Leczenie zębów a ciąża
Próchnica, kamień nazębny czy też innego rodzaju problemy z zębami dotykają każdego z nas. Naturalne jest, że gdy dojdzie do powstania jednego z tych problemów, udajemy się do stomatologa w celu zastosowania odpowiedniego leczenia. Jak się jednak okazuje, wiele osób ma poważne wątpliwości, czy na takie leczenie powinni się udawać. Chodzi oczywiście o kobiety w ciąży, które odpowiedzialne są nie tylko za siebie, lecz również za noszone dziecko. Zanim więc zdecydujemy się udać do stomatologa po pomoc i w jakim zakresie będzie ona miała być, warto się nieco na ten temat dowiedzieć. Leczenie zębów a ciąża — co należy wiedzieć?
Czy można leczyć zęby w ciąży?
Leczenie zębów a ciąża — co powinno się wiedzieć w pierwszej kolejności? Jak można się bez trudu domyślić, najbardziej podstawową sprawą, od której należy zacząć, jest dowiedzenie się, czy jakiekolwiek leczenie w takiej sytuacji jest możliwe. Jest to bardzo ważne, ponieważ zęby to nie tylko piękny wygląd, lecz również zdrowie całego organizmu. Znane są przypadki, gdy stan zapalny zębów powodował pojawianie się stanów zapalnych w innych częściach ciała. Jeśli wiec planuje się ciążę, zadbanie o swoje zęby jest naprawdę bardzo ważne, ponieważ ich zły stan potencjalnie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka.
Leczenie zębów a ciąża — jaki termin jest najlepszy? Jak można się bez trudu domyślić, zdecydowanie najlepiej wyleczyć wszelkie problemy z zębami jeszcze przed zajściem w ciążę. Spowoduje to, że nie trzeba się będzie martwić ewentualnymi powikłaniami u dziecka i problemami zdrowotnymi na różnych polach. Jeśli jednak nie było to z różnych powodów możliwe, leczenie zębów w ciąży jest dozwolone. Pamiętać jednak trzeba, że jest stosunkowo ciężkie do przeprowadzenia z uwagi na wiele trudności.
Jak kobieta powinna dbać o zęby w ciąży? Zalecane jest, aby ich stan był niezwykle często kontrolowany. Wizyta stomatologiczna powinna odbywać się nawet co każdy trymestr ciąży, aby możliwe było wykrycie jak najwcześniej wszelkich nieprawidłowości z zębami. Pozwoli to zastosować najmniej inwazyjne formy leczenia.
Znieczulenie u dentysty
Opis możliwych zabiegów dentystycznych u kobiety w ciąży warto rozpocząć przede wszystkim od tego najprostszego i wykonywanego zdecydowanie najczęściej. Mowa tu jest oczywiście o usuwaniu próchnicy. Jak się okazuje, zabieg ten jest w pełni bezpieczny, a także jest niezwykle wskazany. Stan zapalny w zębie, jak to zostało już wcześniej powiedziane, może mieć naprawdę negatywne odbicie na zdrowiu dziecka.
Leczenie zębów a ciąża — jakie jest najczęściej zadawane pytanie w zakresie leczenia próchnicy? Jak można się domyślić, chodzi oczywiście o znieczulenie. Jak się okazuje, jego stosowanie jest bardzo wskazane, ponieważ nie można narażać matki na odczucia silnego bólu, co byłoby znacznie bardziej niebezpieczne dla dziecka niż samo znieczulenie. Co jednak ważne, przed podaniem przez stomatologa znieczulenia zalecane jest poinformowanie go o ciąży, a także o jej etapie. Pozwoli to dobrać odpowiedni rodzaj i dawkę środka znieczulającego, tak aby nie był on groźny dla malucha, a jednocześnie uśmierzył ból pacjentki.
Zatrucie zęba w ciąży
Jeśli stan zębów został mocno zaniedbany i w wyniku tego próchnica przedostała się do miazgi zębowej, kobieta będzie odczuwała ogromny ból. Jedną z czynności bardzo często wykonywanych u stomatologa w takiej sytuacji jest zatruwanie zęba. Czy w czasie ciąży jest to zalecane i bezpieczne?
Jeśli chcemy się dowiedzieć, czy powinno się zatruwać zęba w czasie trwania ciąży, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym ten zabieg w ogóle jest. Żeby zminimalizować ból zniszczonego zęba, którego miazga zębowa została objęta stanem zapalnym, podaje się na nią specjalną maść. Najczęściej jest to pasta z paraformaldehydem, czyli niezwykle niebezpieczną substancją, która powoduje powstawanie stanu martwiczego tkanki. Miazga zębowa zostaje tym środkiem po prostu zniszczona, co całkowicie eliminuje ból. Do tego stopnia, że po zatruciu zęba możliwe jest nawet leczenie kanałowe bez znieczulenia.
Zasadne jest więc pytanie, czy tak silnie toksyczny związek chemiczny może być stosowany u kobiet w ciąży? Jak się okazuje, jest to całkowicie dozwolone, a często nawet wskazane, ponieważ zatrucie zęba pozwala zwalczyć silny stan zapalny i uniknąć ogromnego bólu.
Leczenie kanałowe zęba w ciąży
Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć o jednym z najmniej lubianych zabiegów dentystycznych i o tym, czy może być realizowany w czasie, gdy kobieta nosi dziecko. Kanałowe leczenie zębów a ciąża — podstawowe informacje.
Leczenie kanałowe to często jedyny sposób na to, aby uratować dany ząb. Jest ono konieczne wtedy, gdy zaniedbany i długo nieleczony ząb zostanie w dużej mierze objęty stanem zapalnym. Wiedzieć jednak trzeba, że jest to leczenie dość mocno oddziałujące na organizm i bywa, że jest obciążające. Z tego też powodu zalecane jest, aby przeprowadzać je jedynie w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli jest taka możliwość, zalecane jest, aby nie wykonywać go na późniejszych etapach ciąży i przełożyć je na czas po porodzie. Spowodowane jest to faktem, że do realizacji takiego leczenia niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, co może być niezwykle szkodliwe dla dziecka.