Co oznacza żółty nalot na języku? Przyczyny żółtego nalotu na języku

Co oznacza żółty nalot na języku? Przyczyny żółtego nalotu na języku

Co oznacza żółty nalot na języku? Przyczyny żółtego nalotu na języku

Żółty nalot na języku to nieestetyczna przypadłość, która ma różne przyczyny. Zmiana koloru nie musi być powodem do niepokoju, ponieważ może świadczyć np. o niewłaściwej higienie jamy ustnej. Czasami jednak jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych lub zaburzeń związanych z układem trawiennym. Dlatego, gdy żółty osad na języku nie schodzi po wykonaniu czynności higienicznych, warto skonsultować się z lekarzem. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i pogłębiania się dodatkowych dolegliwości. O czym jeszcze może świadczyć żółty język? Czy są domowe sposoby na usunięcie nalotu? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym tekście.

Co oznacza żółty język? Najpopularniejsze przyczyny

Język to bardzo ważna część jamy ustnej. To mięsień, który jest wilgotny, a także sprężysty. Można nim poruszać w celu porozumiewania się i wytwarzania mowy. Ma istotny udział przy przyjmowaniu pokarmów, ich zmiękczaniu i rozdrabnianiu. Pozwala na mieszanie żutych posiłków, a także przesuwanie rozgryzionych ich części. Ważną jego funkcją jest też odczuwanie smaków. Zdrowy język na swojej powierzchni nie posiada przebarwień, plam, czy też nalotów, za to występuje tam wiele brodawek nitkowatych. Jasnoróżowy kolor jest jego prawidłową barwą.
Pojawienie się żółtego nalotu na języku może mieć dość prozaiczne powody. Oto te najpopularniejsze:

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej – brak systematycznego mycia zębów przy użyciu szczoteczki, jak również czyszczenia języka, sprzyja pojawieniu się osadu,
  • wypijanie nadmiernej ilości kawy i herbaty,
  • przebarwienie na języku pojawia się u osób, które lubią spożywać produkty zawierające silny barwnik. Są to np. takie przyprawy jak curry, czy też kurkuma.
  • palenie papierosów,
  • nalot na powierzchni języka może wynikać z odwodnienia, dlatego warto przyjmować odpowiednie ilości wody, zwłaszcza w upały,
  • infekcje górnych dróg oddechowych – podczas przeziębienia, czy też grypy, chory stosuje oddychanie przez usta. Przez to bakterie zaczynają się namnażać, co powoduje nalot na języku i często również ból gardła.
  • grzybica jamy ustnej – zabarwienie języka przybiera kolor żółty lub biały. Dodatkowo pojawia się pieczenie, suchość oraz zaburzenie smaku.
  • język włochaty – zmiana na języku początkowo objawia się kolorem żółtym. Następnie przy nadmiernym rogowaceniu, a także wydłużaniu się brodawek nitkowatych, mnożą się drożdżaki i bakterie, które produkują duże ilości barwnika. Powierzchnia języka staje się brązowa lub czarna, a brodawki zaczynają przypominać włoski.

Żółty język a przyjmowane leki

Żółty język bywa skutkiem przyjmowania niektórych środków leczniczych. Zwłaszcza antybiotyki mogą spowodować wystąpienie nalotu. Zdarza się, że osoba chora niestety nie pije wystarczającej ilości płynów. W ten sposób wpływa na wysuszanie błony śluzowej, co sprzyja wystąpieniu żółtego osadu na języku. Poza tym powoduje również osłabienie organizmu i wzmożenie dolegliwości. Dlatego warto pamiętać, żeby w trakcie choroby, czy też przeziębienia przyjmować odpowiednią ilość płynów, co wpłynie na poprawę komfortu pacjenta, a także przyczyni się do szybszego wyzdrowienia.
Żółty nalot na języku może też wynikać z przyjmowania preparatów, które wykazują tendencję do bawienia. Tak jest np. w przypadku witamin.

Gdy chory zostanie wyleczony i przestanie przyjmować medykamenty, wtedy barwa języka powinna wrócić do normy. W innym przypadku taka sytuacja może być niepokojąca i należy z tym problemem jak najszybciej udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i podejmie odpowiednie kroki naprawcze.
Zdarza się, że żółty nalot na języku może być powiązany z ekstrakcją zęba. Zmiana barwy następuje w skutek oczyszczania się rany. Bywa również wynikiem zastosowania pewnych metod leczniczych. Jeśli pojawiają się również inne niepokojące objawy, czyli dolegliwości bólowe oraz krwawienie z zębodołu, wtedy trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa, żeby uniknąć dalszych powikłań.

Żółty nalot na języku a układ pokarmowy

Żółty nalot na języku może nie dać się usunąć mimo zastosowania czynności higienicznych. Prawdopodobnie jest symptomem choroby lub jakiegoś schorzenia. W przypadku, gdy towarzyszy mu gorzki smak w ustach, prawdopodobnie zaburzenia dotyczą układu pokarmowego. Żółty język może być objawem refluksu żołądkowego, a także choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz pęcherzyka żółciowego. Niekiedy nalot sygnalizuje problemy z jelitami.

Podobnie jest z wątrobą, która przestaje prawidłowo funkcjonować. W związku z tym zaburzony zostaje proces odprowadzania toksyn. Mogą one gromadzić się w innych obszarach organizmu, zatruwać tkanki i doprowadzać do ich destrukcji. Gdy oprócz żółtego nalotu występują jeszcze inne niepokojące objawy, wtedy trzeba udać się do lekarza gastrologa. Bagatelizowanie ich może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Żółty nalot na języku może też być informacją o zakażeniu bakteriami Helicobacter pylori.

O tym, że osad nie jest wynikiem prozaicznych przyczyn mogą świadczyć też dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pojawiają się bardziej lub mniej intensywne bóle brzucha, a także wzdęcia oraz niestrawność. Mogą wystąpić również zaparcia lub biegunki oraz nieświeży oddech z jamy ustnej. Pacjent często czuje się coraz bardziej osłabiony, apatyczny i bez sił. Gdy zakażenie jest nieleczone, to dolegliwości będą się pogłębiać. Może dojść do zapalenia błony śluzowej żołądka, a także wystąpienia wrzodów dwunastnicy. W najgorszym razie rozwój Helicobakter pylori doprowadza do zmian nowotworowych w obszarze żołądka i wątroby.

Żółty język – kiedy wybrać się do lekarza?

Żółty, czy też biały nalot na języku nie musi świadczyć o kłopotach zdrowotnych. Jeśli bywa przyczyną nieprawidłowej higieny jamy ustnej, to wystarczy zmienić nawyki: myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, dokładnie czyścić język za pomocą specjalnej skrobaczki do tego przeznaczonej i płukać jamę ustną płynami. Warto tych zabiegów uczyć już bardzo małe dzieci, dzięki czemu zaczną odpowiednio dbać o swoje zdrowie.

Czasami wystarczy też modyfikacja diety, żeby pozbyć się żółtego nalotu z języka. Warto do menu wprowadzić spożywanie niektórych warzyw, a także owoców. Te, które tak jak jabłka zawierają w swoim składzie naturalne kwasy, skutecznie wspomogą oczyszczanie osadu z języka. Ograniczenie lub też całkowite wyeliminowanie produktów wysokoprzetworzonych, a także zawierających cukier i barwniki w znacznym stopniu pozwoli na uniknięcie przebarwień. Natomiast na poprawę flory bakteryjnej w jamie ustnej bardzo dobre będzie spożywanie produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu. W ich składzie znajdują się cenne składniki, które zabezpieczają przed rozwojem bakterii i infekcji. Warto też żuć liście świeżej mięty, która nie tylko będzie zabezpieczać od drobnoustrojów, ale również odświeży oddech.

Gdy jednak domowe sposoby na żółty nalot nie przynoszą pożądanych rezultatów, a osad nie schodzi mimo właściwego odżywiania i odpowiedniej higieny jamy ustnej, wtedy może to świadczyć o schorzeniu lub chorobie. Niepokojące są też dodatkowe objawy. Oprócz opisywanych wcześniej dolegliwości żołądkowych, niekiedy występują też zmiany koloru gałek ocznych, a także skóry oraz powiększenie węzłów chłonnych żuchwy. Tylko wizyta u specjalisty pozwoli zdiagnozować problem. Być może symptomy te sygnalizują, że organizm zmaga się z groźną chorobą np. żółtaczką, cukrzycą, czy też wirusem HIV. Żółty język może też być wynikiem braków witamin oraz rozwoju anemii.
Ważne, żeby nie bagatelizować pojawienia się żółtego nalotu na języku. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli uniknąć kłopotów, a w razie wykrycia zaburzeń wdrożyć właściwą procedurę leczenia.