Operacja szczęki – nfz
W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się operacja szczęki NFZ. Operacyjna wada szczęki występuje u niewielu osób, ale czasami się to zdarza. Pierwsze co należy zrobić to udać się do ortodonty.
Mam wadę szczęki i co dalej?
Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych ortodontów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Wiele specjalistycznych grup można znaleźć na Facebooku. Ludzie wymieniają się doświadczeniami z ortodontami oraz lekarzami. Można dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu, więc jak najbardziej warto korzystać z takiej opcji. Ortodonta jest osobą odpowiedzialną za przygotowanie pacjenta do operacji. Na początku należy się udać do chirurga szczękowo-twarzowego. On powinien dokładnie ocenić wadę zgryzu.
Operacja szczęki NFZ cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dobrym miejscem jest także prywatna klinika, gdzie z reguły ortodonta oraz chirurg pracują razem. Jest to wygodna opcja dla wielu osób, ponieważ nie trzeba dużo chodzić i szukać. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że trzeba niestety za to zapłacić. Chirurg i ortodonta nie będą przyjmować w tym samym miejscu, jeżeli planujesz się zoperować na NFZ. Warto też dodać, że leczenie na NFZ nie zawsze jest gorsze. Poradnia szczękowo-twarzowa jest miejscem pracy chirurgów, którzy operują na NFZ. Mogą również operować w kilku szpitalach, ale na stałe przypisani są tylko do jednej poradni. Na wizycie u chirurga można się wszystkiego dowiedzieć najszybciej. Operacje chirurg przeprowadza na NFZ w szpitalu, ale czasami przyjmuje prywatnie na wizyty w swojej klinice. Lepiej od razu się wszystkiego dowiedzieć, żeby później nie było żadnych niespodzianek. Może się okazać, że koszty operacji przekroczą twoje możliwości finansowe i wtedy sytuacja będzie nieciekawa.
Operacja szczęki NFZ może być tak naprawdę przeprowadzona w każdym wieku. Warto dodać, że nie istnieje żadne ograniczenie wiekowe. Zarówno pacjenci w wieku 18 lat, jak i 50 lat mogą się spokojnie zoperować. Nie można jednak z tym zbyt długo czekać, ponieważ im wcześniej tym lepiej. Dzięki temu można także zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ dodatkowe zabiegi nie będą potrzebne. Współpraca pomiędzy chirurgiem, a ortodontą jest prawdopodobnie najważniejszym punktem. W celu zmiany położenia szczęki przeprowadza się operacje ortognatyczną. Dzięki temu znacząco poprawia się jakość żucia, a pacjent uzyskuje prawidłowy zgryz.
Warto również dodać, że żuchwa oraz szczęka są ustawione we właściwej pozycji względem siebie oraz podstawy czaszki. Dawniej używano jedynie ruchomych lub stałych aparatów ortodontycznych, które nie zmieniały pozycji szczęki. Takie leczenie ma jednak pewne wady, ponieważ może prowadzić do znaczącego pogorszenia profilu twarzy. Operacja szczęki NFZ jest szansą dla wielu osób na zmianę swojej sytuacji życiowej. Wygląd jest bardzo ważny, a uzębienie odgrywa kluczową rolę, dlatego nie można bagatelizować żadnych defektów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że bardzo czasochłonne jest przygotowanie pacjenta do zabiegu ortognatycznego.
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Pierwszym etapem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. W czasie wywiadu pacjent powinien jasno określić, czego właściwie oczekuje od chirurga. Leczenie ortodontyczne powinno poprzedzać zabieg chirurgiczny. Jest to bardzo ważne, ponieważ wtedy poprawie może ulec profil twarzy oraz warunki zgryzowe. Przed lub w trakcie leczenia ortodontycznego pacjent jest kwalifikowany do operacji. Najlepiej wybrać sprawdzonego chirurga, który posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie. Należy pamiętać, że chirurgia szczękowo twarzowa skupia się też na leczeniu wad szczękowo-twarzowych oraz zaburzeń rozwojowych. Chodzi tu między innymi o leczenie rozszczepów warg i podniebienia, a także zaawansowanych wad i zespołów genetycznych. Zabiegi ortognatyczne cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem na całym świecie.
Medycyna nieustannie się rozwija, tak samo jak technologia, dlatego możemy oczekiwać, że chirurgia szczękowo-twarzowa rozwinie się jeszcze bardziej. Taki zabieg umożliwia nie tylko komfortowe jedzenie oraz mówienie, ale przede wszystkim pomaga przywrócić pacjentom lepszy wygląd oraz poczucie własnej wartości. Chodzi o to, żeby czuć się dobrze w swoim ciele. Wiele osób zastanawia się, czy operacja szczęki NFZ coś w ogóle kosztuje. Odpowiedź oczywiście jest negatywna, dlatego opłaca się korzystać z takiego rozwiązania. Operacja szczęki oraz operacja żuchwy są jedynym ratunkiem i nadzieją na normalne życie dla pacjentów z poważnymi wadami zgryzu i zniekształceniami twarzy. Osteotomia to procedura chirurgiczna, która polega na przecięciu oraz dopasowaniu kości szczęk w nowym położeniu.
Refundacja NFZ
Warto zwrócić uwagę na fakt, że od tak zwanej klasy szkieletowej uzależnione są rodzaje zabiegu. Czasami szczęka jest wysunięta mocno do przodu, a innym razem broda jest cofnięta. Przeprowadzenie zabiegu obuszczękowego jest niezbędne w przypadku niektórych wad. Należy mieć na uwadze, że taki zabieg obejmuje żuchwę oraz szczękę. Kilkuletnie leczenie ortodontyczne z reguły poprzedza operację. Jest to przygotowanie do operacji, które trzeba koniecznie wykonać. Plan leczenia jest opracowywany przez chirurga wspólnie z ortodontą.
Operacja szczęki NFZ jest idealnym rozwiązaniem dla mniej zamożnych osób, które chciałyby poprawić swój wygląd. Niestety nie wszystkich stać na to, żeby zapłacić kilka tysięcy złotych w prywatnej klinice. Warto dodać, że plan leczenia powstaje na podstawie analizy zdjęć fotograficznych i radiologicznych oraz na podstawie badania klinicznego. Wyrównanie kształtu i szerokości łuków zębowych jest zadaniem leczenia wstępnego. Aparat ortodontyczny działa jako szyna chirurgiczna. Dzięki temu możliwe jest ustawienie szczęk względem siebie. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Lekarz nacina albo przecina kość szczęki. Ważna jest również rehabilitacja pooperacyjna, ponieważ tylko wtedy można ostatecznie poprawić warunki zgryzowe. Najważniejsze jest utrzymanie efektów leczenia. Kluczowa jest też kontynuacja leczenia ortodontycznego.