Ile razy dziennie można myć zęby? Sprawdź odpowiedź!
Już nawet małe dzieci wiedza jak ważne jest codzienne mycie zębów – zarówno rano, kiedy wstajemy, jak i po całym dniu, gdy kładziemy się spać. Jakie jednak są metody szczotkowania zębów i jak często należy wykonywać tę czynność w ciągu dnia?
Mycie zębów – czy warto?
Codzienne mycie zębów powinno być nawykiem i czynnością, którą wykonuje się zawsze po przebudzeniu się i wieczorem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że zęby warto myć, by zadbać o świeży oddech, a przede wszystkim o dobry stan zębów.
Regularne mycie zębów zapewnia ich zdrowie i gwarantuje piękny uśmiech, a nie ma chyba nic bardziej przykrego niż brzydkie, zepsute zęby, które nie pozwalają na szeroki uśmiech. Dzięki codziennej higienie jamy ustnej oraz regularnym wizytom u stomatologa zęby są białe i zdrowe, a ponadto nie rozwija się w nich stan zapalny.
Techniki mycia zębów
Istnieje wiele sposobów mycia zębów i każda osoba ma własne upodobania co do tego. Warto jednak pamiętać, że są również ogólne metody szczotkowania, takie jak np. metoda okrężna (Fones). Jest to najbardziej znana technika szczotkowania zębów, która bazuje na ustawieniu główki szczoteczki pod kątem prostym do powierzchni zębów oraz wykonywaniu ruchów okrężnych. Tak właśnie uczy się mycia zębów małe dzieci, ponieważ jest to dość proste, a ponadto pozwala skutecznie oczyścić całą powierzchnię płytki nazębnej.
Inną metodą szczotkowania zębów jest metoda wymiatająca (roll), którą często polecają lekarze stomatolodzy. Polega ona na tym, że szczoteczkę ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów – na wysokości linii dziąsła, a potem wykonuje się ruchy obrotowe i wymiatające poprzez przesuwanie szczoteczki z dziąsła w kierunku korony zęba. Należy wykonać co najmniej pięć tego typu ruchów by oczyścić dobrze powierzchnię zęba a także wnętrze jamy ustnej – w tym podniebienie i policzki. Tego typu metoda, co istotne, nie może być stosowana u osób, które na co dzień zmagają się z chorobami dziąseł, przyzębia i mają skłonności do stanów zapalnych.
Jeszcze inną, znaną metodą szczotkowania zębów jest metoda Chartersa i Stillmana, która bazuje na umieszczeniu szczoteczki na dziąśle. W przypadku pierwszej ze wskazanych metod należy ją kierować w stronę korzenia zęba, a w przypadku metody Stillmana – ku koronie. W dalszej kolejności wykonuje się ruchy okrężne wraz z lekkim naciskiem, co pozwala pozbyć się osadów i zanieczyszczeń z powierzchni zębów.
Co ile myć zęby w ciągu dnia?
Zęby powinno się myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ale tak naprawdę nie da się jednoznacznie wskazać ile razy dziennie można myć zęby, ponieważ zależy to od możliwości każdej osoby. Jeśli mamy ku temu okazję to zęby można i warto myć po każdym, dużym posiłku, ale większość osób w ciągu dnia pracuje i nie może sobie na to pozwolić.
Wówczas warto pamiętać by powtarzać proces mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ważne jest zwłaszcza wieczorne szczotkowanie, które pozwala pozbyć się resztek jedzenia. W nocy zwiększa się ilość produkowanej śliny, co powoduje, że zęby narażone są na osadzanie się kamienia nazębnego – dlatego ich mycie jest tym ważniejsze.