Piezochirurgia w ortodoncji
Wśród nowoczesnych metod leczenia stomatologicznego można wyszczególnić piezochirurgię. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat najważniejszych aspektów tej metody oraz jej głównych zalet.
Piezochirurgia – co to jest?
Piezochirurgia w ortodoncji to jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczenia zębów, która oparta jest na działaniu ultradźwięków. Jest to fantastyczna alternatywa dla metod tradycyjnych, która zwiększa efektywność prowadzonego leczenia, a także minimalizuje ilość struktur, które objęte są ingerencją lekarza dentysty. W ramach piezochirurgii możliwe jest niezwykle precyzyjne cięcie tkanki kostnej, które dodatkowo jest bezstratne. Cięcie kości przebiega zazwyczaj bez żadnych urazów tkanek miękkich, co ma wpływ na bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu dla pacjenta. Urządzenie jest niezwykle precyzyjne, a lekarz ma pełną kontrolę nad jego obsługą, dlatego nie ma tu miejsca na przypadkowe działania.
Piezochirurgia w ortodoncji umożliwia także dokonywanie cięć selektywnych. Konieczność ich wykonania może się pojawić na przykład w przypadku zmian tkanek twardych bez ingerowania w delikatne struktury anatomiczne, które znajdują się w ich pobliżu. Zabiegi w ramach piezochirurgii realizowane są przede wszystkim bez bólu, ale także bez występowania urazów tkanek miękkich i nerwów. Dzięki korzystaniu z tej technologii zminimalizowane jest także ryzyko pojawienia się infekcji wewnątrz jamy ustnej. W leczeniu stomatologicznym duże znaczenie ma komfort i bezpieczeństwo pacjenta, ale także wysoka skuteczność realizowanych zabiegów. Dlatego piezochirurgia w ortodoncji jest tak przydatna. Wskazaniem do wykorzystania tej technologii jest przede wszystkim chęć skorygowania nieprawidłowości zgryzu. Metoda jest pomocna również przy usuwaniu zębów, usuwaniu torbieli, a także regenerowaniu kości.
Na czym polega to leczenie?
Piezochirurgia w ortodoncji polega przede wszystkim na efektywnym cięciu tkanek twardych bez urazów otaczających ich tkanek miękkich. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej precyzji urządzenia. Robot Piezosurgery wyposażony jest w specjalnie wyprofilowane końcówki tnące, które umożliwiają precyzyjny dostęp do pola operacyjnego, a także minimalizują ryzyko występowania krwawienia. Duża dokładność tej metody daje fantastyczne rezultaty. Dzięki wykorzystaniu metody piezochirurgii możliwe jest wykonywanie zabiegów stomatologicznych, które do tej pory były uznawane za trudne lub możliwe do realizacji jedynie przez najlepszych specjalistów. Ryzyko niepowodzenia zabiegów stomatologicznych znacząco zmalało, a procedury dentystyczne stały się bardziej przyjazne dla pacjenta. Zastosowanie piezochirurgii wiąże się również z szybszym gojeniem się ran, a także zmniejszeniem częstotliwości występowania obrzęków.
Piezochirurgia w ortodoncji może zastępować tradycyjne zabiegi chirurgiczne lub stanowić jedynie ich uzupełnienie. Najczęściej ta metoda wykorzystywana jest w ramach leczenia periodontologicznego, a także implantologicznego. Dzięki działaniom realizowanym w ramach piezochirurgii możliwa jest poprawa uśmiechu pacjenta. W przypadku wad zgryzu z zastosowanie piezochirurgii przyspieszają prawidłowe pozycjonowanie zębów, co ma wpływ na efektywność prowadzonego leczenia oraz wyeliminowanie jego negatywnych konsekwencji.
Piezochirurgia – przewaga nad tradycyjnymi metodami
Piezochirurgia ma znaczącą przewagę nad zastosowaniem tradycyjnych metod leczenia w różnych gałęziach stomatologii. Przede wszystkim wiąże się z wysokim poziomem bezpieczeństwa realizowanych zabiegów, a także wyjątkową precyzją podczas działań wykonywanych na tkankach przez dentystę. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjenta, zmniejszenie ryzyka pojawiania się krwawień, a także zmniejszenie obrzęków wywołanym prowadzeniem zabiegów. Podczas stosowania tej metody nie jest wytwarzane ciepło, co nie powoduje przegrzewania się tkanek, które ma miejsce w przypadku tradycyjnych zabiegów stomatologicznych. Urządzenie wykorzystywane w piezochirurgii zwiększa również komfort pracy lekarza dentysty. Jest to możliwe dzięki zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia krwawienia, które zaburza obraz w polu operacyjnym. Lekarz może bardzo precyzyjnie operować urządzeniem, dzięki czemu możliwe jest przez niego osiągnięcie zamierzonych efektów.
Wśród głównych zalet zastosowania urządzenia Piezosurgery w terapii można wskazać również zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji w jamie ustnej poprzez dodatkowe oczyszczenie tkanek z chorobotwórczych patogenów. Wskazane zalety piezochirurgii świadczą o przewadze tej metody nad tradycyjnymi metodami, dlatego jest coraz chętniej stosowana w różnych gałęziach praktyki stomatologicznej. Wśród nich wymienia się przede wszystkim chirurgię stomatologiczną oraz implantologię, ale także chirurgię szczękowo-twarzową. Niezwykle wysoka skuteczność odnotowywana jest również w ortodoncji stomatologicznej, gdzie piezochirurgia wykorzystywana jest do leczenia wad zgryzu oraz odpowiedniego pozycjonowania zębów w jamie ustnej.