Wybielanie zębów u dentysty – czy warto?

Wybielanie-zebow-u-dentysty

Wybielanie zębów u dentysty – czy warto?

Hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego z nas. Niestety upływający czas, przebarwienia czy naturalny kolor płytki nazębnej często pozostawiają wiele do życzenia. Wybielanie zębów to sposób na idealny uśmiech. Co trzeba wiedzieć o wybielaniu zębów, nim udamy się do dentysty?

Jak wygląda wybielanie zębów u dentysty?


Wybielanie zębów u dentysty to jedyna skuteczna metoda, by odzyskać piękny i jednocześnie zdrowy uśmiech. W trakcie pierwszej wizyty dentysta przeprowadza z pacjentem wywiad, a także dokładnie przygląda się jamie ustnej. Trzeba wiedzieć, że osoby, które mają problemy z próchnicą, zapaleniem dziąseł czy parodontozą nie mogą wybielać zębów.

Wybielanie zębów nie jest również wskazane, gdy pacjent ma odsłonięte korzenie zębów, stan zapalny jamy ustnej czy nadwrażliwość zębów. Nie jest to również zabieg wskazany dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących.

Dentysta nim przystąpi do wybielania zębów musi wyleczyć wszystkie dolegliwości. Kolejnym krokiem jest skaling i piaskowanie zębów. Jest to zabieg, które usuwają kamień nazębny, co pozwala na równomierne rozjaśnienie płytki. Wykonujemy go kilka dni przed planowanym zabiegiem wybielania zębów.

Warto pamiętać, że nie wszystkie dolegliwości jamy ustnej są widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego tak ważne jest udanie się do dentysty, który przed zabiegiem oceni, czy jest to decyzja korzystna dla pacjenta.

Metody wybielania zębów


Wybielanie zębów u dentysty może być przeprowadzone na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest metoda Beyond, która polega na nałożeniu na zęby żelu wybielającego, który jest aktywowany przy pomocy lampy Beyond. Cały zabieg trwa około godziny. Jest to metoda, która usuwa przebarwienia na zewnątrz płytki zębowej, jak i wewnątrz zębiny. Dzięki temu można uzyskać rozjaśnienie nawet o 8 odcieni.

Metoda Prevdent nie tylko rozjaśnia zęby, ale również dba o szkliwo. Zabieg polega na nałożeniu aktywnej piany, która dodatkowo zostaje naświetlona specjalną lampą. Prevdent zawiera nano-hydroksyapatyt, który jest składnikiem szkliwa. Mineralizuje powierzchnię zębów oraz redukuje ich nadwrażliwość. Jest to metoda polecana przede wszystkim pacjentom, którzy mają problemy w kontaktach z gorącymi, zimnymi lub kwaśnymi potrawami. Zabieg trwa około 1,5 godziny i jest jednorazowy.

Osoby, które nie chcą wybielać zębów w gabinecie dentysty, a chcą zrobić to profesjonalnie, powinny zdecydować się na metodę nakładkową. Dentysta robi nakładki na zęby, które powstają na podstawie wycisku pobranego w trakcie pierwszej wizyty. W domu nakładkę smaruje się żelem i nosi na zębach przez kilka godzin. Zabieg ten trzeba powtarzać przez dwa tygodnie.

Koszt wybielania zębów dentysty


Koszt wybielania zębów w gabinecie dentystycznym jest uzależniony od metody, na którą zdecyduje się pacjent.

Wybielanie zębów metodą Beyond może kosztować od 600-2 000 złotych (za oba łuki zębowe). Wybielanie metodą Provdent, które połączone jest z regeneracją szkliwa to koszt 1 200 – 2 000 złotych. Tańsze jest wybielanie zębów metodą nakładkową. Tu pacjent może liczyć się z kosztami 400-800 złotych. W cenę wliczony jest wycisk, zrobienie spersonalizowanych nakładek oraz żel wybielający.