Czy zęby mleczne bolą?

Czy zęby mleczne bolą?

Zastanawiasz się, czy zęby mleczne bolą? Stomatologia zachowawcza powinna być obecna na każdym etapie życia – zarówno, gdy jesteśmy dorośli, jak i za czasów naszego dzieciństwa. Czasy dzieciństwa są pod względem chorowania szczególnie trudne – i dotyczy to także zębów. Zęby mleczne mają słabsze szkliwo, niż zęby stałe, dlatego zachodzi potrzeba szczególnego dbania o nie. Mogłoby się wydawać, że skoro zęby mleczne wypadną, to nie trzeba ich leczyć.. a jednak trzeba! I w ten sposób łatwo byłoby się przekonać, czy zęby mleczne bolą! Ale po co narażać dziecko na stres?

 

Ciekawym dla rodziców pytaniem jest na pewno to, czy wyrwanie mleczaka u dziecka boli. Warto jest upewnić się, czy przy ekstrakcji zęba mlecznego dziecko może być narażone na stres. Okazuje się, że jeśli u dziecka nie zostanie zastosowane znieczulenie, to ból może faktycznie się pojawić. Niestety, jeśli zastanawiasz się nad tym, czy leczenie mleczaków boli, to bez zastosowania znieczulenia trudno będzie podjąć jakiekolwiek działania, które miałyby zapobiec bólowi. Nie ma na co liczyć, że stany bolesne nie pojawią się bez iniekcji substancji znieczulającej.

 

W tym zakresie warto jest pójść w drugą stronę, czyli uczyć dziecka odpowiedniej profilaktyki zębów. Dostarczenie tej wiedzy dziecku już od najmłodszych lat będzie procentować, gdyż ograniczy to ilość przeprowadzanych zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej.

 

Czy leczenie mleczaków boli?

 

Jeśli zastanawiasz się, czy zęby mleczne bolą, to… z bólem musimy przyznać, że tak. Ból pojawi się u dziecka zarówno wtedy, gdy ząb choruje, a także wtedy, gdy przyjdzie do jego leczenia. Skoro już wiesz, czy zęby mleczne bolą, to teraz dowiedzmy się, czy wyrwanie mleczaka u dziecka boli, alternatywnie – czy jego leczenie będzie bolesne.

 

Zacznijmy od informacji na temat wyrywania zębów mlecznych. U dzieci często podejmuje się takie działania – zwłaszcza wtedy, gdy rodzice decydują się na zabranie dziecka u ortodonty. Ortodonta może wówczas zalecić ekstrakcję jednego czy kilku zębów mlecznych. Zrobienie tego w odpowiednim momencie przyniesie pozytywny skutek i przełoży się korzystnie na całokształt leczenia. Natomiast w przypadku, gdy ząb zostanie wyrwany przedwcześnie, może to spowodować powstawanie wad zgryzu.

 

Zastanówmy się teraz, czy zęby mleczne bolą podczas leczenia. Jak się okazuje, taki ząb może boleć, dlatego leczenie mleczaków często wiąże się u dziecka z płaczem i ogromnym krzykiem. Na tym etapie warto zaznaczyć, że nie warto oszukiwać dziecka w kwestii, czy zęby mleczne bolą, gdyż może to się niekorzystnie przełożyć na zaufanie zarówno do rodzica, jak i do lekarza dentysty. 

 

Na szczęście, istnieją pewne rozwiązania, mające na celu ograniczyć ten ból, czy też zredukować go do zera. Takim rozwiązaniem są znieczulenia, czy też żele uśmierzające ból dla dzieci, które boją się zastrzyków. Opcjonalnie warto jest także zastosować tak zwaną sedację wziewną, która spowoduje, że dziecko będzie świadome, ale ból i inne reakcje zostaną znacząco ograniczone.