Usuwanie ósemek – jak się przygotować?

usuwanie-osemek

Usuwanie ósemek – jak się przygotować?

Usuwanie ósemek często jest zabiegiem koniecznym i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Najczęściej wykonuje się usunięcie zębów mądrości, kiedy mamy do czynienia z leczeniem ortodontycznym. Jednak musimy mieć świadomość, że ósemki są bardzo trudne w wyleczeniu przez lokalizację, dlatego lekarz stomatolog bardzo często woli usunąć ząb, niż leczyć go, co mogłoby spowodować o wiele więcej dolegliwości bólowych i dyskomfortu u pacjenta.

Zęby umieszczone głęboko w jamie ustnej bardzo szybko się psują, bo niestety nie jesteśmy w stanie każdego dnia dokładnie ich wyczyścić. Dlatego tak wiele osób decyduje się na usunięcie zębów mądrości, jeszcze zanim spowodują dyskomfort i pojawi się stan zapalny.

Dlaczego usuwa się ósemki?

Ósemki usuwa się ze względu na trudności w leczeniu, które jest bardzo często potrzebne ze względu na powstały stan zapalny. Musimy wiedzieć, że niestety ząb umiejscowiony bardzo daleko w jamie ustnej nie tylko sprawia, że o wiele trudniej jest zachować odpowiednią higienę, ale także musimy liczyć się z utrudnieniami, jeśli chodzi o dotarcie do zęba przez stomatologa. Usuwanie ósemek jest więc w wielu przypadkach nie tylko konieczne, ale również pomocne, bo nie musimy leczyć zęba, który już dał o sobie znać w postaci bólu i nadwrażliwości na zimno, czy ciepło.

Przygotowania do usuwania ósemek

Kiedy stomatolog zadecyduje, że najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba mądrości, to musimy odpowiednio przygotować się na ten zabieg. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia rtg i to z nim wybranie się do gabinetu, aby stomatolog mógł ocenić najlepszą metodę usuwania, a także przede wszystkim, aby zyskał wiedzę, na temat trudności w wykonaniu zabiegu w naszym przypadku.

Możemy jednak liczyć na to, że dla samego pacjenta, przygotowywanie się do zabiegu nie jest skomplikowane. Należy zjeść posiłek, który będzie musiał wystarczyć nam na kilka godzin, bo po zabiegu nie będziemy mogli nic jeść, a także dokładnie wyczyścić zęby. Resztą zajmie się lekarz stomatolog.

Ból po usuwaniu ósemek

Usuwanie ósemek jest zabiegiem, którego obawia się bardzo wielu pacjentów ze względu na obawę przed bólem nie tylko w trakcie zabiegu, ale także tuż po nim. Oczywiście musimy liczyć się z dyskomfortem i lekkim bólem do około 3 dni po zabiegu, kiedy jednak trwa dłużej, to należy wybrać się do stomatologa i poprosić o konsultację i sprawdzenie rany po zabiegu usuwania. Przez 3 dni warto wspomagać się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, a także płukać jamę ustną płynami antybakteryjnymi. Będziemy dzięki temu pewni, że robimy wszystko, aby miejsce po usuwaniu miało szansę, jak najszybciej się zagoić.

Warto także zapytać lekarza po wykonaniu zabiegu, jaki ból jest normalny, a jaki staje się niepokojący. Lekarz także z pewnością wytłumaczy nam, jak łagodzić ból i dyskomfort, aby był dla nas jak najmniej dotkliwy. Warto więc wybrać się do lekarza, który jest polecany i ma doświadczenie, jeśli chodzi o usuwanie zębów mądrości, bo dolegliwości bólowe, ich długość i nasilenie, zależą także od tego, w jaki sposób wykonywano zabieg.