Co to są afty i jak wyglądają? Poznaj odpowiedź.
Afty to niewielkie, lecz bardzo bolesne zmiany wewnątrz jamy ustnej. Pojawić się one mogą u każdego z nas niezależnie od wieku czy płci. Najczęściej są one spowodowane urazami w jamie ustnej, co czyni je źródłem dyskomfortu, na który skarży się wielu pacjentów. Ponadto przeszkadzają one w jedzeniu, a nawet w mówieniu. Warto dowiedzieć się, co to są afty i jak wyglądają, po to aby sprawnie podjąć działania mające na celu ich zwalczenie.
Afty – charakterystyka
Afty to nic innego jak owrzodzenia, które występują w jamie ustnej człowieka. Mogą one mieć różne rozmiary czy występować w różnych miejscach. To samo tyczy się czasu, jaki minie, zanim znikną. Nauki medyczne wyszczególniają afty małe, duże, a także afty podobne do opryszczki czy występujące u dzieci afty Bednara. Zmiany te najczęściej znikają po kilku dobach i nie wiążą się z występowaniem problemów. Jednakże może dojść do aftozy nawrotowej, wtedy też pacjent może borykać się z problemem występującym cyklicznie i trudnym do zwalczenia. Wymienia się wiele czynników które powodują chorobę aftową. Najważniejszymi są oczywiście problemy związane z odpornością i praca układu immunologicznego.
Według badań pojawianie się aft jest silnie związane z występowaniem wielu chorób zapalnych. W katalogu tychże znajdują się między innymi celiakia czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Najczęściej jednak ich pojawienie wiąże się z tym, że doszło do urazu w obrębie jamy ustnej. Może do tego dojść np. w czasie zabiegów przeprowadzonych przez lekarza stomatologa. Ponadto częstą przyczyną występowania aft są problemy z gospodarką hormonalną lub ze stosowania leków hormonalnych, które zawierają progesteron.
Afty w jamie ustnej – objawy
Pacjenci dopiero w czasie wizyty u lekarza dowiadują się, co to są afty i jak wyglądają. Afty są owrzodzeniami śluzówki, charakteryzują się białym nalotem. Ponadto w parze z wyżej wymienionymi pacjenci skarżą się na silne bóle oraz opuchliznę. To wszystko jest powodem obniżenia komfortu mówienia, spożywania posiłków czy dbania o higienę jamy ustnej. Prowadzić to może do obniżenia progu bólu.
Afty nawrotowe dzieli się na trzy główne rodzaje. Małe afty, które są niewielkimi owrzodzeniami mniejszymi niż jeden centymetr, mogą zaniknąć same w przeciągu kilku dni do dwóch tygodni. Owrzodzenia dużo większe, czyli takie w okolicach jednego do trzech centymetrów mogą utrzymywać się w jamie ustnej nawet do sześciu tygodni, a nawet dłużej. Takie afty mogą pozostawić po sobie ślad w postaci blizny, przez co są bardzo niebezpieczne. Ostatnim typem aft są afty zgrupowane, które utrzymać się mogą przez tydzień.
Jak usunąć aftę?
Jeśli chce się wyleczyć afty, to powinno się przede wszystkim rozpocząć od zwalczenia przyczyn ich powstawiania. Należy więc wyleczyć ubytki w zębach, starannie je szczotkować w celu zmniejszenia płytki nazębnej. W przypadku gdy nosi się aparat ortodontyczny, należy skonsultować się ze swoim lekarzem stomatologiem po to, aby skorygował elementy aparaty wywierające nacisk lub podrażniające wnętrze jamy ustnej. W aptekach dostępnych można natomiast zakupić żele lub spreje łagodzące.
Przyśpieszą one gojenie ran, a także działają odkażająco. Pamiętaj jednak o tym, że należy korzystać z odpowiednich aparatów. Stosowanie środków należy więc skonsultować z lekarzem stomatologiem. Warto wykorzystać powyższe informacje ponieważ wiedza na temat tego co to są afty i jak wyglądają na pewno będzie bardzo przydatna szczególnie wtedy, gdy w jamie ustnej pojawią się zmiany wskazujące na ich obecność.