Jak działa aparat samoligaturujący?

Jak działa aparat samoligaturujący?

Jak działa aparat samoligaturujący?

Ortodontyczne aparaty samoligaturujące mają bardzo wiele zalet, dlatego też w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na ich założenie. Mowa tutaj oczywiście o popularnych „aparatach bez gumek”, które nie wymagają tak wielu wizyt kontrolnych. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla wszystkich tych osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie – jak działa aparat samoligaturujący?

Czym jest aparat samoligaturujący?

Nowoczesne aparaty samoligaturujące występują najczęściej w postaci aparatu metalowego albo estetycznego. Jeżeli chodzi o sam materiał, to w chwili obecnej dominują modele ceramiczne i kryształowe. Aparaty samoligaturujące charakteryzują się znacznie mniejszym zamkiem, dlatego też znacząco ogranicza się ryzyko uszkodzenia śluzówki. W dużej mierze, to właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu można liczyć na bardziej komfortowe leczenie. W opisywanych aparatach poszczególne łuki w zamkach utrzymywane są za pomocą dodatkowych klamek, które wbudowane są bezpośrednio w zamek. W tradycyjnych aparatach ortodontycznych, jak powszechnie wiadomo wykorzystywane są zwykłe ligatury gumowe. Olbrzymim atutem klamek jest to, że dzięki nim można niemal całkowicie wyeliminować siły tarcia, które pojawiają się pomiędzy drutem a ligaturą. Z leczenia aparatami bezligaturowymi mogą skorzystać tak naprawdę pacjenci w każdym wieku. Dostępne są modele dla osób dorosłych i dzieci.

Jak działa aparat samoligaturujący i jakie są różnice w leczeniu?

Jak wspomniano powyżej w przypadku nowoczesnych aparatów samoligaturujących cały łuk aparatu trzyma się jedynie na zębach. Odpowiadają za to specjalne klapki, które znajdują się w solidnych zamkach. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą zapomnieć o dokuczliwym bólu, a co najważniejsze nie jest wymagana wymiana ligatur. W wielu sytuacjach, dzięki zastosowaniu aparatów samoligaturujących można ograniczyć czas leczenia nawet o kilka tygodni. Aparaty samoligaturujące cenione są także za walory estetyczne. Nie można zapominać także o tym, że dzięki nim zdecydowanie łatwiej jest utrzymać właściwą higienę w jamie ustnej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy chcą raz na zawsze zapomnieć o usuwaniu resztek jedzenia i kłopotliwego osadu. Jeżeli chodzi o samą cenę, to za ortodontyczne aparaty samoligaturujące zapłacimy od 5000 do 7000 zł. Jeżeli chcemy dokładnie dowiedzieć się, jak działa aparat samoligaturujący, to warto odwiedzić blogi tematyczne poświęcone stomatologii.

Czy aparat samoligaturujący mniej boli?

Nowoczesne aparaty na zęby zaprojektowane są w taki sposób, aby zwiększyć komfort dla pacjenta i znacząco ograniczyć ból. Pamiętać należy także o tym, że każdy pacjent ma nieco inny próg bólu, dlatego też ciężko jest odpowiedzieć na pytanie – czy aparat samoligaturujący boli? Bardzo wiele zależy oczywiście od stanu samych zębów, które chcemy skorygować. U większości pacjentów aparaty samoligaturujące powodują jedynie niewielki dyskomfort (prze pierwsze dni). Po 3-5 dniach można przyzwyczaić się do nowego aparatu, dzięki czemu nawet jedzenie i mycie zębów nie będzie problemem. Proces leczenia u każdego pacjenta może przebiegać nieco inaczej. Przy problemach warto oczywiście skorzystać z pomocy stomatologa.

Jakie są rodzaje aparatów samoligaturujących?

Na to, jak działa aparat samoligaturujący duży wpływ ma oczywiście jego rodzaj. Producenci chcą zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających pacjentów, dlatego też na rynku systematycznie pojawiają się nowe modele aparatów. Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście klasyczne aparaty metalowe. Coraz większą popularność zdobywają estetyczne aparaty samologaturujące. Ceramiczne zamki są praktycznie nie widoczne dla rozmówcy. Użyty materiał ma wpływ nie tylko na walory estetyczne, ale również na żywotność. Metalowe modele są bardzo trwałe i wytrzymałe. Niestety zamki ceramiczne lub kryształowe zdecydowanie częściej ulegają awarii.

Jaki aparat wybrać?

Wybranie najlepszego aparatu samoligaturującego niestety nie jest łatwym zadaniem. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wybranie się do doświadczonego ortodonty, który dokładnie zbada naszą wadę zgryzu i podpowie, jaki aparat samoligaturujący wybrać. Dobry ortodonta wykona nie tylko specjalny wycisk górnej i dolnej linii zębów, ale wytłumaczy również, jak działa aparat samoligaturujący. Na pierwszej wizycie lekarz powinien przedstawić również proponowany plan leczenia i ewentualne koszty aparatu. Jeżeli zdecydujemy się na leczenie, to kilka tygodni trzeba będzie poczekać na przygotowanie aparatu.

Rozwiązanie mieszane

Pacjenci bardzo często decydują się na rozwiązanie mieszane, dzięki któremu można ograniczyć nieco koszty związane bezpośrednio z leczeniem ortdontycznym. W takiej sytuacji ortodonta zakłada na górną szczękę aparat samoligaturujący, a na dolną zwykły aparat. Wynika to oczywiście z tego, że górna szczęka jest zdecydowanie bardziej widoczna podczas rozmowy. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że dzięki aparatom samologaturującym można uniknąć konieczności usuwania nadliczbowych zębów.