Czy NFZ refunduje protezy zębowe?

protezy-zebowe

Czy NFZ refunduje protezy zębowe?

Czy NFZ refunduje protezy zębowe? Odpowiadamy na pytanie.

NFZ refunduje najprostsze protetyczne uzupełnienia i to tylko raz na pięć lat. Każdy z pacjentów ma w tym czasie prawo do bezpłatnej wyjmowanej protezy akrylowej częściowej albo całkowitej. Pacjenci, którzy mają większe wymagania powinni wybrać się do prywatnych gabinetów. W takim miejscu trzeba się przygotować, że koszt protezy to około 1000 zł. Cena zależy przede wszystkim od zastosowanego rodzaju uzupełnienia.

Proteza zębowa – czym właściwie jest?

Proteza zębowa jest uzupełnieniem ubytków zębowych i pozwala rozłożyć siły zgryzowe na podłożu we właściwy sposób. Wstawia się ją do jamy ustnej, żeby odtworzyć zniszczone lub utracone zęby. Do mocowania wykorzystywane są specjalne klamry, które są gwarancją stabilności, a jednocześnie blokują poruszanie się reszty zębów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że można wykorzystać także metodę bezklamrową, która również charakteryzuje się dużą skutecznością. Zarówno proteza zębowa górna, jak i dolna mają takie samo zastosowanie. Najbardziej widoczne na pierwszy rzut oka są efekty kosmetyczne. Należy pamiętać, że ubytki w zębach wyglądają bardzo nieestetycznie. Proteza jednocześnie chroni zęby przed ścieraniem oraz poruszaniem. Do ich tworzenia najczęściej wykorzystuje się takie materiały jak akryl oraz metal. Właściwa część protezy jest wykonana z akrylu, natomiast klamry produkowane są z metalu. Ciekawą alternatywą jest także proteza acetalowa, która posiada metalowe klamry i jest zrobiona z termoplastycznego materiału. Czasami można spotkać protezy, w których klamry są zastąpione specjalnymi zasuwami lub zatrzaskami. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji niezbędne jest wcześniejsze okoronowanie zębów. Szynoprotezy wykorzystywane są w przypadku paradontozy. Posiadają one rozbudowane klamry, które mają powstrzymać utratę zębów.

Kiedy się zdecydować na protezę zębową?

Na protezę należy się zdecydować dopiero wtedy, gdy ubytki są tak duże, że stosowanie mostka nie da żadnego efektu. Należy jednak pamiętać, że protezy muszą być szczotkowane codziennie. Dlatego trzeba je regularnie wyjmować i używać do ich czyszczenia szczoteczki do zębów. Warto dodać, że nie należy stosować pasty, ponieważ lepszym rozwiązaniem jest zwykła woda lub szare mydło. Proteza zębowa ma również pewne wady, jednak po upływie czasu można jak najbardziej się do nich przyzwyczaić. Komfort noszenia jest znacznie mniejszy niż w sytuacji, kiedy posługujemy się mostkiem. Jednocześnie klamry są często widoczne, a wpływa to negatywnie na ogólną estetykę. Warto też dodać, że każde mycie zębów oznacza także konieczność czyszczenia protezy.

Ceny protez zębowych

Najtańszym wyborem są protezy akrylowe, które kosztują około tysiąca złotych. Jej cena zależy przede wszystkim od cennika, który obowiązuje w stomatologicznej praktyce. Może być stosowana przez 3 miesiące, a później powinno się ją wymienić na docelową protezę. W gabinecie, który współpracuje z NFZ może być ona wykonana bezpłatnie.