Czy suchy zębodół sam się zagoi? Dowiedz się i sprawdź!

czy-suchy-zebodol-sam-sie-zagoi

Czy suchy zębodół sam się zagoi? Dowiedz się i sprawdź!

Po usunięciu zęba może wystąpić suchy zębodół. Dotyczy to przede wszystkim ekstrakcji zębów mądrości. Jest to bardzo bolesne i uciążliwe schorzenie. Czy suchy zębodół sam się zagoi? Czy należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem?

Suchy zębodół – bolesne i uciążliwe chorzenie.

Raczej nie. Zamiast zastanawiać się, czy suchy zębodół sam się zagoi, a dolegliwości samoistnie ustąpią, warto skonsultować objawy z lekarzem dentystą. Stomatolog postawi diagnozę i podejmie leczenie.

Jak powstaje suchy zębodół?

Jeśli ząb zostanie wyrwany, powstaje wolna przestrzeń, która wypełnia się krwią. W ten sposób powstaje „korek” zwany koagulantem, który zamyka ranę i chroni ją przed wnikaniem bakterii. W trakcie gojenia się ran ten krwotok zamienia się w tkankę łączną.


Może się zdarzyć, że ten „korek” się rozpadnie. Zazwyczaj jest to spowodowane migracją bakterii lub zbyt mocnym szorowanie zębów przez pacjenta. Czasami występuje niewystarczające krwawienie, przez co tworzy się niewystarczająca ilość skrzepu. W wyniku takich procesów kość zostaje odsłonięta, a otaczająca tkanka ulega zapaleniu. Jest to niezwykle bolesne, a rana się nie goi.

Z czasem intensywność bólu znacznie wzrasta. Powszechne środki przeciwbólowe w tym przypadku nie przynoszą ulgi. Ponadto może wystąpić nieprzyjemny halitoza. Wyrostek zębodołowy jest blady i anemiczny, ponieważ brakuje ochronnego skrzepu. Pomimo stanu zapalnego i ropienia dotkniętego obszaru, zazwyczaj nie tworzy się ropień — zapalenie nie jest otorbione. Ból zwykle pojawia się dopiero trzy do czterech dni po zabiegu.

Kuracja suchego zębodołu

Częstość występowania suchego zębodołu wynosi tylko około jednego procenta. Jeśli pacjent odczuwa objawy, nie należy rozważać, czy suchy zębodół sam się zagoi, tylko skonsultować się niezwłocznie ze stomatologiem. Dentysta za pomocą specjalnych narzędzi usunie dotkniętą martwą tkankę. Odświeży również ranę, aby krwawiła i mogła się odpowiednio zagoić. Następnie zakłada się tamponadę zawierającą środek przeciwbólowy lub lek dezynfekujący. Tamponady muszą być regularnie wymieniane przez dentystę.


Inną możliwością jest włożenie pasty bezpośrednio do gniazda. Odbywa się to za pomocą kaniuli. W przypadku niewielkiego stanu zapalnego lub ustąpienia stanu zapalnego suchej kości zwykle wystarcza staranne oczyszczenie rany. Można to zrobić na przykład za pomocą 3% nadtlenku wodoru i tlenu.

Suche zapalenie kości zwykle goi się od siedmiu do dziesięciu dni, ale może też potrwać kilka tygodni. W większości ból ustępuje już po pierwszym zabiegu. Wtedy rana jest daleka od zagojenia. Pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń swojego dentysty, ponieważ całkowite wygojenie wymaga czasu, a proces może potrwać kilka tygodni.

Jak zapobiec powstaniu suchego zębodołu?

Skrzep krwi, który powstaje po usunięciu zęba, chroni tkankę kostną i nerwową. Pomaga również w gojeniu się dziąseł, więc powinien pozostać na swoim miejscu do czasu wygojenia.
Oto kilka sposobów na zapobieganie powstaniu suchego zębodołu:

  1. Unikaj picia przez słomkę

Zasysanie powietrza i mięśni policzkowych podczas używania słomki może rozluźnić skrzepy krwi. Należy unikać picia przez słomkę przez tydzień po ekstrakcji.

  1. Unikaj palenia i tytoniu

Osoby palące papierosy są znacznie bardziej narażone na rozwój suchego zębodołu po ekstrakcji zęba.
Dzieje się tak, ponieważ substancje chemiczne w wyrobach tytoniowych mogą zapobiegać gojeniu i powodować infekcje.
Ogranicz palenie tytoniu na kilka tygodni przed zaplanowanym zabiegiem.

  1. Miękkie jedzenie

Pierwszego dnia po zabiegu jedz tylko miękkie pokarmy, takie musy, jogurty i purée. Drugiego dnia możesz spróbować nieco bardziej zróżnicowanych pokarmów, ale powinieneś wrócić do miękkich pokarmów, jeśli odczuwasz ból.

Unikaj zup, które mogą rozluźnić skrzepy krwi. Unikaj także orzechów, nasion, chrupiących potraw, takich jak frytki i lepkich potraw, które mogą utknąć w zębodole.

  1. Zapytaj o interakcje leków

Badania wskazują na związek między suchym zębodołem a doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Niektóre leki mogą zapobiegać tworzeniu się prawidłowego skrzepu krwi.

  1. Właściwa higiena jamy ustnej

Utrzymywanie jamy ustnej w czystości to jeden z najważniejszych sposobów na uniknięcie suchego zębodołu. Higiena jamy ustnej zapobiega niszczeniu zakrzepu krwi przez zarazki i infekcje.

Zapytaj swojego dentystę, jak myć zęby po zabiegu. Może zasugerować po prostu płukanie ust pierwszego dnia i bardzo delikatne szczotkowanie drugiego dnia.