Hemisekcja – stomatologia
Hemisekcja – stomatologia jest zabiegiem, dzięki któremu pacjent może uniknąć usunięcia zęba. Podczas tego zabiegu lekarz stomatolog usuwa jedynie zmiany patologiczne zęba, a także fragmenty korzenia i koronę, która dotknięta została chorobą. Dzięki pozostawieniu zdrowej części zęba protetyk ma podstawę do odbudowy protetycznej. Kiedy należy wykonać zabieg hemisekcji? Jak wygląda przebieg leczenia?
Znaczenie zabiegu i wskazania
Czym dokładnie jest hemisekcja? Hemisekcja – stomatologia jest zabiegiem, w trakcie którego usunięte zostają chore części zęba, jego korzeń oraz korona, a zdrowe pozostawia się w jamie ustnej, aby można było użyć ich do odbudowy protetycznej. Należy pamiętać, że hemisekcję można wykonać jedynie na zębach wielokorzeniowych czyli trzonowych i przedtrzonowych. Muszą to być zęby objęte w dużym stopniu próchnicą, w przypadku których nie jest możliwe przeprowadzenie leczenia kanałowego. Drugim wskazaniem do wykonania hemisekcji jest stan zapalny wierzchołków korzeniowych lub zmiany okołowierzchołkowe. Wielu dentystów zaleca również przeprowadzenie takiego leczenia u pacjentów, u których doszło do mechanicznego złamania pionowego zęba, które objęło jedynie jeden z korzeni. Wskazaniem do przeprowadzenia hemisekcji jest również choroba periodontologiczna, która dotyczy zmian zachodzących w obrębie rozwidleń korzeni. Niekiedy u pacjentów dochodzi do pionowych ubytków kości wyrostka zębodołowego lub do powikłań po leczeniu endodontycznym i wówczas również zalecane jest przeprowadzenie hemisekcji. Hemisekcja – stomatologia jest uznawana przez większość lekarzy za jeden z najtrudniejszych zabiegów, który jest niezwykle czasochłonny i wymaga dużego doświadczenia. Zabieg odgrywa szczególnie istotną rolę w przypadku osób, które chcą szybko odzyskać piękny uśmiech. Pozostałość zdrowego zęba znacznie ułatwia sprawę protetykowi, który szybciej i łatwiej może wykonać odbudowę protetyczną w postaci korony.
Przebieg
Zabieg hemisekcji przede wszystkim jest poprzedzony przeprowadzeniem szczegółowych badań. Na pewno musi zostać wykonane zdjęcie rentgenowskie zęba, który zostanie poddany leczeniu. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo. Na początku stomatolog musi odciąć specjalnym wiertłem część zęba, która ma zostać usunięta. Jest to bardzo precyzyjne cięcie, dlatego lekarz musi mieć odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie w tego typu zabiegach. Część zęba przeznaczona do usunięcia jest wyciągana kleszczami wraz z korzeniem. Niekiedy jest konieczność założenia szwów, jeśli rana jest duża. Jak wyglądają kolejne kroki? Przede wszystkim zdrowa część zęba musi zostać poddana leczeniu endodontycznemu. Leczenie endodontyczne jest inaczej nazywane leczeniem kanałowym, które jest dość powszechnie stosowanym zabiegiem. Po zakończeniu leczenia pacjent musi odczekać mniej więcej 6 tygodni, aby wszystko się zagoiło i wróciło do normy. Po tym okresie można udać się do gabinetu protetycznego i rozpocząć odbudowywanie zęba. Na koronę zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy, który musi zostać scementowany z pozostałą częścią korzenia. Jest to niezbędna podstawa, aby założyć nową koronę zębową. Ta jednak może być osadzona dopiero po około 4 tygodniach od zacementowania. Należy pamiętać, że hemisekcja – stomatologia jest zabiegiem, który nie może być przeprowadzony u każdego pacjenta. Przede wszystkim ząb musi być odpowiednio zbudowany anatomicznie. Wszelkie niedoskonałości, takie jak za krótkie korzenie, zbyt długa korona lub nieproporcjonalny stosunek długości tych części względem siebie jest przeciwwskazaniem. Niekiedy protetyk nie jest w stanie osadzić korony, gdyż dostęp do zęba jest utrudniony lub całkowicie niemożliwy. W niektórych przypadkach osoby cierpią na choroby przyzębia, które powodują rozchwianie się zębów, to oczywiście także uniemożliwia przeprowadzenie hemisekcji. Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe lub powikłania, do których doszło po tym zabiegu są także przeciwwskazaniem. Oczywiście ostateczną metodę leczenia podejmuje zawsze lekarz stomatolog. Jeśli protetyk stwierdzi, że inna metoda jest skuteczniejsza, to warto rozważyć tę możliwość.
Postępowanie po zabiegu hemisekcji zęba
Po każdym zabiegu stomatologicznym pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza. Hemisekcja – stomatologia jest skomplikowanym zabiegiem, który wymaga przestrzegania pewnych reguł, aby uniknąć powikłań. Przede wszystkim należy stosować zimne okłady, które doskonale łagodzą dyskomfort i ból. Kilka godzin po hemisekcji należy zwrócić uwagę na temperaturę spożywanych posiłków i napojów, które nie mogą być zbyt zimne ani zbyt gorące. Jeśli lekarz przepisze leki przeciwzapalne czy przeciwbólowe, to naturalnie należy przyjmować je wedle zaleceń. Nie wolno odwlekać wizyty w gabinecie stomatologicznym, jeśli dentysta stwierdził, że hemisekcja powinna być przeprowadzona na danym zębie. Zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do tego, że ząb będzie musiał zostać usunięty w całości, a czasami ekstrakcja niesie ze sobą przykre konsekwencje zdrowotne, takie jak zapalenie czy długotrwałe krwawienie. Hemisekcja jest zabiegiem, który chroni zęby sąsiadujące przed zmianami próchniczymi. Próchnica jest chorobą, która nie tylko może prowadzić do utraty zębów, ale także innych chorób atakujących organy wewnętrzne w organizmie. Prawidłowe przeprowadzenie zabiegu pozwala na pełną odbudowę zęba nawet przy bardzo ekstremalnych zniszczeniach. Oczywiście należy wybrać dobrego specjalistę, który przeprowadzi całe leczenie szybko i bezproblemowo. Najlepiej udać się do kliniki, w której będzie można przeprowadzić hemisekcję, a następnie umówić się od razu na wizytę do protetyka w tym samym miejscu. Ciężko jest dokładnie określić długość całego leczenia, gdyż wszystko zależne jest od indywidualnego przypadku. U jednych pacjentów zmiany chorobowe są większe, a u innych mniejsze. Także niektóre osoby znacznie szybciej przechodzą proces rekonwalescencji, który ostatecznie skraca całe leczenie. Pewne jest to, że szybciej zdiagnozowana choroba pozwala na ochronę zęba przed usunięciem.