Choroby dziąseł

szczoteczki

Choroby dziąseł

Choroby dziąseł to zmora wielu Polaków – znacząca część naszego społeczeństwa zmaga się z dolegliwościami związanymi z tym rodzajem chorób. Niestety, powszechność tych chorób nie przekłada się na zwiększanie świadomości dotyczącej szkodliwości tychże chorób. Pacjenci są często nieświadomi, że choroby dziąseł, związane z dziąsłami, takie jak paradontoza, mogą powodować nawet wypadanie zębów. Z tego powodu rekomendujemy zaczerpnięcie odpowiedniej ilości wiedzy, celem uniknięcia przykrych konsekwencji związanych z chorobami takimi jak paradontoza.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest chorobą, która wynika z tego, że tkanki przyzębia uległy zakażeniu. Źródłem zakażenia nie musi być uraz – płytka nazębna i kamień nazębny to skupisko ogromnych ilości bakterii, to one powodują wiele chorób, także próchnicę. Bakterie, które są zawarte w kamieniu nazębnym, wytwarzają szkodliwe kwasy, które przekładają się na osłabienie szkliwa, powstawanie stanów zapalnych wokół tkanek miękkich i nie tylko.

Zapalenie dziąseł jest chorobą, która przejawia się zmianą koloru dziąsła, powstawaniem obrzęku tkanki, z czasem chwianiem zębów i nie tylko. To groźna choroba, która może doprowadzić pacjenta do całkowitej utraty zębów. Z tego powodu rekomendowana jest odpowiednia profilaktyka, która ma na celu zapobieganie chorobom dziąseł.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Zapalenie dziąseł posiada kilka przyczyn i katalizatorów, które powodują, że rozwój choroby przebiega w bardzo szybkim tempie. Najważniejszym powodem zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena zębów oraz jamy ustnej – przez to kamień nazębny rozwija się, a to on jest główną przyczyną zapalenia dziąseł. Do przyspieszenia rozwoju choroby warto zaliczyć bruksizm, a także wady zgryzu – niestety przez wady zgryzu higiena jamy ustnej jest znacząco utrudniona.

Do pozostałych przyczyn zapalenia dziąseł należy doliczyć palenie tytoniu, spożywanie dużych ilości kawy, braki w witaminach i minerałach, cukrzyca. Niektóre leki również przekładają się na rozwój choroby.

Profilaktyka chorób dziąseł

Aby zapobiegać powstawaniu chorób dziąseł, a także innych chorób, przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest w stanie zapobiegać chorobom, gdyż za jej sprawą kamień nazębny odkłada się w bardzo powolnym tempie, a płytka nazębna jest na bieżąco wymiatana. To spora zaleta, która powoduje, że warto zadbać o odpowiednią higienę. Dodatkowo, warto jest wykonywać cykliczne zabiegi, takie jak skaling czy piaskowanie.