Masa wyciskowa – co to jest?

Masa-wyciskowa

Masa wyciskowa – co to jest?

Masa wyciskowa – co to jest?

Masy wyciskowe służą do tworzenia protez zębów, a więc głównie do uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Korzysta z nich również, w dużej mierze stomatologia estetyczna do tworzenia odlewów do nakładek wybielających.

Do czego służą masy wyciskowe stomatologiczne?

Masy wyciskowe są niezbędne do wykonania zabiegów protetycznych i ortodontycznych. Bez nich wykonanie koron, mostów, licówek czy protez ruchomych byłoby niemożliwe. Są one używane również w procesie dostosowywania aparatu ortodontycznego.

Są więc one niezbędnym narzędziem pracy każdego protetyka dentystycznego na co dzień. Najczęściej z odlewem masy wyciskowej spotkamy się w przypadku zakładania aparatu, żeby poprawnie dopasować jego wielkość.

Masy wyciskowe używane są również do tworzenia odlewów zębów w celu utworzenia nakładek do ich wybielania. Finalnie, stomatologia estetyczna, korzysta z masy wyciskowej do tworzenia modeli przyszłych implantów protetycznych, czy tworzenia całych protez.

Jak widać, masa wyciskowa używana jest na szeroką skalę, a z uwagi na kontakt z tkankami żywymi, masy te muszą spełniać szereg określonych wymagań. Masy muszą być:

1. Nieszkodliwe dla tkanek jamy ustnej, a więc nie wykazywać właściwości żrących, toksycznych czy nawet alergicznych.

2. Łatwe w aplikowaniu i wyjmowaniu z jamy ustnej.

3. Odpowiednie w smaku, zapachu i mieć odpowiednie zabarwienie.

4. Zdolne do zachowania ustalonego kształtu przez dłuższy czas.

5. Łatwe w oddzielaniu od modelu oraz mieć długi czas użyteczności.

Rodzaje mas wyciskowych

Masy wyciskowe dzielimy przede wszystkim na sztywne i elastyczne.

Te pierwsze zbudowane są z twardych materiałów jak gips, masy Stentsa, woski wyciskowe, pasty tlenkowo–cynkowo–eugenolowe, masy wyciskowe na podłożu z tworzyw sztucznych czy gutaperka. Cechuje ja wysoka trwałość, dlatego są najczęściej stosowane do tworzenia modeli.

Masy elastyczne, to na przykład masy alginatowe, wyciskowe na podłożu z agaru czy elastyczne masy wyciskowe. Cechuje je, jak sama nazwa wskazuje, wyższa elastyczność, dlatego na szerszą skalę korzysta z nich, chociażby ortodontyka w celu tworzenia modeli aparatów.

Poza tradycyjnym podziałem istnieje jeszcze podział utworzony przez Spiechowicza. Zgodnie z tym podziałem możemy wymienić:

1. Masy, które tężeją pod wpływem reakcji chemicznych. W tej kategorii znajdziemy między innymi gips wyciskowy, masy alginatowe czy pasty wyciskowe.

2. Masy termoplastyczne, czyli takie, które zmieniają się pod wpływem temperatury. Znajdziemy tu między innymi: masy Stentsa, masy odwracalne hydrokoloidalne, czy woski wyciskowe.

Na specjalny opis zasługują masy alginatowe. Masy takie są szeroko wykorzystywane w procesie tworzenia wycisków wstępnych, a więc roboczych. Masa tego typu jest bardzo prosta do przygotowania, bo wymaga jedynie zmieszania alginatu z zimną wodą, dlatego jest to jedna z najczęściej stosowanych mas.

Elastyczne masy wyciskowe dzielą się na masy silikonowe, polisulfidowe oraz polieterowe. Używane są do tworzenia dwuwarstwowych wycisków. Są one wykorzystywane głównie do tworzenia całościowych lub częściowych protez.