Jak pozbyć się afty?

Jak_pozbyc_sie_afty

Jak pozbyć się afty?

Jak pozbyć się afty? To pytanie słyszy codziennie wielu lekarzy, gdyż problem aft jest bardzo uciążliwy. Warto jest wiedzieć, jak pozbyć się afty na własną rękę, aby nie musieć konsultować tej kwestii z lekarzem. Powinieneś także dowiedzieć się, skąd się biorą afty, aby ograniczyć ryzyko ich powstania.

Skąd się biorą afty?

Istnieje wiele powodów, dla których afty powstają. Przede wszystkim jest to związane z urazami mechanicznymi błony śluzowej jamy ustnej, które mogą powstać na przykład podczas czyszczenia zębów. Niestety jest to dość powszechne, zwłaszcza gdy korzystasz ze zużytej szczoteczki. Prócz tego, powstawanie aft jest często powiązanie ze zmęczeniem, gorączką, niedoborami (żelazo, witamina B12, kwas foliowy), alergiami, a nawet zakażeniem wirusem HIV.

W związku z tym jeśli podejrzewamy u siebie, że jedna z powyższych przyczyn może odpowiadać za powstawanie aft, to powinniśmy jak najszybciej zbadać nasz organizm pod tym kątem. Problem aft może pojawić się niezależnie od wieku. Jak widzisz, w kwestii tego, jak pozbyć się afty, trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Jest to uzależnione od konkretnego przypadku. Warto także abyś wiedział, co jest dobre na afty.

W momencie, gdy problem występuje, pytanie „co jest dobre na afty” jest jak najbardziej trafione. Przede wszystkim warto jest zacząć od suplementacji żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12, gdyż ich niedobór, jak wspomnieliśmy wcześniej, może odpowiadać za powstawanie nadżerek. Dodatkowo, aby afta nie była tak bolesna, możemy smarować ją żelami zawierającymi w sobie substancje przeciwbólowe. Jedną z takich substancji jest benzokaina. Taki żel, jeśli przynosi pozytywny efekt, możemy stosować nawet kilka razy w ciągu dnia. Dodatkowo warto jest ograniczyć styczność z aftą.

Innym pomysłem jest stosowanie ziołowych płukanek. Jedną z nich jest na przykład płukanka z szałwii lekarskiej, która ma działanie przeciwzapalne. Opcjonalnie można ją także stosować jako preparat do przecierania afty, co również poprawi tempo gojenia nadżerki.

Jak wyglądają afty?

Na pewno chciałbyś wiedzieć, jak wyglądają afty. Mianowicie, afty są otwartym owrzodzeniem, które można zauważyć najczęściej w okolicach wargi czy języka. Wokół tego owrzodzenia pojawia się stan zapalny. W zależności od tego, jak często pojawiają się afty i czy nawracają, możemy mieć pewien pogląd na to, czy przypadkiem nie rozwija się u nas choroba.

Wielkość aft z reguły sięga nawet do 5 milimetrów, jednak z reguły zajmują one maksymalnie 2 milimetry. Na aftach znajduje się biały nalot, po którym najłatwiej jest je poznać. Można także rozpoznać je po tym, że wokół nich występuje stan zapalny, co widać po zaczerwienieniu w okolicy nadżerki. Dodatkowo afta może boleć w momencie, gdy jej dotykamy – także podczas jedzenia. W związku z tym konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, aby taką aftę usunąć.

Wiedza na temat tego, jak pozbyć się afty, jest bardzo przydatna. Cieszymy się, że wiesz już, jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości!