Bruksizm – domowe sposoby
Zgrzytanie zębami często wynika z nadmiernego stresu, u niektórych przyczyną są zaburzenia emocjonalne, choroby psychiczne. Zdarza się także, że za bruksizm odpowiada niedobór witamin, przerost migdałków. Źródłem problemów niekiedy staje się także zbyt częste żucie gumy, to samo dotyczy zażywania substancji o działaniu psychoaktywnym. Zgrzytanie zębami powinno być leczone, aby uniknąć powikłań. Warto znać na bruksizm domowe sposoby, aby zniwelować nieprzyjemne objawy.
Bruksizm – charakterystyczne objawy
Bruksizm objawia się na różne sposoby, najczęściej można odczuwać dolegliwości bólowe po przebudzeniu, które występują w okolicy karku. Charakterystyczne dla zgrzytania zębów jest także nawracanie bólu głowy, może to przypominać coś w rodzaju chronicznej migreny. Przy bruksizmie dochodzi do krwawienia dziąseł, nadwrażliwości zębów i ich rozchwiania. Typowym symptomem jest również odczuwanie napięcia w stawach skroniowo-żuchwowych.
Oczywiście u każdego objawy mogą być nieco inne, czasem nawet nie są one odczuwalne, innym razem pacjent boryka się z nasilonymi symptomami, które wręcz utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeżeli zęby zaczną się nagle mocniej ścierać, stanowi to wyraźny sygnał alarmowy, którego nie powinno się bagatelizować. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie stomatologa, który postawi trafną diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.
Bruksizm – możliwe powikłania
Bruksizm powinien być leczony, w przeciwnym razie może dojść do wystąpienia rozmaitych powikłań. Konsekwencjami zgrzytania zębami są pęknięcia w nich, osłabienie ich struktury. Trzeba liczyć się ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób zębów i przyzębia, ciężkim przebiegiem schorzeń. Typowe przy nieleczonym bruksizmie staje się wystąpienie nadwrażliwości zębów, to samo dotyczy dziąseł. Trzeba pamiętać o tym, że dochodzi do silnego nacisku na zęby, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do ich wypadnięcia, przebudowy kości żuchwy i szczęki. Nieleczony bruksizm to niestety prosta droga do wystąpienia zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych. U niektórych osób dochodzi także do problemów ze słuchem, pojawienia się uporczywego bólu głowy, który nie ustępuje po zażyciu zwykłych leków przeciwbólowych.
Bruksizm domowe sposoby
Każdemu przydadzą się na bruksizm domowe sposoby, aby zredukować nieprzyjemne objawy związane z tą dysfunkcją. Dobrym pomysłem będzie zakładanie miękkich szyn relaksacyjnych, aby nie zgrzytać zębami w nocy, ochronić je przed ścieraniem. W przypadku nadwrażliwości zębów i krwawienia z dziąseł świetnie sprawdzają się specjalne pasty do zębów wzmacniające szkliwo, są także żele z hydroksyapatytem niwelujące mikroubytki. Zaleca się również wykonywać rozmaite ćwiczenia, które rozluźniają mięśnie żuchwy. Świetnie sprawdza się powolne otwieranie i zamykanie ust, trzymając język przy podniebieniu. Na ból związany z bruksizmem pomagają zimne okłady, mogą być one także ciepłe. Warto wykonywać delikatny masaż twarzy, aby zniwelować napięcie. Doraźnie sięga się po leki przeciwbólowe, jeśli ból staje się uporczywy.