Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Jest to często ostatni ratunek dla dużych ubytków zębowych. Należy jednak pamiętać, że protetyka nie skupia się wyłącznie na wstawianiu zębów. Jest to dział stomatologii, który skupia się wiernym odtworzeniu takich warunków zgryzowych, jakie występowały jeszcze przed utratą zębów. Niestety zęby naturalne mają to do siebie, że po ich zniszczeniu lub wypadnięciu niewiele już da się zrobić.
Cechy protetyki stomatologicznej
Protetyka stomatologiczna zajmuje się też rehabilitacją pacjentów po zabiegach. Przeprowadzana jest ona za pomocą epitez oraz protez pooperacyjnych. Uzupełnienia protetyczne stosowane do naprawienia ubytków zębowych mogą być stałe lub ruchome. Należy mieć na uwadze, że występują również tak zwane protezy kombinowane. Są to ruchome protezy, które łączy się ze stałymi przy użyciu koron teleskopowych, zatrzasków lub rygli. Do ruchomych uzupełnień protetycznych zalicza się protezy szkieletowe oraz akrylowe. Do protez stałych należą mosty i korony. Koszt wypełnienia ubytków zależy przede wszystkim od gabinetu stomatologicznego, w którym wykonywana jest usługa.
Protetyka stomatologiczna – charakterystyka
Dzięki protetyce stomatologicznej możliwe jest leczenie ubytków w sposób bezbolesny oraz trwały. Warto dodać, że jest to dziedzina stomatologii, która cały czas się rozwija i wprowadzane są nowe rozwiązania. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ze zniszczonymi zębami. W ten sposób dostają oni drugą szansę na piękny uśmiech. Kliniki stomatologiczne w dzisiejszych czasach oferują nowoczesne rozwiązania. Kluczowe jest indywidualne podejście do każdej osoby, ponieważ tylko w ten sposób można wybrać właściwą metodę leczenia. Protetyka zębów jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Należy pamiętać, że wszelkie ubytki w uzębieniu mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto o to zadbać. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mają one duży wpływ na kształtowanie się wyglądu twarzy oraz zgryzu. Dlatego trzeba jak najszybciej przeprowadzić leczenie protetyczne, które zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ubytków.
Dobre strony protetyki stomatologicznej
Protetyka stomatologiczna przywraca przede wszystkim dobry wygląd. Brak uzębienia jest dużym problemem i niestety utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie chodzi tu nawet o kwestie estetyczne, ale czynności takie jak jedzenie oraz żucie również są utrudnione jeżeli nie posiada się wszystkich zębów. Dlatego pierwszym krokiem powinna być konsultacja protetyczna. Można się na nią zgłosić, jeżeli poczujesz taką potrzebę. Ewentualnie można być na nią skierowanym przez stomatologa prowadzącego leczenie. Podczas wizyty specjalista dokładnie określi problem i pomoże ustalić odpowiednią metodę oraz plan leczenia. Należy pamiętać, że każdy człowiek różni się od siebie i dlatego metoda, która zadziałała w jednym przypadku, niekoniecznie musi być skuteczna dla kogoś innego. Czasami konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, które powinien zlecić lekarz.