Fluoryzacja – co to jest?
Jak wynika z badań, nawet około 90% Polaków ma problemy z zębami. Jest to najczęściej wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, lecz również niestosowania różnego rodzaju zabiegów wspomagających walkę z destrukcją zębów. Jednym z takich właśnie zabiegów jest fluoryzacja zębów. Fluoryzacja zębów co to jest i jakie niesie ona ze sobą skutki? Czy warto ją stosować?
Fluoryzacja zębów — charakterystyka
Być może wiele osób słyszało już o fluoryzacji zębów, ponieważ zabieg ten stosowany był dość powszechnie w szkole wśród dzieci. Jest to bowiem zabieg dość prosty, a przy tym zupełnie bezbolesny. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, który zawiera w sobie wysoką zawartość fluoru.
Fluor jest niezwykła substancja, której nieodpowiednia ilość może doprowadzić do chorób kości lub zębów. Dostarczany jest on w naturalny sposób poprzez pożywienie, a jego duże ilości zawarte są w rybach, owocach morza i orzechach. Warto się więc teraz zapytać, po co stosowana jest dodatkowo fluoryzacja zębów, skoro jest to substancja, która w naturalny sposób jest dostarczana do organizmu?
Po co jest fluoryzacja?
Celem dodatkowej fluoryzacji zębów, jest oczywiście ich wzmocnienie. Jak bowiem wykazują badania, pokrycie zębów środkiem o wysokiej zawartości fluoru sprawia, że zęby otrzymują nową, znacznie mocniejszą warstwę ochronną. Na czym ten efekt dokładnie polega?
Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że fluoryzacja zębów powoduje uodpornienie szkliwa na szkodliwe działanie różnego rodzaju bakterii, których obecność może powodować powstawanie ubytków. Co więcej, fluoryzacja wspomaga regenerowanie się szkliwa, które może ulegać demineralizacji. Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze to, że fluoryzacja powoduje powstawanie na zębach specjalnej bariery, która wzmacnia i uodparnia zęby przed różnego rodzaju szkodliwymi substancjami.
Fluoryzacja – za i przeciw
Jak zatem widać, fluoryzacja zębów to naprawdę bardzo interesujące zalety. Nie tylko sprawia, że stają się one bezpieczniejsze, ponieważ stworzona zostaje im dodatkowa bariera ochrona, lecz co więcej, jest w stanie zregenerować w pewnym stopniu najważniejszą część zębów, czyli szkliwo. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poleca stosowanie fluoryzacji.
Jak jednak można się przekonać, równie wiele osób przestrzega przed jej stosowaniem. Powodem tego jest oczywiście fakt, że fluor sam w sobie jest bardzo szkodliwy. Mało tego, może być nawet śmiertelnie groźny. Czy warto więc stosować fluoryzacje? Jak się okazuje tak, ponieważ jeśli tylko nie jest się uczulonym na fluor, to ryzyko zatrucia jest właściwie zerowe.
Fluorowanie u dzieci
Oczywiście najczęściej fluoryzacji zębów poddają się dorośli już ludzie, którzy starają się zadbać o swoje zęby. Równie mocno poleca się jednak stosowanie tego zabiegu także u dzieci. Maluchy często nie przestrzegają odpowiednio higieny jamy ustnej, jednocześnie konsumując ogromne ilości cukru, czym sprawia, że ich zęby są wysoce narażone na niebezpieczeństwo. Warto więc zastosować fluoryzacje ich zębów, aby pomóc je ochronić.