Jak usunąć kamień z protezy zębowej?
Kamień i wszelkie inne osady, które znajdują się na naszym uzębieniu – także tym sztucznym – przede wszystkim powoduje obniżenie estetyki danego rozwiązania, a także może być przyczyną wielu chorób. Dodatkowo do benefitów płynących z regularnego usuwanie kamienia nazębnego w domu warto doliczyć także większą wygodę używania, wyższą wytrzymałość, a także ograniczenie nieprzyjemnego posmaku w ustach – nawet do zera. Posiadając protezę powinieneś wiedzieć, jak usunąć kamień z protezy zębowej, aby mieć pewność, że twoja proteza jest odpowiednio pielęgnowana, a jednocześnie nie psujesz jej, próbując utrzymać ją w czystości.
Przede wszystkim zacznijmy od narzędzi, które służą do czyszczenia protezy. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak usunąć kamień z protezy zębowej, odpowiadamy – do tego w zupełności wystarczy odpowiednia szczoteczka do protez. Szczoteczka do protez wyróżnia się tym, że twardość jej włosia jest dopasowana do materiału, z którego została wykonana proteza, a także posiada ona dedykowane główki, pozwalające dotrzeć tam, gdzie nie byłaby w stanie dosięgnąć zwykła szczoteczka. Korzystanie z takiej szczoteczki pozwoli ci na utrzymanie protezy w czystości, bez niszczenia jej.
Aby procesy dotyczące tego, jak usunąć kamień z protezy zębowej miały sens, trzeba zadbać o odpowiednią regularność wykonywanych zabiegów. Dbanie o to, by czyszczenie odbywało się regularnie, jest tak naprawdę fundamentem całej higieny jamy ustnej. Jeśli nie utrzymujesz higieny jamy ustnej i protezy cyklicznie, na przykład po każdym posiłku czy też rano i wieczorem, to bardzo prawdopodobne, że szkodliwe bakterie z czasem dadzą o sobie znać. Nie czyszcząc protezy regularnie, jesteś narażony na pogorszenie kondycji dziąseł, odkładanie kamienia nazębnego, pojawianie się stanów zapalnych i nie tylko.
Usuwanie kamienia nazębnego w domu
Na pewno chciałbyś wiedzieć, jak usunąć kamień z protezy zębowej w domu. Okazuje się, że czyszczenie protezy dedykowaną pastą w zupełności wystarczy, aby higiena protezy została utrzymana na prawidłowym poziomie. Pasta, która jest oferowana do czyszczenia protez, ma niskie RDA, co powoduje, że proteza nie ściera się. Warto jest zwrócić uwagę, jak mocno dociskamy szczoteczkę do protezy – nie warto jest robić tego za mocno, gdyż może to spowodować powstawanie ubytków i niszczenie protezy.
Dodatkowo, warto jest rozważyć zakup tabletek czyszczących do protez. Nie stosuje się ich jako alternatywa dla szczoteczki, natomiast są one raczej dopełnieniem do codziennego szczotkowania protezy. Wystarczy raz dziennie wrzucić protezę do ciepłej wody z rozpuszczoną tabletką czyszczącą i potrzymać ją tak do 10 minut, aby kamień nazębny dokładnie z niej odszedł. Po 10 minutach wyciągnij protezę i opłucz ją.
Innym pomysłem jest na przykład wykorzystanie sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego. Warto wystrzegać się nawyku wrzucania protezy do wody (na przykład na noc), gdyż może to spowodować rozwój bakterii na protezie i ogólne niszczenie jej.