Co to jest szynowanie zębów?
Zaawansowane choroby przyzębia bądź też urazy mechaniczne mogą doprowadzić do rozchwiania zębów w jamie ustnej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji. Stąd też pacjenci, którzy odczuwają chwiejność zębów, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Może on zalecić szynowanie zębów, które jest zabiegiem stomatologicznym mającym na celu ustabilizowanie ruszającego się uzębienia. Warto wiedzieć, co to jest szynowanie zębów, a także w jaki sposób przebiega.
Czym jest zabieg szynowania?
Jest to procedura stomatologiczna, która ma na celu połączenie kilku chwiejnych zębów. Dzięki temu można wzmocnić ich siłę oraz ich wytrzymałość. Dzięki zabiegowi można przywrócić u pacjenta stabilność zębów, co bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia i jego komfortu. Zabieg szynowania pozwala także utrzymać jak najdłużej naturalne uzębienie, oddalając widmo konieczności założenia uzupełnienia protetycznego.
Bardzo często zdarza się, że zabieg szynowania wykonywany jest u pacjentów, u których rozwinęły się zaawansowane zmiany spowodowane przez choroby przyzębia. Może być także metodą wsparcia uzębienia, które zostało dotknięte urazem mechanicznym.
Na czym polega zabieg?
Pacjenci zastanawiający się, co to jest szynowanie zębów, bardzo często zadają również pytania o to, jak wygląda sam zabieg. Otóż, sam zabieg nie trwa zbyt długo. Lekarz stomatolog bardzo często wymaga jednak, aby najpierw podać zęby procedurze higienizacji. Polega ona na usunięciu kamienia nazębnego oraz nagromadzonej płytki. Powierzchnia zębów może być oczyszczona przy pomocy specjalnego kwasu po jej uprzednim osuszeniu.
Kolejnym etapem zabiegu jest założenie specjalnego systemu, który zespoli chwiejne zęby. Może być on wykonany z włókna szklanego bądź też kompozytu. Niektórzy pacjenci obawiają się, że system może być widoczny. Umieszcza się go jednak na podniebiennej bądź też językowej powierzchni zębów, dzięki czemu nie rzuca się on w oczy.
Sposoby szynowania
Wiedząc już, co to jest szynowanie zębów, warto zadać pytanie, jakimi metodami można wykonać zabieg. Obecnie stosuje się dwa sposoby, którymi można ratować rozchwiane zęby. Lekarze stomatolodzy w tym celu stosują włókno szklane bądź też światłoutwardzalne kompozyty. Jeśli jest to możliwe, podporą dla szynowania zębów mogą być zęby stabilne, które są prawidłowo osadzone w kości żuchwy bądź też szczęki. Warunkiem jest, by były to zęby perfekcyjnie zdrowe.
Na początku warto opowiedzieć, na czym polega szynowanie zębów przy pomocy włókna szklanego. W tym przypadku usztywnienie uzębienia można osiągnąć dzięki wykorzystaniu taśmy wykonanej z włókna szklanego. Przytwierdza się ją z wykorzystaniem specjalnych materiałów kompozytowych do powierzchni zębów. W jakim miejscu zostanie umocowana taśma, zależne jest od tego, gdzie znajduje się chwiejne uzębienie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zabieg szynowania zębów przy pomocy włókna szklanego będzie pacjenta kosztował około kilkuset złotych.
Warto więc umówić nieco tańszą alternatywę. Mowa tutaj o szynowaniu zębów przy pomocy materiałów światłoutwardzalnych. Specjalne kompozyty twardnieją po użyciu lampy polimeryzacyjnej. Jest to bardzo popularna metoda, jeśli chodzi o szynowanie zębów. Bardzo cenią ją też pacjenci – a to ze względu na to, że kompozyt jest materiałem tanim, a sam zabieg z jego wykorzystaniem przebiega wyjątkowo łatwo i gładko.
Wiedząc już, jakie metody stosuje się przy szynowaniu zębów, warto także odpowiedzieć na pytanie, czy cała procedura boli. Otóż, sam zabieg nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Bez względu na to, na jaki materiał zdecyduje się lekarz stomatolog w porozumieniu z pacjentem, ten nie musi się obawiać żadnych dolegliwości bólowych.
Pacjenci, którzy przeszli procedurę szynowania zębów, bardzo często narzekają na delikatny dyskomfort, który może być związany z wcześniejszym opracowaniem zębów przy pomocy wiertła. Jeśli pacjent narzeka na dolegliwości bólowe, lekarz stomatolog może zastosować u niego miejscowe znieczulenie.
Wiedząc już, co to jest szynowanie zębów, można teraz zadać pytanie o jego cenę. Otóż, będzie ona zależna od tego, na jaki rodzaj materiału ostatecznie zdecyduje się dentysta, a także ile trzeba będzie go wykorzystać w czasie zabiegu. Pacjenci, u których konieczne przeprowadzenie jest szynowania, muszą więc nastawić się na wydatek rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Oczywiście, w przypadku ceny zabiegu nie bez znaczenia jest cennik konkretnego gabinetu stomatologicznego, a także jego renoma.
Podsumowując, szynowanie zębów to zabieg, który może je ustabilizować w przypadku, kiedy stają się chwiejne. Bardzo często jest to ostatnia deska ratunku w walce o utrzymanie naturalnych zębów na ich miejscu. Natomiast każdy pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak zapobiegać sytuacji, w której zęby stają się chwiejne. Profilaktyka jest bardzo ważna i każdy pacjent powinien dokładnie wiedzieć, na czym ona polega.
Przede wszystkim bardzo ważne jest zachowanie codziennej higieny polegającej na regularnym szczotkowaniu zębów. W tym celu dobrze stosować miękką szczoteczkę i pastę, która pomaga usuwać nagromadzoną płytkę nazębną, a także ma właściwości antybakteryjne. Warto skupić się także na codziennym, dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, co jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy odstępy pomiędzy poszczególnymi zębami są wąskie. Dobrze jest także wyposażyć się w specjalny płyn do płukania ust. Regularne używanie tych preparatów zapobiega cofaniu się dziąseł, co bezpośrednio jest przyczyną ich rozchwiania.
Każdy pacjent powinien wiedzieć, co to jest szynowanie zębów, choćby dlatego, że jest to zabieg wyjątkowo prosty, a niosący ze sobą wiele korzyści. Najważniejsze, by osoby, u których zęby zaczynają się chwiać, niezwłocznie zgłosiły się do gabinetu stomatologa. Wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia problemu może zapobiec wielu przykrych konsekwencjom.