Zakres leczenia u chirurga stomatologa
Chirurg stomatologiczny jest lekarzem, z którym pacjenci najczęściej woleliby nie mieć do czynienia. Zabiegi w ramach chirurgii stomatologicznych nie należą do najprzyjemniejszych – jednym z najmniej wymagających zabiegów wykonywanych w zakresie chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba. Z reguły pacjenci zgłaszają się do chirurga stomatologa z dużo trudniejszymi schorzeniami, których leczenie może trwać miesiącami. Dowiedz się, czym zajmuje się chirurg stomatolog i w jakich sytuacjach warto jest się z nim skontaktować.
Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Chirurg stomatolog zalicza się do grona lekarzy, którzy przeprowadzają zabiegi chirurgiczne – jak wskazuje nazwa ich zawodu. Chirurg stomatolog, aby podjąć ten zawód, musi poświęcić wiele lat na to, by zdobyć odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, pozwalające na realizację działań w zakresie chirurgii stomatologicznej. Konieczne jest ukończenie szkoły wyższej, realizującej materiał w tym zakresie, a także odbycie niezbędnej praktyki lekarskiej, podczas której lekarz zdobędzie niezbędne doświadczenie. Praktyki lekarskie najczęściej realizowane są w towarzystwie wyspecjalizowanych lekarzy, którzy podczas nich przekazują swoją wiedzę.
Zadaniem chirurga stomatologa jest wykonanie niezbędnych zabiegów, które mają służyć redukcji szkód wywołanych przez choroby; można je także wykonywać w celach profilaktycznych lub estetycznych. Jednym z najbardziej znanych zabiegów, który jest wykonywany tylko przez osoby uprawnione i wykwalifikowane w zakresie chirurgii stomatologicznej, jest ekstrakcja zęba, potocznie zwana wyrywaniem zęba.
Kiedy należy skierować się do chirurga stomatologa?
Do obowiązków chirurga stomatologa zalicza się usunięcie zęba ósmego, który, z racji swojej lokalizacji, nie jest tak dogodny do usunięcia, jak pozostałe zęby. Ząb ósmy, który z różnych powodów może też być zatrzymany, powinien być usunięty, gdy zaczyna sprawiać kłopot.
Zęby zatrzymane to kolejny przypadek, w którym powinien zainterweniować chirurg stomatolog. Za sprawą określonych zabiegów istnieje możliwość ich odsłonięcia.
Kolejnym z zadań realizowanych przez chirurga stomatologa jest zabieg hemisekcji zęba, podczas którego podejmowane są działania mające na celu usunięcie korzenia zęba. Chirurg stomatolog jest także w stanie usunąć różne zmiany nowotworowe, mogące rozwijać się.
Kwalifikacje chirurga stomatologa pozwalają na wykonanie wielu innych zabiegów, dlatego warto jest być w stałym kontakcie ze swoim dentystą, który oceni, kiedy konieczny będzie kontakt ze stomatologiem.