Czy sedacja wziewna jest bezpieczna? Poznaj odpowiedź!

czy-sedacja-wziewna-jest-bezpieczna

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna? Poznaj odpowiedź!

Sedacja wziewna to popularna metoda na redukcję bólu w czasie zabiegów stomatologicznych, mająca zastosowanie zwłaszcza u dzieci i pacjentów z wysoką wrażliwością na ból i z lękiem towarzyszącym wizycie w gabinecie stomatologicznym. Jednak czy sedacja wziewna jest bezpieczna i skuteczna?

Na czym polega sedacja wziewna?

Sedacja wziewna to metoda podania pacjentowi określonej dawki podtlenku azotu, co wprowadza go w stan rozluźnienia. Tym samym nawet małe dzieci i osoby, które odczuwają wzmożony lęk przed zabiegiem stomatologicznym, mogą bez obaw, lęku i stresu udać się na wizytę do stomatologa.

Sedacja wziewna zapewnia im komfortowe samopoczucie w czasie leczenia, a dla lekarza stwarza możliwość zadbania o zęby pacjenta bez utrudnień związanych z jego nerwową reakcją i objawami stresu.


W efekcie podania gazu rozweselającego pacjent czuje się niemal natychmiast weselszy i mniej zestresowany, a ponadto znika lęk i ogranicza się odczuwanie bólu. Co więcej, sedację można też w razie konieczności łączyć z innymi metodami znieczulenia.

Zastosowanie sedacji wziewnej w stomatologii

Sedacja wziewna ma powszechne zastosowanie w stomatologii. Znieczulenie za pomocą gazu rozweselającego (N2O/O2) to jedna z dość łatwych do podania i skutecznych metod uspokojenia pacjentów, dlatego jest używana dość powszechnie w przypadku dzieci i osób, które nie radzą sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym.
Dzięki sedacji ogranicza się świadomość pacjenta i częściowo zmniejsza się odczuwanie bólu, co dla lekarza stwarza możliwość bardziej komfortowej pracy.

Zalety z użycia sedacji wziewnej

Jedną z największych zalet sedacji wziewnej jest bezpieczeństwo, ponieważ nie powoduje ona negatywnych skutków ubocznych, dlatego może być stosowana także u dzieci. Gaz rozweselający jest podawany pacjentom z zastosowaniem specjalnej maseczki, co jest dość proste w aplikacji.

Dawkę tlenku azotu dobiera się zawsze indywidualnie do reakcji pacjenta, aby zwiększyć lub ograniczyć stan rozluźnienia. Dzięki temu wykonywanie czynności związanych z leczeniem zębów jest znacznie łatwiejsze dla lekarza. Dotyczy to np. konieczności podania zastrzyku znieczulającego.


Wielu lekarzy wskazuje, że u dzieci, którym od najmłodszych lat podawano gaz znieczulający, z wiekiem zwiększa się poziom akceptacji bólu. Bywa również i tak, że po kilku latach leczenia z użyciem sedacji wziewnej dziecko nie potrzebuje już później tego typu znieczulenia.


Z pewnością sedacja wziewna jest bardzo ważna także u pacjentów, którzy wykazują silny lęk przed wizytą u stomatologa, łączący się nawet z atakami paniki. Zdarza się nawet w skrajnych wypadkach, że sedacja wziewna nie jest wystarczająca i wtedy lekarz podejmuje decyzję o leczeniu w znieczuleniu ogólnym, co jednak nie jest tak bezpieczną metodą jak sedacja.

Mimo iż gaz rozweselający jest bezpieczny, to istnieją grupy pacjentów u których nie można ich stosować. Są to m.in. kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane i przerost migdałków gardłowych.