Czy można jeść po piaskowaniu zębów?

Czy-mozna-jesc-po-piaskowaniu-zebow

Czy można jeść po piaskowaniu zębów?

Okresowe zabiegi profilaktyczne u dentysty to gwarant zdrowych zębów przez bardzo długi czas. Piaskowanie zębów ma bardzo wiele zalet. Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, czy można jeść po piaskowaniu zębów. Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym tekście.

Piaskowanie zębów – co to jest?

Piaskowanie zębów to bardzo prosty zabieg stomatologiczny, który poprawia stan higieny jamy ustnej. Sam zabieg piaskowania oczyszcza zęby z kamienia i osadu, który znajduje się w miejscach trudnodostępnych. W ten sposób pozbywamy się przebarwień, a zwłaszcza bakterii, które znajdują się w miejscach trudnodostępnych. Jest to zabieg profilaktyczny, który wykonujemy raz na pół roku. Piaskowanie zębów jest zazwyczaj procesem wstępnym przed wybielaniem zębów.

Piaskowanie zębów dzielimy na naddziąsłowe oraz poddziąsłowe. Procedura naddziąsłowa polega na pozbyciu się zbędnego osadu z zęba, który znajduje się ponad dziąsłem. Podczas tego zabiegu używamy pisaku o grubszej gramaturze. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nawet największych przebarwień z zęba. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze nie musimy martwić się o uszkodzenie szkliwa. Podczas zabiegu nadmiar zawiesiny z jamy ustnej odbiera specjalny ssak. Na samym końcu zęby polerowane są za pomocą specjalnych gum. Kolejnym krokiem jest zabieg fluoryzacji szkliwa.

Jak się piaskuje zęby?

Zarówno osady nazębne, jak i przebarwienia to główny mankament naszego uzębienia, który w ostateczności prowadzi do ciemnienia szkliwa. Istnieje możliwość wyeliminowania tego nieestetycznego efektu poprzez wykonanie zabiegu piaskowania. Podczas zabiegu piaskowania dentysta po dużym ciśnieniem rozpyla piasek dentystyczny w jamie ustnej pacjenta. Powstający w procesie piaskowania strumień dokładnie ściera płytkę nazębną oraz usuwa lekkie przebarwienia. W procesie piaskowania nie uszkadza się szkliwa, a także nie odczuwa się bólu.

Objawy po piaskowaniu zębów

Tuż po zabiegu piaskowania zębów nasze zęby oraz dziąsła będą wrażliwe i podatne na przebarwienia. Dlatego należy się wstrzymać od jedzenia przynajmniej przez godzinę po zabiegu. Powinniśmy unikać alkoholu, a także palenia papierosów. Powinniśmy stronić od takich napojów jak kawa, herbata czy też wino.

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Po takim zabiegu wymagana jest biała dieta. Polega ona na wyeliminowaniu z diety wszystkich barwiących produktów. Traktujemy to, jak wyeliminowanie z diety wszystkich produktów, które mogą zabarwić biały obrus. W głównej mierze do takich zaliczamy: maliny, jeżyny, papryka, marchew, buraki. Tego czego nie możemy jeść po wykonaniu skalingu nie możemy jeść po wykonaniu zabiegu piaskowania. Najważniejszym powodem jest to, że po takim zabiegu zęby są niezwykle wrażliwe oraz czułe na czynniki zewnętrzne, jak wspomniane już wcześniej barwniki.