Jak powstaje próchnica? Prześledźmy ten proces!

Jak powstaje próchnica? Prześledźmy ten proces!

Jako ludzie, zmagamy się z wieloma problemami zdrowotnymi. Część z nich dotyczy zębów – czegoś, bez czego ciężko byłoby żyć. Najbardziej rozpowszechnioną chorobą zębów jest próchnica – spowodowana najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej. W tym artykule wyjaśnimy państwu, jak powstaje próchnica zębów, a także jak szybko powstaje próchnica – aby lepiej zobrazować, że wystarczy drobne niedopatrzenie, by ząb ucierpiał!

 

Zmiany próchniczne, choć pozornie nie wzbudzają respektu pacjentów, to jednak mogą doprowadzić do groźnych schorzeń, w konsekwencji stanowiąc nawet zagrożenie dla zdrowia pacjenta. To przez zmiany próchniczne dochodzi między innymi do zakażenia miazgi, co w konsekwencji skutkuje nieodwracalnym zapaleniem miazgi, martwicą i koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego, czy też ekstrakcji zęba. W związku z tym, rozsądnie jest wiedzieć, jak szybko rozwija się próchnica, aby być w stanie skutecznie jej zapobiegać.

 

Jak powstaje próchnica zębów?

 

Zastanawiasz się, jak powstaje próchnica? Najczęstszym powodem, dla którego próchnica rozwija się, jest nieprawidłowa higiena zębów. Jest to także bezpośrednio związane ze spożywaniem słodyczy – na co rodzice często uczulają dzieci – co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

 

W naszej jamie ustnej gromadzą się setki różnych gatunków drobnoustrojów. Z reguły nie stanowią one zagrożenia – przynajmniej do momentu, gdy nie pojawią się czynniki sprzyjające ich nadmiernemu rozwojowi, prowadzącego do wnikania do zębiny i nie tylko. Dodatkowo, przy sprzyjających (dla bakterii!) warunkach, wewnątrz jamy ustnej mogą rozwijać się także gatunki, które naturalnie w niej nie występują, co stanowi spore zagrożenie.

 

Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie z gatunku Streptococcus mutans, Streptococcus gordonii, a także Lactobacilius rhamnosus. Niestety, z ich powodu dochodzi do powstawania kwasów obniżających pH jamy ustnej, co w dalszych etapach rozwoju choroby przekłada się na zwiększone prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń szkliwa. 

 

Pytasz – jak powstaje próchnica? Odpowiadamy – próchnica rozwija się etapami, a im dalej zajdziemy, tym trudniej będzie ją wyleczyć. Pierwszy etap przejawia się jedynie poprzez demineralizację szkliwa (białe plamki), w dalszych etapach rozwijają się ubytki próchnicowe, a ostatecznie choroba dosięga miazgę i powoduje nieodwracalne zapalenie miazgi. 

 

Jak szybko powstaje próchnica?

 

Choroba ta, wbrew pozorom, rozwija się bardzo szybko. Faktem jest, że nie musi być tak, że dzień czy dwa bez higieny jamy ustnej doprowadzi do jej rozwoju. Podobnie – przeoczenie terminu skalingu i wykonanie go na przykład po roku od ostatniego zabiegu również nie musi spowodować próchnicy. Szkliwo pacjentów różni się i jest to uzależnione m.in. od genetyki, dlatego aby skutecznie zapobiegać próchnicy i nie martwić się o tempo jej rozwoju, rozsądnie jest po prostu ograniczyć spożywanie słodyczy, dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę celem wizyt kontrolnych.