Przebieg zabiegu wszczepienia implantu
Dbanie o to, by nasze uzębienie było zawsze kompletne, jest niezwykle istotne. Braki w uzębieniu mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej, szczęki, a także prowadzić do różnych niekorzystnych konsekwencji, mogących przełożyć się na komfort codziennego funkcjonowania. Z tego powodu rekomendujemy implanty stomatologiczne wszystkim tym pacjentom, którzy na co dzień borykają się z problemem uzębienia.
Przed podjęciem zabiegu implantacji warto jest rozeznać się, na czym polega dany zabieg. Wykonanie implantacji wymaga odpowiedniego przygotowania, a także świadomości, co stanie się dalej, by ograniczyć strach przed nieznanym. Dobry lekarz implantolog krok po kroku wyjaśni, jak będą wyglądały poszczególne etapy leczenia implantologicznego u danego pacjenta.
W poniższym artykule przybliżamy obraz każdego z etapów leczenia implantologicznego, które może potrwać nawet do sześciu miesięcy. Dowiedz się, jaki jest przebieg leczenia implantologicznego i co należy zrobić bezpośrednio po zabiegu.
Etap pierwszy
Podjęcie próby leczenia implantologicznego powinno się rozpocząć od diagnostyki, czyli zweryfikowania predyspozycji pacjenta do wykonania danego zabiegu. Zabieg, nazywany implantacją, wymaga przede wszystkim odpowiedniej ilości tkanki kostnej w szczęce – po to, aby implant zyskał odpowiednią stabilizację. W pierwszym etapie wykonuje się przede wszystkim pantomogram, z którego lekarz implantolog jest w stanie odczytać tę informację.
Następnie, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, aby implant został wszczepiony, lekarz implantolog przygotowuje odpowiednio dopasowaną dziurę, która docelowo posłuży jako miejsce dla implantu. Opcjonalnie ten etap może być wzbogacony o zabieg nadbudowy kości, mający na celu w krótkim czasie zapewnić pacjentowi możliwość wszczepienia implantu, nawet mimo braków w kości.
Do wszczepienia implantu zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, jednak pacjenci, którzy chcą „przespać” ten zabieg, mogą zdecydować się na znieczulenie ogólne.
Etap drugi
Na drugim etapie wykonuje się zabieg odsłonięcia implantu, czyli nacięcia dziąsła znajdującego się bezpośrednio nad dziąsłem. Wówczas na implant zakłada się śrubę gojącą, poprawiającą jakość gojenia.
Etap trzeci
Trzeci, a zarazem ostatni etap leczenia implantologicznego, polega na zaprojektowaniu korony protetycznej i umieszczeniu jej na implancie.
Zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu
Po wszczepieniu implantu rekomendujemy przede wszystkim zachowanie wysokich standardów higieny jamy ustnej, aby zapobiec infekcji. Pozostałe zalecenia zostaną indywidualnie dopasowane i przekazane przez lekarza przeprowadzającego zabieg.