Białe przebarwienia na zębach – jak usunąć?

Białe przebarwienia na zębach – jak usunąć?

Wielu ludzi nie jest zadowolonych ze swojej barwy zębów. Wtedy takie osoby mogą poddać się zabiegowi wybielania. Białe przebarwienia na zębach jak usunąć?

Czym są białe plamki na zębach?

Jak wiadomo barwa zębów to oczywiście subiektywne wrażenie, które jest ściśle związane z tym, jak kolory odbiera nasz mózg. Ubrania, makijaż czy kolor włosów mają wpływ na to, jak odbierany jest kolor naszych zębów. Pacjenci bardzo często skarżą się na problem związany z plamkami na zębach. Czym są te plamki? Jak wiadomo, kolor szkliwa zależny jest od wielu czynników. Co ważne, kolor zębów dziedziczony jest po przodkach, jednakże może on się zmieniać, wtedy gdy pije się dużo kawy, herbaty czy też nie zachowuje się odpowiedniej techniki higieny jamy ustnej. Wszystkie te czynniki mają wpływ na pojawienie się przebarwień na zębach. Białe przebarwienia na zębach jak usunąć? Mimo tego, że plamki wydają się tylko niegroźnym przebarwieniem, należy być świadomym tego, że szkliwo jest tkanką, której zadaniem jest ochrona miazgi zębowej. Szkliwo zbudowane jest z wapnia, fosforu, potasu, magnezu i sodu. Przebarwienia mogą pojawić się na całej powierzchni zęba lub jedynie w kilku punktach. Mogą to być duże plamki oraz małe kropki, które mogą być dużo jaśniejsze niż szkliwo.

Co oznaczają białe plamki na zębach – przyczyny

Wyżej opisane białe plamki mogą przybierać różne kształty i rozmiary, jednakże wszystkie łączy jedna cecha, są one wynikiem nieprawidłowości w składzie szkliwa, które wynikać mogą z niedoboru danych pierwiastków. Jeśli w zębach jest za mało fluoru czy wapnia, to należało będzie go uzupełnić. Najczęstszą przyczyną pojawienia się tego typu plamek jest nadmiar lub też niedobór pierwiastków budulcowych. W przypadku braku równowagi w organizmie widoczne będą nieprawidłowości, które objawiają się plamami na zębach. Na uwagę zasługuje omówienie odwapnienia, czyli procesu, który rozpoczyna się, gdy zaburzona zostaje flora bakteryjna w jamie ustnej. Tym samym zwiększona jest ilość niebezpiecznych kwasów bakteryjnych na powierzchni i w samej płytce nazębnej. Kwasy te bardzo skutecznie rozpuszczają minerały, które jak wiadomo, są budulcem szkliwa. Pierwsze oznaki tej choroby można rozpoznać po tym, że powierzchnia zęba przestaje być gładka i zaczyna być chropowata. Następnie pojawiają się małe, białe i matowe plamki. Co ważne, plamy wywołujące próchnice mogą pojawić się nagle i najczęstszym miejscem ich występowania są szyjki zębowe. Pacjent, który zobaczy takie nieprawidłowości, powinien jak najszybciej udać się do swojego lekarza stomatologa po to, aby móc szybko pozbyć się tego problemu. Jeśli dojdzie do rozwoju choroby, to w zębie pojawi się ciemny ubytek. Kto jest narażony na pojawienie się przebarwień? Są to przede wszystkim osoby, które leczone są ortodontycznie, ponieważ aparat stały utrudnia swobodne manewrowanie i szczotkowanie zębów.

Białe plamy na zębach – jak je usunąć

Wybielanie zębów jest popularne od wielu lat, dlatego też coraz więcej pacjentów korzysta z tej możliwości. Białe przebarwienia na zębach jak usunąć? Do wybielania zębów używany jest nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Warto mieć na uwadze to, że jedyną opcją wybielenia zębów jest stawienie się na wizycie u dentysty, ponieważ produkty reklamowane jako środki wybielające do użycia w domu nie działają, a ich producenci naciągają klientów. Jedną z metod wybielania zębów jest metoda abrazyjna, która polega na scalingu. Scaling to nic innego jak pierwszy etap higienizacji, który pozwala osiągnąć zamierzony cel. Warto nadmienić, że efekt w głównej mierze zależy od stanu uzębienia. Scaling to możliwość usunięcia kamienia za pomocą urządzenia działającego na zasadzie ultradźwięków. Ultradźwięki te skutecznie sprawdzają się do redukcji twardych złogów nazębnych. Moc ultradźwięku jest wystarczająca do kruszenia kamienia, który znajduje się na zębach, dlatego też wiele osób wybiera tę metodę. Białe przebarwienia na zębach jak usunąć? Jak łatwo zauważyć, nie każdy może zostać zakwalifikowany do tego zabiegu, ponieważ nie mogą tego wykonać np. kobiety przed 2 trymestrem ciąży. Niezależnie od tego, czy pacjentowi zależy na usunięciu żółtych, czy białych przebarwień, każdy może skonsultować się ze swoim lekarzem. Do zabiegu nie mogą podejść osoby, które mają rozrusznik serca, jednakże obecnie stosowane metody pozwalają na dopuszczenie takich osób. Warto nadmienić, że istnieje również druga możliwość wybielenia zębów. Białe przebarwienia na zębach jak usunąć? Piaskowanie to druga metoda, która polega na tym, że usunięta zostaje płytka nazębna. Rezultatem tego zabiegu jest usunięcie przebarwień i kamienia nazębnego. Co ważne, metoda nie jest aż tak skuteczna, jak skaling. Piaskowanie bardzo często jest robione już po wykonanym skalingu, po to, aby utrwalić efekt. Zęby nie są idealnie gładkie, więc we wgłębieniach gromadzić może się płytka nazębna. Jej obecność jest powodem tego, że w okolicy szyjek zębowych pojawia się płytka nazębna, która jak wiadomo jest przyczyną próchnicy.