Ząb mądrości czy trzeba usuwać
Jak każdy doskonale wie, zęby mogą zostać objęte wieloma chorobami. Najczęściej oczywiście wszyscy zmagają się z próchnicą, lecz oprócz tego pojawić się może na nich kamień czy też np. przebarwienia. Jak się jednak okazuje, inną często występującą przypadłością są nadmiarowo wyrastające zęby, czyli ósemki. Co powinno się wiedzieć o takich zębach? Ząb mądrości czy trzeba usuwać? A może jednak można je zostawić?
Dlaczego ósemki wyrastają?
Ząb mądrości czy trzeba usuwać — zanim przejdzie się do zagadnienia związanego z usuwaniem bądź pozostawieniem zębów mądrości, najpierw trzeba się zorientować, czym one tak w ogóle są i dlaczego wyrastają. Co jest powodem pojawiania się takich zębów w jamie ustnej i dlaczego nie każdy ma z nimi problemy?
Ósemki, czyli zęby mądrości, to ostatnie trzonowce, które powoli już zanikają u ludzi i nie pojawia się u każdego człowieka. Dzieje się tak w wyniku działania ewolucji. Dawniej, gdy człowiek żywił się dużą ilością surowych produktów, dodatkowe zęby trzonowe były mu niezbędne, żeby mógł efektywnie rozdrabniać pokarmy. Dziś, gdy nasza dieta jest zupełnie inna, nie są one już potrzebne. Dlatego też od wieków zauważa się stopniowy zanik tych zębów. Mimo jednak to nadal wiele osób posiada zapisane je w swoim kodzie DNA, a to sprawia, że pojawiają się one u osób w wieku od 17 do 25 roku życia. Nie jest to jednak reguła i medycyna zna przypadki, gdy takie zęby wyrastały pacjentom również po 40 roku życia. Ząb mądrości czy trzeba usuwać? Z jakiego powodu taki ząb może sprawiać problemy?
Kiedy trzeba usunąć ósemki?
Wiele osób może być zaskoczonych tym, że ktoś rozważa usunięcie zęba, który jest całkowicie zdrowy i nie stanowi problemu. A może jednak ósemka powoduje jakieś problemy? Ząb mądrości czy trzeba usuwać?
Jak się okazuje, z powodu zmian ewolucyjnych jama ustna powoli przystosowuje się do tego, że nie posiada ósmej pary zębów. Oznacza to, że zęby są tak rozstawione, że na ósemki zwyczajnie brakuje już miejsca. Co to oznacza w sytuacji, gdy ząb mądrości zaczyna mimo wszystko wyrastać? Przede wszystkim wiąże się to ze sporym bólem, który jest jednak typowy dla wyrzynających się z dziąseł zębów. Prawdziwy kłopot robi się wtedy, gdy ósemka nie ma miejsca i zaczyna stłaczać pozostałe zęby. W efekcie tego pojawiać się może poważna zmiana ich pozycji, wady zgryzu i ogromny ból, a często nawet problemy z mówieniem, ponieważ wielu pacjentów zaczyna przykładowo seplenić. Mało tego, taki ząb może zacząć wyrastać pod nieprawidłowym kątem, co będzie nie tylko źródłem poważnego bólu, lecz również grozić pacjentowi będzie stan zapalny, gromadzenie się ropy w miejscu, w którym ząb będzie próbował wydostać się z dziąsła, a wszystko to będzie źródłem olbrzymich problemów zdrowotnych.
Rzecz jasna w takiej sytuacji pojawić się może także tzw. ząb zatrzymany.
Na koniec wspomnieć trzeba, że ząb mądrości z racji swojego położenia, nawet jeśli wyrośnie we w miarę dobrej pozycji, będzie bardzo trudny do mycia i czyszczenia. Zwyczajnie porządne jego wyszczotkowanie powodować będzie sporo problemów. Co to będzie oznaczało dla pacjenta? Ząb ten bardzo często będzie objęty próchnicą, co powodować będzie konieczność jego częstego leczenia. A jak wiadomo, pociągać to za sobą będzie spore koszta.
Wszystkie powyższe problem z zębem mądrości sprawiają, że pacjenci, u których zaczyna on wyrastać, decydują się na jego usunięcie. Jest to zabieg stosunkowo prosty i realizowany jest podczas jednej wizyty. Po kilkunastu dniach po zabiegu następuje zdjęcie szwów z dziąsła i pacjent jest w stanie normalnie dalej funkcjonować.
Kiedy nie usuwać ósemki?
Jak więc widać, zęby mądrości to naprawdę poważny problem, który może wiązać się z poważnymi zagrożeniami w jamie ustnej. Nie tylko oznaczać będzie wadę zgryzu, problemy z mówieniem, lecz przede wszystkim ogromny ból, stany zapalne i potencjalne ryzyko utracenia kilku zębów. Nic więc dziwnego, że tak często wykonuje się zabieg usunięcia zębów mądrości, aby uniknąć tych problemów. Powstaje jednak pytanie, czy zawsze trzeba tak postąpić?
Ząb mądrości czy trzeba usuwać? A może jednak ząb ten nie wymaga usunięcia? Wiedzieć trzeba, że patologiczne zmiany powstające w następstwie wyrastania zębów mądrości są bardzo częste, lecz nie pojawiają się zawsze. Istnieje dość spora szansa na to, że ząb mądrości wyrośnie całkiem poprawnie i nie będzie wpływał w negatywny sposób na inne zęby. Będzie to całkowicie zdrowy, normalny i zdatny do użytku dodatkowy ząb. Czy w takiej sytuacji również powinno się go usunąć? Jeśli nie będzie on w żaden sposób wpływał na sąsiednie zęby, to wtedy nie istnieje wskazanie do tego, aby pozbywać się takiego zęba.
Rzecz jasna na życzenie pacjenta stomatolog bez problemu go usunie, lecz nie jest to zalecane, ponieważ posiadać się będzie po prostu dodatkowy ząb. Wiedzieć trzeba, że w dalszym ciągu będzie on narażony na ataki próchnicy i konieczne będzie jego uważniejsze mycie, lecz da się to zrobić, choć oczywiście będzie to nieco trudniejsze. Mimo jednak wszystko warto pozostawić taki ząb, jeśli nie będzie on oddziaływał na inne, położone w pobliżu zęby.