Koronki na zębach – czym są i kiedy się je stosuje?
W gabinecie stomatologicznym można otrzymać pomoc w zakresie różnych chorób zębów oraz jamy ustnej. Każdy oczywiście doskonale zna usuwanie próchnicy i wypełnianie zębów, lecz oprócz tego stomatolog może także wstawić nowy ząb, założyć na niego licówkę czy też oczywiście koronę zębową. Co to sa koronki na zebach i jakie informacje na ich temat powinno się posiadać?
Rodzaje koronek na zębach – porcelanowe, metalowe, czy mieszane?
Ząb podzielić można z grubsza na dwie części — niewidoczną, czyli schowaną w dziąśle i przytwierdzoną do kości, a także widoczną, czyli wystającą poza dziąsło. Ta druga część nazywana jest koroną zębową i zdecydowanie najczęściej ulega degradacji. Na szczęście istnieje możliwość wstawienia sztucznego zamiennika. Co to sa koronki na zebach? Są to specjalne elementy protetyczne, które zostały tak wykonane, aby imitować wygląd oraz funkcje prawdziwego zęba.
Jak można się bez trudu domyślić, w gabinecie stomatologicznym otrzymać można nie jeden, lecz kilka rodzajów koronek zębowych, które wykonane są z różnych tworzyw. Zdecydowanie najtańsze są koronki metalowe, na których zakup pozwolić sobie może każdy. Niestety ich poważną wadą jest nieestetyczny wygląd, który zupełnie nie przypomina zwykłego zęba. Z tego też powodu taka koronka wyraźnie odznacza się w jamie ustnej. Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem jest koronka porcelanowa. Jest ona stosunkowo droga, lecz doskonale imituje wygląd zęba. Często na rynku spotkać się można z odmianami mieszanymi, których rdzeń wykonany jest z metalu, a powłoka zewnętrzna z porcelany.
Procedura zakładania koronek na zębach – jak przebiega i ile trwa?
Skoro wyjaśnione już zostało, co to sa koronki na zebach, trzeba teraz dowiedzieć się o tym, jak wygląda dokładnie proces ich zakładania. Na czym on polega i ile może trwać?
Pierwszą czynnością, którą stomatolog wykonuje podczas zabiegu, jest odpowiednie przygotowanie zęba, na który zakładana będzie koronka. Musi on zostać dobrze oszlifowany, aby uzyskać na nim gładkie krawędzie. Odpowiedni musi być także jego kształt, aby możliwe było bezpieczne osadzenie korony.
Kolejnym krokiem jest pobranie z przygotowanego zęba odcisku, a także zmierzenie barwy przeciwległych zębów. Pozwoli to nie tylko dobrze dobrać kształt i wielkość zęba, lecz także jego kolor, dzięki czemu nie będzie się on odznaczał w jamie ustnej. Po tym wszystkim na samym końcu koronka mocowana jest do zęba przy pomocy niezwykle wydajnego cementowego kleju.
Jak długo trwa taki zabieg? Przeważnie wykonuje się go w ciągu tygodnia na trzech wizytach.
Jak dbać o koronki na zębach – porady dotyczące codziennej higieny jamy ustnej
Wiedzieć trzeba, że po założeniu koronek zębowych należy bardzo uważnie o nie dbać. Zaniedbanie higieny może doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych.
Co zatem należy robić po założeniu koronek? Kluczowe jest dokładnie czyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami a koronką. Pomocna tu będzie nić dentystyczna, lecz najlepiej wyposażyć się po prostu w wydajny irygator, który będzie wypłukiwał wszystkie zanieczyszczenia między zębami.