Spuchnięte dziąsła – czym płukać?
Zaraz po próchnicy drugim najczęstszym problemem związanym z jamą ustną są opuchnięte dziąsła. Prawda jest taka, że w wielu przypadkach nie wymagają one leczenia stomatologicznego i poddawania się specjalistycznym (nierzadko drogim) zabiegom, bo czasami wystarczy dowiedzieć się, spuchnięte dziąsła czym plukac, aby samemu sobie pomóc i to wyłącznie z pomocą naturalnych metod.
Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?
Przyczyną nie zawsze jest ostry stan zapalny, ropień zęba czy inne poważne choroby, bo może być nią również nieprawidłowa higiena, częste korzystanie z używek oraz złe nawyki żywieniowe. Osoby, które posiadają wrażliwe dziąsła i często miewają z nimi różne problemy, zazwyczaj muszą lekko zrekonstruować swój styl życia, by nie narażać się na poważniejsze choroby.
Silne drogeryjne pasty mogą podrażniać dziąsła, więc jeśli opuchlizna występuje po zastosowaniu konkretnego produktu, czasami wystarczy go zmienić (zasada tyczy się również płynów do płukania ust oraz nici dentystycznych). Z diety należy wykluczyć słodkie napoje i nadmiar żywności obfitującej w cukier oraz drobne pokarmy mogące osadzać się w różnych zakamarkach jamy ustnej, takie jak chipsy czy popcorn, lub przynajmniej bezpośrednio po ich spożyciu zawsze mać zęby. Inne zewnętrzne czynniki drażniące dziąsła to alkohol oraz nikotyna, dlatego ich również należy się wystrzegać, a na pewno nie stosować ich w nadmiarze.
Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła
Jeżeli jednak doszło już do powiększenia dziąsła, które teraz jest nabrzmiałe, wyraźnie miękkie i obolałe, początkowo można spróbować sobie pomóc na własną rękę. Spuchnięte dziąsła czym plukac? O dziwo niekoniecznie nawet ziołowymi naparami, a najlepiej słoną wodą, przygotowaną z przegotowanej i lekko ostudzonej wody, do której należy wsypać łyżeczkę zwykłej soli, by taką mieszanką przepłukiwać usta przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia, pamiętając oczywiście o tym, by po płukaniu wodę wypluć, w żadnym wypadku jej nie połykać.
Całkiem pomocne są też okłady. Mogą być one ciepłe lub zimne, choć akurat na opuchliznę i ból dziąseł nieco lepiej działają te przygotowane na zimno. Do ich wykonania można wykorzystać wodę włożoną wcześniej do lodówki albo po prostu zawinąć garść kostek lodu w czystą szmatkę lub ręcznik i przyłożyć odkład do obolałego miejsca na kilka minut. Już kilkukrotne ponowienie zabiegu powinno doprowadzić do wyraźnego zmniejszenia opuchlizny i złagodzenia dolegliwości bólowych.
Zioła, płukanki
Spuchnięte dziąsła czym płukać, jeżeli nie roztworem z soli? Na pewno dobre działanie mają płukanki wykonywane z szałwii oraz rumianku, jak również jeszcze bardziej specjalistyczna mikstura, oparta na… occie jabłkowym! Dosłownie jedną łyżkę specyfiku (najlepiej ekologicznego) łączy się ze szklanką ciepłej i przegotowanej wcześniej wody, oba składniki dokładnie miesza, a następnie przepłukuje nimi usta od dwóch do trzech razy na dobę. Ocet pomoże zmienić pH w jamie ustnej, złagodzi obrzęk i przyczyni się do szybszego zlikwidowania całej infekcji.