Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe obecnie zyskują na popularności – można zastosować je zamiast implantów tytanowych. W ich składzie nie znajduje się metal (w przeciwieństwie do implantów tytanowych), dzięki czemu ryzyko wywołania nimi reakcji uczuleniowych jest niemożliwe. Dowiedz się, czym są implanty cyrkonowe i dlaczego warto zdecydować się na implanty cyrkonowe.

Zalety implantów cyrkonowych

Implanty cyrkonowe, nazywane także porcelanowymi, posiadają szereg zalet, którymi stale przyciągają nowych zainteresowanych. Pierwszej zalety można poszukać w walorach estetycznych wspomnianych implantów. Przede wszystkim, implanty cyrkonowe są kolorystycznie zbliżone do naturalnych zębów. Oznacza to, że ich widoczność, nawet w przypadku niewielkiego obniżenia linii dziąsła, jest mocno ograniczona. Przez to nie wywołują one negatywnego efektu estetycznego, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku implantów tytanowych.

Implanty cyrkonowe charakteryzują się także wysoką wytrzymałością – podobnie jak w przypadku implantów tytanowych, można używać ich przez lata jako podstawę dla koron protetycznych. Ryzyko, że implanty cyrkonowe ulegną uszkodzeniu, jest niewielkie – warto jest jednak skonsultować kwestię gwarancji przed wszczepieniem implantu.

Ten rodzaj implantów, z racji zastosowanego materiału, nie wywołuje reakcji uczuleniowych. Pacjenci, którzy borykają się z problemem uczulenia na metal, bez ryzyka mogą zdecydować się na implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Implanty porcelanowe wyróżnia wysoka biozgodność, co przekłada się także na efektywny przebieg procesu osteointegracji, czyli połączenia implantu z tkanką kostną.

Implanty wykonane z tlenku cyrkonu są mniej podatne na odkładanie się płytki nazębnej. Oznacza to, że ryzyko powstawania różnych chorób jamy ustnej jest mniejsze.

Zastosowanie implantów cyrkonowych

Implanty tego rodzaju (a także implanty tytanowe) znajdują zastosowanie w momencie, gdy pacjent nie posiada jednego lub kilku zębów w górnej lub dolnej linii zębów. Leczenie implantologiczne może zostać wykonane także wtedy, gdy pacjent cierpi na całkowite bezzębie – wówczas w miejscach, w których niegdyś były zęby, pojawią się wszczepy – na przykład cyrkonowe.

Funkcją implantów jest stworzenie podstawy dla korony protetycznej, która docelowo ma pełnić funkcję zęba. Korona protetyczna stanowi widoczną część całego rozwiązania protetycznego (implant + korona). Do stworzenia koron pełnoceramicznych również wykorzystuje się tlenek cyrkonu – ich wykorzystanie gwarantuje bardzo naturalny efekt.