Brak jakiej witaminy powoduje szkorbut?

brak-jakiej-witaminy-powoduje-szkorbut

Brak jakiej witaminy powoduje szkorbut?

Szkorbut to choroba, która ma wiele nazw. Często przypadłość tę nazywa się chorobą marynarzy, gnilcem lub cyngą. Jest to choroba niezwykle rzadko występująca wśród dzisiejszego społeczeństwa. Jednakże warto wiedzieć: brak jakiej witaminy powoduje szkorbut i jak zapobiegać występowaniu tej choroby z racji na to, że szkorbut nieleczony może wiązać się ze śmiercią pacjenta.

Czym jest szkorbut?


Szkorbut to choroba, która jest ściśle związana z brakami w spożyciu witamin. Brak jakiej witaminy powoduje szkorbut? Szkorbut nazywany gnilcem to choroba, która jest spowodowana brakami lub niedoborami witaminy C. Choroba ta w dzisiejszych czasach jest bardzo rzadko spotykana, ponieważ świadomość społeczeństwa o prawidłowym odżywianiu systematycznie rośnie.

Ludzki organizm nie jest w stanie syntezować witaminy C samodzielnie, co oznacza, że należy pozyskiwać witaminę C z pożywienia. W państwach rozwiniętych dostępnych jest na rynku wiele warzyw i owoców, które są bogate w witaminę C. Ponadto witamina ta jest dodawana również do wszelkiego rodzaju napojów, gum czy cukierków.

Coraz większą popularnością cieszą się również suplementy, które w parze ze zdrową dietą pomagają utrzymywać odpowiedni poziom kwasu askorbinowego w organizmie. Niestety świat jest bardzo podzielony i w wielu krajach Azji, Afryki czy Ameryki Południowej dostęp do produktów zawierających witaminę C lub po prostu świeżej żywności jest bardzo utrudniony. Również tam występuje problem ze świadomością społeczną, ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy C.

Objawy szkorbutu


Głównym objawem wskazującym na występowanie gnilca jest zaburzona gospodarka syntezowania kolagenu. Do prawidłowego przeprowadzania tego procesu potrzebna jest odpowiednia ilość kwasu askorbinowego w organizmie. W przypadku gdy dojdzie do zmniejszenia poziomu kolagenu, człowiek narażony jest na zwiększenie kruchości żył.

Może to powodować występowanie wybroczyn, sińców, a nawet krwotoków. Równie typowym objawem występowania tej niebezpiecznej choroby jest stan zapalny dziąseł, który nieleczony prowadzić może do wypadnięcia zębów. Ponadto niedobór witaminy C wiąże się z tym, że nasze rany goją się dłużej, dochodzi do bólu mięśni i stawów. Powoduje to wzrost szansy na złamania.

Ponadto chory czuje apatię oraz ogólne osłabienie. Pacjenci skarżą się również na suchość w ustach. Szkorbut nieleczony w prawidłowy sposób pogarsza stan pacjenta bardzo szybko. Zwiększa się ilość krwawień co powodować może liczne zakażenia, a nawet ryzyko rozwoju sepsy. Nieleczony gnilec jest powodem wypadania zębów, może on również prowadzić do śmierci.

Jak się leczy szkorbut?


Z racji na to, że szkorbut powodują niedobory witaminy C, pacjentowi choremu należy podawać duże ilości kwasu askorbinowego. Z reguły wszelkie dolegliwości powinny zostać rozpoznane a objawy choroby leczone. W tym celu wykonuje się szczegółowe badanie krwi, które określi stężenie witaminy C. Pacjent leczony jest poprzez podawanie mu dużych dawek witaminy oraz dzięki zmianie jego nawyków żywieniowych.

Musi więc on spożywać pokarmy złożone ze świeżych warzyw i owoców. Choroba ta jest dość łatwo leczona, a pacjent w miarę szybko wraca do pełni sił. Niezwykle istotne jest to aby jak najszybciej rozpocząć leczenie kwasem askorbinowym. Wiedząc już, brak jakiej witaminy powoduje szkorbut, warto jest kontrolować spożycie witaminy C.