Ile kosztuje korona zębowa?
Wystarczy przez kilka lat zaniedbać zdrowie jamy ustnej, aby nabawić się poważnych kłopotów. Jednym z największych może być utrata zęba, co łączy się z koniecznością jego odbudowy. Chociaż współcześnie istnieją różne rozwiązania protetyczne, dzięki którym luki w łuku zębowym mogą być zapełnione za pomocą sztucznego zęba, który wygląda jak naturalny, trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Ile kosztuje korona zębowa? Jaki rodzaj korony wybrać? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.
Czym jest korona protetyczna?
Korona protetyczna jest uzupełnieniem protetycznym stosowanym do odbudowy zęba w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej korony zakładane są po to, by odbudować ząb leczony z rozległej próchnicy. Oczywiście zęby mogą być uzupełnione za pomocą korony protetycznej też w innych sytuacjach, chociażby wtedy, gdy nieprawidłowo się wykształcą. Czasami dochodzi do złamania zęba, wtedy korona również będzie dobrym wyborem. Poza tym warto zwrócić uwagę na możliwość zastosowania koron protetycznych w przypadku pacjentów, którzy przebyli leczenie kanałowe. Często prowadzi ono do odbarwienia zęba i poważnej zmiany jego koloru.
W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów estetycznych stomatolog może zaproponować założenie korony. W stomatologii estetycznej i protetyce korony są wykorzystywane bardzo często, chociaż trzeba wiedzieć o tym, że bywają pewne przeciwwskazania do ich zastosowania. Przykładowo może być nim zbyt młody wiek pacjenta lub też za mocno zniszczony ząb, który nie może być odbudowany w ten sposób. Zanim odpowiemy na pytanie o to, ile kosztuje korona zębowa, warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje. Ze względu na rozwój wszystkich dziedzin związanych ze stomatologią, współcześnie pacjenci mogą korzystać z różnych koron różniących się ceną.
Rodzaje koron protetycznych
Pacjentów najczęściej interesuje to, ile kosztuje korona zębowa. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ poważnego leczenie stomatologiczne nie należy do najtańszych. Jeżeli chodzi o korony, to ceny bardzo się różnią. W zależności od własnych możliwości finansowych można zatem zdecydować się na korony najdroższe, które są bardziej estetyczne i swoim wyglądem zbliżone do zębów naturalnych, jak też na korony tańsze, na przykład metalowe. Trzeba przyznać, że nie prezentują się one zbyt dobrze, natomiast dla niektórych pacjentów nie stanowi to większego problemu. Z reguły są stosowane do uzupełnienia zębów położonych z tyłu. Inne rodzaje koron to korony zębowe cyrkonowe, które są wytrzymałe, ale mało estetyczne oraz korony pełnoceramiczne, które dobrze prezentują się w łuku zębowym i cechują się wysoką trwałością.
Najdroższym rozwiązaniem są korony porcelanowe, których wygląd jest maksymalnie zbliżony do wyglądu naturalnego zęba. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i świetnie prezentują się wizualnie. Najdroższy są korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – dają najbardziej naturalny efekt, natomiast łączą się z wysokimi kosztami. Ile kosztuje korona zębowa? W zależności od wybranego rozwiązania, od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych w przypadku odbudowy pojedynczego zęba.
Jaką koronę wybrać?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile kosztuje korona zębowa, która z jednej strony świetnie prezentuje się pod względem wizualnym, a z drugiej jest wytrzymała i trwała. Niestety takie rozwiązanie to wydatek co najmniej 2000 lub 3000 zł. Trzeba jednak przyznać, że koszty mogą się różnić w zależności od miasta, a także kliniki, w której leczy się zęby i wykonuje uzupełnienie protetyczne. Jaką koronę wybrać? Decyzja uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Najważniejszym są finanse. Im droższe rozwiązania, tym można liczyć na ich większą wytrzymałość, jak również bardziej naturalny wygląd. Dla pacjentów, którzy chcą, by odbudowany ząb nie różnił się od ich zębów naturalnych, najlepszą będzie pełnoporcelanowa korona na podbudowie z tlenku cyrkonu.
Można powiedzieć, że to praktycznie idealne rozwiązanie. Uzupełnienie łuku zębowego taką koroną daje doskonały efekt wizualny, a także zapewnia długą trwałość. Przy prawidłowym dbaniu o koronę, można liczyć na to, że będzie ona służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Jeżeli możliwości finansowe nie pozwalają na inwestycje w tak drogie uzupełnienia, można zdecydować się na koronę pełnoceramiczną. Korona wykonana z tego v materiału cechuje się dobrymi parametrami wizualnymi, a poza tym jest też trwała. Decyzje dotyczące wyboru konkretnego rozwiązania warto skonsultować ze swoim lekarzem. Omówić z nim własne możliwości finansowe, tak by lekarz dobrał najlepszą opcję adekwatną do stanu finansów pacjenta. Decydując się na któreś konkretne rozwiązanie, trzeba pamiętać również o własnym komforcie. Droższe korony inaczej pracują w jamie ustnej, dzięki czemu pacjent nie czuje żadnego bólu lub innego niemiłego uczucia podczas spożywania pokarmów. Warto również wziąć ten czynnik pod uwagę.
Koszt założenia korony protetycznej
Ile kosztuje korona zębowa wykonana z porcelany na podbudowie z cyrkonu? 3000 lub 4000 złotych. To najdroższa opcja. Inne wersje są tańsze, dlatego też można zdecydować się na korony, które kosztują nawet poniżej 1000 zł. Koszt założenia korony uwarunkowany jest materiałem, z którego jest wykonana. Warto pamiętać, że to inwestycja na lata. Tylko jeżeli zdecydujemy się na lepszej jakości koronę, będzie służyć długo, nie sprawiając kłopotów.
Pielęgnacja koron dentystycznych
Korony dentystyczne należy pielęgnować dokładnie tak samo, jak swoje naturalne zęby. Trzeba zatem regularnie dbać o higienę jamy ustnej i szczotkować dokładnie zęby, a także używać nici dentystycznej. Korona mocowana jest na stałe, dlatego też pomiędzy nią a resztą naturalnego zęba pacjenta nie pojawiają się żadne szczeliny. Należy regularnie odbywać wizyty u stomatologa, robić okresowy przegląd zębów oraz ściągać kamień nazębny i osad. Taki sposób dbania o uzupełnienie wystarczy, gwarantując, że odbudowany za pomocą korony ząb będzie dobrze służył przez wiele lat.