniejsze niż leczenie jest zapobieganie. Pamiętajmy o częstym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów i unikaniu produktów bogatych w cukry i skrobię. Warto stosować również pasty zawierające fluor. Pamiętajmy również o tym, że trzeba leczyć nawet zęby mleczne, ponieważ negatywne skutki mogą przenieść się na zęby stałe. No i oczywiście najważniejsza w zapobieganiu powstawania ubytków jest profilaktyka, czyli wizyty kontrolne u stomatologa.