Ile kosztuje biała plomba
Stomatologia zachowawcza to poddziedzina stomatologii, której rozwiązania okazują się nieocenioną pomocą przy leczeniu próchnicy. Niestety, próchnica to choroba, z którą przychodzi pacjentom zmagać się stosunkowo często. Będąc zwolennikiem słodyczy trudno jest liczyć na to, że próchnica nie pojawi się! Cukry proste, zawarte w słodyczach, to coś, co bakterie odpowiadające za rozwój próchnicy bardzo… lubią. Dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednią dietę, a do tego – odpowiednią higienę zębów tak, aby nie było potrzeby przeprowadzania leczenia zębów.
Jeśli jednak zdarzy ci się, że twoje zęby ulegną zmianom próchnicowym – nie pozostaje ci nic innego, jak skontaktować się z lekarzem! W tym celu dowiedz się, czym są plomby amalgamatowe, abyś miał większą jasność, czy warto je stosować lub też wymienić, jeśli masz takowe. Warto także wiedzieć, ile kosztuje biała plomba prywatnie, aby leczenie nie zaskoczyło nas pod względem kosztów. Zapraszamy do lektury!
Plomby amalgamatowe – dlaczego warto je wymienić?
Wyróżnia się dwa rodzaje plomb – amalgamatowe i białe, czyli kompozytowe. Obecnie coraz większą popularność zdobywają plomby kompozytowe i stopniowo wypierają one plomby amalgamatowe, które są też stosunkowo kontrowersyjne. Przede wszystkim, plomba amalgamatowa zawiera w sobie rtęć, który, jak niektórzy twierdzą, stopniowo uwalnia się z plomby do organizmu. Rtęć ma szkodliwy wpływ na organizm, dlatego osoby, które uważają to za prawdę, powinny absolutnie wystrzegać się plomb amalgamatowych!
Dodatkowo, nawet gdyby okazało się, że plomby tego rodzaju nie uwalniają rtęci, to tak czy siak są one słabo połączone ze szkliwem zęba. Oznacza to, że przez to pacjent jest bardziej narażony na różnego rodzaju nieszczelności plomby, czy też pojawianie się próchnicy ze względu na to, że między plombę a ząb dostają się bakterie i resztki jedzenia. To oznacza, że taka plomba z czasem może przestać spełniać swoją funkcję.
Względy estetyczne w tym zestawieniu może nie są najważniejsze, ale nie można przyznać, że wypełnienia wykonane z amalgamatu są atrakcyjne wizualnie. Szary kolor, który niestety mocno wyróżnia się na tle jasnego zęba, nie sprzyja pięknemu uśmiechowi. Osoby, które mają amalgamat i chcą mieć atrakcyjny uśmiech, czym prędzej powinny wymienić te wypełnienia na wypełnienia białe!
Ile kosztuje biała plomba na nfz a ile prywatnie
Powinieneś dowiedzieć się, ile kosztuje biała plomba prywatnie. W kwestii tego, ile kosztuje biała plomba na nfz, możesz być rozczarowany – Narodowy Fundusz Zdrowia nie dokonuje refundacji tego rodzaju wypełnień. Na NFZ możesz sobie pozwolić najwyżej na plombę amalgamatową, z której najprawdopodobniej nie będziesz do końca zadowolony. Na szczęście budżet, który będziesz potrzebować na wykonanie białej plomby, nie jest duży. W zupełności wystarczy ci 100, maksymalnie 150 złotych, aby zabezpieczyć swój ząb białym wypełnieniem.
Jeśli chciałbyś zastąpić amalgamat białą plombą, powinieneś dodatkowo dopytać swojego dentystę, czy usługa zmiany wypełnienia jest dodatkowo płatna.