Ubytki klinowe jak leczyć? Jak dentyści leczą ubytki przyszyjkowe?
Ubytki w zębach nie zawsze są wynikiem próchnicy. Mogą powstać na skutek innych czynników np. działania siły fizycznej podczas niewłaściwego szczotkowania. Do uszkodzeń szkliwa, które nie mają pochodzenia próchnicowego stomatologia zalicza ubytki klinowe, określane też jako przyszyjkowe. To niekomfortowa dolegliwość, która może objawiać się bólem. Czy można jej uniknąć, a jeśli wystąpi, to jak należy ją leczyć?
Czym są ubytki klinowe?
Ubytki klinowe, czyli abrazja, nie są wynikiem zmian próchnicowych. Jest to mechaniczne uszkodzenie zęba na skutek tarcia i działania sił fizycznych. Uznaje się, że problem ten dotyczy 40% społeczeństwa, co pokazuje skalę tego zjawiska. Nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu uszkodzeń, ponieważ przyjmują owalny kształt, przypominający klin. Są one gładkie, jednak mają ostre brzegi. Powodują odsłonięcie zębiny, która jest żółto-brązowej barwy. Ubytki tego rodzaju najczęściej dotyczą zębów przedtrzonowych i umiejscawiają się przy szyjkach zębowych na granicy korony i korzenia. Powodują nadwrażliwość zębów, ponieważ doprowadzają do odsłonięcia zębiny. Ubytki klinowe wywołują ostry, krótkotrwały ból. Gdy stają się większe, wtedy może dojść do próchnicy.
Przyczyny powstawania ubytków klinowych
Ubytki niepróchnicowego pochodzenia są najczęściej wynikiem urazów mechanicznych. Mogą powstać na skutek naturalnego ścierania zębów podczas żucia pokarmów, jak też w skutek zbyt dużej siły włożonej w ich szczotkowanie. Takie intensywne czyszczenie prowadzi do ścierania się szkliwa, a także jego pękania. Uszkodzenia powstają na granicy korzenia i korony.
Ubytki mogą też wystąpić, gdy używa się zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Tak jest w przypadku otwierania nimi np. kapsli w butelkach, rozgryzania orzechów, jak również obgryzania paznokci. Ścieranie szkliwa może też następować zupełnie nieświadomie, co ma miejsce np. podczas nocnego zgrzytania zębami. Taką przypadłość określa się jako bruksizm. Ubytki klinowe mogą pojawić się też na skutek cofania się linii dziąseł (recesja dziąseł), co powoduje odsłonięcie korzeni zębów. Bywają również skutkiem wady zgryzu, a także braków w uzębieniu.
Uszkodzenia szkliwa mogą być też spowodowane jedzeniem niektórych produktów spożywczych. Należą do nich np. owoce cytrusowe i niektóre warzywa. Wypijanie kwaśnych napojów, również może doprowadzić do wystąpienia ubytków klinowych. Tak samo destrukcyjnie potrafi oddziaływać spożywanie zbyt zimnych lub gorących potraw.
Przyczyną wystąpienia ubytków klinowych bywają też niektóre choroby. Dzieje się tak w wyniku reakcji chemicznych, które wpływają na wystąpienie uszkodzeń zębów. Dotyczy to np. bulimii, anoreksji, jak również refluksu żołądkowo-przełykowego.
Ubytki klinowe – leczenie stomatologiczne
W przypadku uszkodzeń szkliwa zawsze konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, ponieważ leczenie ubytków klinowych pozwoli na wyeliminowanie ich pogłębienia. Zabieg jest podobny do tych wykonywanych przy występowaniu próchnicy. Po jego zastosowaniu mija nadwrażliwość zębów i poprawia się ich wygląd. Niekiedy specjalista zaleca suplementację wapnia lub spożywanie produktów posiadających w swoim składzie ten biopierwiastek, żeby wzmocnić strukturę szkliwa i zapobiec nawrotom uszkodzeń. Udziela też porad dotyczących właściwej pielęgnacji uzębienia, co pozwoli uniknąć ponownych ubytków zębowych. Podpowie też jak dbać o zdrowie jamy ustnej.
Wypełnianie ubytków klinowych – cena i przebieg zabiegu
Podczas zabiegu stomatolog na początku zakłada w jamie ustnej tzw. koferdam, czyli arkusz wykonany z gumy, żeby odseparować uszkodzony ząb od innych. Stosuje też znieczulenie, a następnie przystępuje do oczyszczenia obszarów zainfekowanych i opracowania przy pomocy wiertła miejsc objętych ubytkiem. Po tych czynnościach nakłada wypełnienie. Zabieg pozwala na pozbycie się nadwrażliwości, a także bólu, jeśli wcześniej się on pojawiał. Zapobiega również pogłębieniu uszkodzeń, co w konsekwencji chroni przed wystąpieniem zmian próchnicowych. Pacjent może wreszcie poczuć się komfortowo, mieć ładny uśmiech i zdrowo wyglądające zęby. Koszt zabiegu zależy od wielkości ubytków klinowych. Przeciętnie waha się między 100, a 300 zł.
Jak zapobiegać ubytkom?
Zapobieganie ubytkom klinowych, to przede wszystkim właściwa i systematyczna higiena jamy ustnej. Ważne jest zatem, żeby myjąc zęby nie stosować zbyt dużej siły i mieć poprawną technikę. Do tego idealna będzie szczoteczka posiadająca miękkie włosie, o różnych długościach. Dłuższe doskonale dotrze do miejsc trudno dostępnych, natomiast krótsze oczyści powierzchnię szkliwa. Najlepszą metodą szczotkowania jest wykonywanie ruchów delikatnych, wymiatających. Nie zaleca się naciskania na ząb i mocnego szorowania jego powierzchni.
Istotne jest także używanie szczoteczek międzyzębowych, nici dentystycznych, flosserów i irygatorów, dzięki czemu łatwiej można pozbyć się resztek pokarmowych, co będzie chronić przed próchnicą. Konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym na sprawdzenie stanu uzębienia, jak też np. suwanie kamienia nazębnego, który wpływa na uszkadzanie struktury zębów. W przypadku wady zgryzu dentysta może zalecić leczenie ortodontyczne. Jeśli u pacjenta występuje zgrzytanie i ścieranie zębów podczas snu, czyli bruksizm, wtedy konieczne może być założenie na noc szyny relaksacyjnej. Stomatolog zwróci też uwagę na czynniki wywołujące abrazję i poradzi jak należy jej zapobiegać.