Czym są zęby zatrzymane?

Czym są zęby zatrzymane?

Ząb zatrzymany to coś, co naprawdę potrafi napsuć krwi w codziennym życiu. Nic więc dziwnego, że chcecie się o nich dowiedzieć jak najwięcej! Właśnie dlatego, aby ułatwić wam życie, powiemy wam o tym, czym jest ząb zatrzymany, jakie objawy daje ząb zatrzymany i co najważniejsze, jak wygląda usunięcie zęba zatrzymanego!

Czym jest ząb zatrzymany?

 

Ząb zatrzymany to ząb, który nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła, lub też nie zrobił tego w całości. O dziwo, jest to stosunkowo częsta dolegliwości, a u jego podstaw leżą, chociażby kwestie genetyczne czy także nieprawidłowe (zwłaszcza jeżeli mowa o stłoczeniach) ustawienie zębów. Najczęściej dochodzi do zatrzymania kłów i przedtrzonowców, jednak możliwe jest także wystąpienie sytuacji, w której zatrzymują się jedynki i dwójki. Innymi powodami zatrzymania zębów jest nieprawidłowe leczenie zębów w przeszłości czy utrata zębów mlecznych w zbyt młodym wieku. Jeżeli jednak mowa o zatrzymanych ósemkach, to ich powodem jest brak miejsca w łuku zębowym. Brak odpowiedniej reakcji doprowadzi nie tylko do wystąpienia dolegliwości bólowych, ale tez poważnych zaburzeń ustawienia zębów w łuku!

 

Objawy zęba zatrzymanego

 

Ząb zatrzymany daje stosunkowo dużo objawów, wpływających nie tylko na stan dziąseł, ale też i pozostałych zębów w jamie ustnej. Czasami można momentalnie wyłapać najważniejsze z nich, gdyż są one dość charakterystyczne.

 

Tak więc do objawów zęba zatrzymanego możemy zaliczyć:

 

  • widoczny stan zapalny dziąsła w okolicy niewyrżniętego zęba
  • Nieprawidłowości w poprawności zgryzu
  • Chroniczny ból, wynikający z nacisku zęba na nerw ukryty w żuchwie
  • Paradontoza zębów sąsiednich
  • Próchnica wyrzniętej części zębów
  • Szczękościsk
  • Obecność infekcji bakteryjnych
  • Uszkodzenia mechaniczne zęba obok zęba zatrzymanego takie jak pęknięcia
  • Występowanie bólu w przypadku szerokiego otwierania ust

 

Aby potwierdzić obecność zęba zatrzymanego, zwykle wykonuje się zdjęcie pantomograficzne.

 

Usunięcie zęba zatrzymanego

 

Usunięcie zęba zatrzymanego polega na „ściągnięciu” go z wnętrza dziąsła. Ten zabieg dotyczy najczęściej kłów, jednak równie skutecznie można wykorzystać go na jedynkach, dwójkach czy piątkach. Tak naprawdę im szybciej wykryjemy ząb zatrzymany, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie leczenie, gdyż zęby nie są tak ściśle ustawione w jamie ustnej. Jest to jednak stosunkowo długi zabieg, polegający na odsłonięciu dziąsła zatrzymanego zęba i nałożenia na niego specjalnego aparatu. W zależności od tego, jaki jest to mechanizm i co najważniejsze — gdzie zatrzymał się ząb, leczenie, lub też dalsze usunięcie zęba zatrzymanego może trwać nawet 2 lata! Nie martwcie się — zwykle trwa ono znacznie mniej, a efektem jest brak bólu i zdrowie jamy ustnej! Po zabiegu warto zastosować się do zaleceń lekarza. Stosujcie przepisane leki przeciwbólowe, a w skrajnych przypadkach, warto zastosować antybiotyk. Jego użycie jest jednak zasadne jedynie w momencie, gdy istnieje ryzyko kolonizacji zębodołu przez bakterie, które w dalszym kroku mogą zarazić naszą krew!