Ile trwa ząbkowanie, kiedy się zaczyna i czy możemy je przyspieszyć?

Ile trwa ząbkowanie, kiedy się zaczyna i czy możemy je przyspieszyć?

Chcesz wiedzieć, ile trwa ząbkowanie u niemowlaka? Ząbkowanie to proces, który stopniowo się rozwija – po pewnym czasie, gdy u dziecka nie pojawią się żadne zęby mleczne, jako rodzice możemy zacząć się martwić. Kwestia tego, kiedy zaczyna się ząbkowanie, zostanie wyjaśniona w tym artykule. Niestety, część rodziców obserwuje u swoich dzieci późne ząbkowanie, bądź też jego brak po szóstym miesiącu życia, dlatego też postanowiliśmy dostarczyć dawkę merytorycznej wiedzy w tym zakresie.

 

Ząbkowanie to proces, który może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Jest to dla dziecka czas, który niekoniecznie będzie miło mijać. Czas ten jest dla dziecka nieco bolesny, gdyż przy przebijaniu się zęba przez dziąsło mogą pojawić się stany niekoniecznie przyjemne dla dziecka. Warto jest wiedzieć, ile trwa ząbkowanie, aby być przygotowanym na ten czas. Podczas ząbkowania u dziecka może pojawić się wysoka temperatura, katar, czy nawet zapalenie gardła. Do tego dziecko w tym okresie może być wyraźnie rozdrażnione – nie bez powodu. Jako rodzice powinniśmy wiedzieć, ile trwa ząbkowanie u niemowlaka i jak przyspieszyć ząbkowanie, by ograniczyć dziecku nieprzyjemnych wrażeń.

 

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

 

Termin ząbkowania nie jest sztywny – może się ono rozwinąć w różnym okresie. Czasami dzieci rodzą się już z wypchniętym jednym ząbkiem. To, kiedy zaczyna się ząbkowanie, można rozpoznać po stanie dziąseł dziecka. Jeśli są one rozpulchnione, a dodatkowo można zauważyć zmianę ich koloru na czerwone, to znak, że rozpoczyna się ząbkowanie. 

 

Pierwsze, bo między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka, pojawiają się dolne jedynki. Następnie można zauważyć rozwój górnych jedynek. Na samym końcu, bo prawie przy trzech urodzinach, u dziecka pojawiają się dolne i górne drugie trzonowe zęby. Jak więc widzisz, kwestia tego ile trwa ząbkowanie jest bardzo rozległa i może przeciągnąć się na bardzo długi czas. Do 12 miesiąca życia dziecka powinno się w spokoju oczekiwać – dopiero po tym czasie warto zareagować. 

 

Jak przyspieszyć ząbkowanie?

 

Wiesz już, ile trwa ząbkowanie. Wiesz także, kiedy zaczyna się ząbkowanie i jak to rozpoznać. Poza kwestią, ile trwa ząbkowanie, ważne jest także to, jak przyspieszyć ząbkowanie, aby dziecko nie musiało odczuwać bólu przez długi czas. Trudno jest podjąć czynności, mające na celu przyspieszyć ząbkowanie. Kwestia tego, ile trwa ząbkowanie, jest uzależniona od natury dziecka i jego uwarunkowań genetycznych. Można jednak ten czas dziecku znacząco uprzyjemnić, aby ból i inne niekorzystne stany nie były dla dziecka tak nieprzyjemne.

 

Pierwszym pomysłem jest przemywanie dziąseł dziecka naparem z rumianku. Pozwoli to złagodzić stany zapalne, które sprawiają, że dziecko jest rozdrażnione. Warto także rozważyć zakup specjalnych szczoteczek do zębów, którymi dziecko będzie chciało się bawić. O ząbki trzeba dbać już od samego początku! Do tego, jeśli dziecko na to pozwoli, można rozważyć wykonanie masażu dziąseł. 

 

A Ty jak wspomagasz dziecko w procesie ząbkowania?