Czym jest kiretaż zamknięty i na czym polega?

kiretaz

Czym jest kiretaż zamknięty i na czym polega?

Kiretaż zamknięty jest zabiegiem, który zalicza się do grona zabiegów periodontologicznych. Jego zadaniem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, zwłaszcza kamienia nazębnego, który ulokował się poniżej linii dziąseł. Wykonanie tego zabiegu najczęściej jest obligatoryjne w momencie, gdy pacjent boryka się z chorobami takimi jak paradontoza. Tylko po tym, jak kiretaż zostanie wykonany, leczenie może odbyć się z powodzeniem. Dowiedz się, na czym polega kiretaż zamknięty i dlaczego warto jest rozważyć kiretaż podczas leczenia periodontologicznego.

Kiretaż zamknięty – charakterystyka zabiegu

Kiretaż zamknięty jest zabiegiem, który wykonuje się w przypadku, gdy kieszonki przyzębne pojawią się u pacjenta. Ich oczyszczenie jest wykonywane na dwa różne sposoby – kiretaż wykonuje się metodą otwartą i zamkniętą. Kiretaż zamknięty jest wykonywany w momencie, gdy kieszonki przyzębne mają głębokość mniejszą lub równą 5 milimetrów. W kieszonkach nazębnych gromadzą się szkodliwe substancje, które powodują różne choroby.

Kiretaż zamknięty, w przeciwieństwie do kiretażu otwartego, nie wymaga rozcinania dziąsła. Konieczne jest jedynie odsłonienie korzenia zęba poprzez odchylenie błony śluzowej. Narzędzie, które jest niezbędne przy leczeniu periodontologicznym w ten sposób, to kiret.

Skutki uboczne

Kiretaż to zabieg, który może spowodować krwawienie – w tym krwawienie dziąseł. Z reguły jest to nieuniknione, zważając na inwazyjność zabiegu. Na szczęście, kiretaż zamknięty jest zabiegiem wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że pacjent, mimo krwawienia, nie odczuwa bólu.

Po zabiegu pacjent może spotkać się z takimi skutkami ubocznymi jak: obrzęk, zaczerwienienie dziąseł, opuchlizna. To naturalne objawy po tego rodzaju zabiegach – kiretaż zamknięty nie jest w tym odosobniony. Kiretaż zamknięty nie powoduje długotrwałych skutków ubocznych, natomiast jeśli ból i obrzęk pozabiegowy nie ustąpią w dogodnym czasie, konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza.

Zalecenia do kiretażu zamkniętego

Kiretaż zamknięty jest zabiegiem, który wymaga podjęcia takich czynności jak:

zastosowanie leku przeciwbólowego bezpośrednio po zabiegu. Ma to na celu uaktywnienie substancji czynnej nim działanie znieczulenie ustąpi. Dzięki temu pacjent nie będzie zmagać się z bólem pozabiegowym
wyjątkowo po zabiegu konieczne jest wstrzymanie się ze szczotkowaniem zębów, najlepiej przez około 12 godzin lub nieznacznie więcej
w miarę potrzeb można zastosować płukankę z ciepłego roztworu soli, by zredukować nadwrażliwość