Czy można wybielać zęby z aparatem?
W przypadku wad zgryzu warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Jest to niestety długotrwały proces, kosztowny. W ten sposób można jednak poprawić wygląd swoich zębów. Na estetykę wpływa również odcień uzębienia. Pojawia się wobec tego pytanie, czy można wybielać zęby z aparatem. Nie zawsze jest to możliwe, istnieją pewne przeciwwskazania.
Czy można wybielać zęby z aparatem?
Osoby, które podjęły się leczenia ortodontycznego, często zastanawiają się, czy można wybielać zęby z aparatem. Najlepiej byłoby rozjaśnić uzębienie jeszcze przed leczeniem ortodontycznym. Po założeniu aparatu będzie to trudniejsze. Stomatolodzy wręcz odradzają wybielania zębów w trakcie leczenia ortodontycznego. Trudno również o rozjaśnienie szkliwa, skoro ma się na nim zamki i klej służący do ich zamocowania.
Trzeba liczyć się z tym, że po ściągnięciu aparatu stałego pojawią się ciemniejsze punkty. Istnieje również ryzyko osłabienia działania kleju na skutek oddziaływania na niego środka wybielającego i światła lampy. Leczenie ortodontyczne wiąże się z dyskomfortem, który zostaje spotęgowany wybielaniem. Trzeba liczyć się z nadwrażliwością zębów i dolegliwościami bólowymi.
Jak wybielić zęby z aparatem?
Nie ma już wątpliwości odnośnie tego, czy można wybielać zęby z aparatem. Pojawia się jednak pytanie, jakie są dostępne metody rozjaśniania uzębienia podczas leczenia ortodontycznego. Najlepiej byłoby rozjaśnić je przed założeniem aparatu ortodontycznego lub po jego zdjęciu. Istotne jest to, aby nie było żadnych stanów zapalnych w jamie ustnej, ubytków w zębach. Przed wybielaniem uzębienia wykonuje się higienizację. Jest to jednak mocno utrudnione w przypadku aparatu na zębach. Piaskowanie i skaling mają duży wpływ na wygląd uzębienia.
Nie ma większego sensu wybielać zębów podczas leczenia ortodontycznego, bo większa powierzchnia szkliwa pozostaje zakryta zamkami. Istnieje też duże ryzyko, że preparat wybielający przedostanie się pod nie. W przypadku krzywych zębów nie można liczyć na to, że cała ich powierzchnia zostanie rozjaśniona. Można oczywiście zdecydować się na żel wybielający, ale zabieg będzie trzeba powtórzyć po zdjęciu aparatu. Rozjaśnienie uzębienia jest łatwiejsze w przypadku aparatu ruchomego, który można ściągnąć na czas zabiegu. Aparaty lingwalne pozwalają nawet na przyklejenie pasków wybielających.
Co się dzieje po zdjęciu aparatu ortodontycznego?
Wiedząc już, czy można wybielać zęby z aparatem, warto dowiedzieć się, co nastąpi po jego zdjęciu. Leczenie ortodontyczne trwa zwykle 2 lata. Niestety po upłynięciu tego czasu nie będzie można zapomnieć o aparacie. Niezbędna jest retencja, jeśli chce się utrzymać uzyskane efekty. Wielu stomatologów uważa, że powinna być ona dożywotnia. Brak aparatu retencyjnego sprawia, że po pewnym czasie zęby mogą zacząć powracać na swoje pierwotne miejsce. W celu uniknięcia ponownej wady zgryzu zaleca się stałą retencję. Można również wybrać aparat ruchomy i stosować go co jakiś czas w celu podtrzymania efektów leczenia ortodontycznego.